konto usunięte

Temat: studia / praca za granicą - dokumenty w Polsce - pytanie

dzień dobry wszystkim,
mam pytanie: coraz częściej pracownicy przedstawiają dokumenty wystawione za granicą dotyczące ich wykształcenia, zatrudnienia. wiem, że poza tłumaczeniem niektóre dokumenty - szczególnie dyplomy z uczelni - muszą być nostryfikowane (?) w Polsce. Poszukuję dokładnej informacji, co należy z takim papierem zrobić, przez kogo, jak itp. im więcej szczegółów tym lepiej.
z góry dziękuję za pomoc.

konto usunięte

Temat: studia / praca za granicą - dokumenty w Polsce - pytanie

Zagraniczne dokumenty o wykształceniu mogą zostać uznane na podstawie:
- umowy międzynarodowej o uznawalności wykształcenia zawartej m. Polską a innym krajem
- nostryfikacji przez odpowiedni organ.

Tutaj ma Pani wykaz krajów, z którymi Polska ma podpisane umowy o uznawaniu:
http://www.buwiwm.edu.pl/uzn/Informator.htm

Z tym, że trzeba zwrócić uwagę na to, jakie rodzaje dokumentów ta umowa obejmuje. No i jeszcze datę obowiązywania - dyplomy uzyskane w danym kraju sprzed daty podpisania umowy z tym krajem trzeba nostryfikować. Z drugiej strony - nawet jeśli umowa przestała obowiązywać, to dyplomy uzyskane w okresie jej obowiązywania, są uznawane w Polsce; tak jest np. z wykształceniem w nieistniejących krajach (Czechosłowacja, Jugosławia, NRD, ZSRR).
Żeby ułatwić posługiwanie się zagranicznym dyplomem uznanym na podstawie umowy o uznawalności wykształcenia Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej zaleca poświadczenie jego równoważności z odpowiednim dyplomem polskim w jeden wybrany sposób:
1. Uzyskanie opinii ogólnej, nieimiennej wydanej przez Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej. W tym celu należy przesłać pocztą lub faksem kopię dyplomu i wykazu ocen oraz podanie z prośbą o informację o równoważności danego dyplomu z dyplomami polskimi. W odpowiedzi na nie Biuro przesyła na adres zainteresowanego pismo z informacją o tym, jakiemu dyplomowi polskiemu odpowiada dyplom uzyskany za granicą. Biuro mieści się
w Warszawie przy ul. Smolnej 13, a opinię można uzyskać na V piętrze w pokojach 505-510. Przeciętny czas wystawienia – 2 tygodnie.
2. Uzyskanie zaświadczenia imiennego wystawianego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W tym celu należy (osobiście bądź przez osobę upoważnioną) złożyć w siedzibie Biura następujące dokumenty: oryginał dyplomu i wykazu ocen (do wglądu), tłumaczenie dyplomu i wypisu ocen dokonane przez polskiego tłumacza przysięgłego (oryginał + 1 kopia), 2 kopie dyplomu i wykazu ocen, wniosek o wydanie zaświadczenia (formularz na miejscu). W przypadku stopni naukowych zamiast wykazu ocen należy przedstawić 2 kopie niższego dyplomu. Zaświadczenie przesyłane jest przez MEiN listem poleconym w ciągu ok. 4 tygodni.

W przypadku dyplomów ukończenia studiów w krajach, z którymi nie mamy umowy lub których umowa akurat nie obejmuje, nostryfikację przeprowadza Rada Wydziału uczelni, która prowadzi odpowiedni kierunek. Nostryfikację dyplomów odpowiadających polskiemu licencjatowi oraz magistrowi mają prawo przeprowadzać wszystkie wydziały uczelni, które z danej dziedziny mogą nadawać polski stopień naukowy doktora. Tutaj jest ich wykaz http://www.pan.pl/ck/kategorie/nadawanie/jednostki%20u...

Uczelnię można samemu wybrać; oczywiście trzeba zwrócić uwagę czy prowadzą interesujący Panią kirunek ;) Wniosek o nostryfikację składa sie samemu. Do niego (oprócz dyplomu oczywiście) należy złożyć oświadczenie, że dyplom i tytuł zawodowy, o którego nostryfikację kandydat się ubiega, nie stanowiły dotychczas przedmiotu czynności nostryfikacyjnych w żadnej uczelni w kraju. To jak przebiega nostryfikacja, zależy od uczelni. Biuro Uznawalności Wykształcenia i Wymiany Międzynarodowej zwraca uwagę na to, że niemożliwe może się okazać uznanie dyplomu uzyskanego po dwóch latach, ponieważ w Polsce najkrótsze studia trwają 3 lata i dają tytuł licencjata lub inżyniera. Uczelnia może wziąć pod uwagę intensywność studiów, wyniki lub prestiż uczelni zagranicznej i uznać zagraniczny tytuł na poziomie, jaki uzna za słuszny, może także w przypadku znaczących różnic programowych poprosić o zdanie dodatkowych egzaminów lub zaliczeń.Tomasz Pachowicz edytował(a) ten post dnia 28.11.07 o godzinie 15:26

konto usunięte

Temat: studia / praca za granicą - dokumenty w Polsce - pytanie

BARDZO dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
ed
Konrad S.

Konrad S. ludzki haerowiec

Temat: studia / praca za granicą - dokumenty w Polsce - pytanie

Podepnę się pod ten wątek, bowiem moje pytanie dotyczy rozwinięcia ww. kwestii...
Mianowicie, czy ktoś posiada doświadczenia związane z nostryfikowaniem dyplomu na jakiejś uczelni w PL i może się podzielić opiniami.

Jak wspomniał Tomasz w swojej wypowiedzi (klarownie prezentującej prawny aspekt zagadnienia):
"To jak przebiega nostryfikacja, zależy od uczelni."

No i właśnie, czy ktoś z Szanownych Forumowiczów przechodził tą ścieżką? Gdzieś robią problemy, a gdzie indziej łatwiej?

Pozdrawiam,



Wyślij zaproszenie do