konto usunięte

Temat: Potrącenie na mocy egzekucji i wpis do świadectwa pracy

Witam
Znajoma zwróciła się do mnie z następującą sprawą.

Na mocy wypowiedzenia w dniu 31.03 nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy (w tym dniu zakończył się okres wypowiedzenia).
W dniu 04.04 pracodawca otrzymał od komornika wniosek o zajęcie wynagrodzenia tego pracownika.
Co ma zrobić pracodawca ?
Jeszcze nie wystawił świadectwa pracy, czy wpisywać do niego zajęcie komornicze czy nie skoro w dniu otrzymania wniosku egzekucyjnego pracownik nie był już zatrudniony w firmie.

proszę o pilną odpowiedź z wiadomych powodów.

Temat: Potrącenie na mocy egzekucji i wpis do świadectwa pracy

Podaje wszystkie dane dotyczące zajęcia komorniczego, jeśli nie wypłaci już ekwiwalentu lub wynagrodzenia do 10 kwietnia to wpisuje iż nie może dokonać potrącenia z podanego przez Ciebie powodu.

konto usunięte

Temat: Potrącenie na mocy egzekucji i wpis do świadectwa pracy

Witam,
moim zdaniem należy wpisać na świadectwie pracy informację o tym, że takie zajęcie istnieje i "0" kwot potrąconych, żadnych dodatkowych informacji dlaczego tego nie zrobilismy. Świadectwo pracy jest dokumentem, a nie pamiętnikiem ;o). I oczywiście trzeba odpisać komornikowi o braku możliwości potrącenia.

Ekwiwalent jest wymagalny w dniu rozwiązania stosunku pracy, więc i tak z niego nie można by było w tym przypadku nic potrącić. W przypadku wynagodzenia i jego wymagalności zdania są podzielone, dlatego, jeżeli wypłata jest zagwarantowana do 10 każdego miesiąca, wspomniane wyżej rozwiązanie wydaje się, moim zdaniem, najlepsze.

Pozdrawiam
A.Alina Martyniak edytował(a) ten post dnia 05.04.08 o godzinie 09:53
Piotr Pyszak

Piotr Pyszak radca prawny -
specjalista ds.
prawa pracy

Temat: Potrącenie na mocy egzekucji i wpis do świadectwa pracy

Alino, tylko jaki wpływ ma wymagalność ekwiwalentu na niemożność potrącenia? W mojej ocenie żaden, bo dlaczego miałby mieć? Świadczenie (wierzzytelność), które nie jest wymagalne nie może być i tak dochodzona (egzekwowana)przez wierzyciela dłużnika przed chwilą wymagalności (inaczej dochodziłoby do pokrzywdzenia dłużnika wierzytelności podlegającej zajęciu). Decydujące jest chyba to czy do wypłaty ekwiwalentu rzeczywiście doszło przed zajęciem, nie sądzisz?

Pozdrawiam

Piotr

konto usunięte

Temat: Potrącenie na mocy egzekucji i wpis do świadectwa pracy

Dokładnie tak. Jeżeli doszło wypłaty ekwiwalentu, a pismo od komornika wpłynęło później, zwyczajnie może być tak, że i tak nie mamy z czego potrącić. I tylko w kontekście wypowiedzi: "jeśli nie wypłaci już ekwiwalentu lub wynagrodzenia do 10 kwietnia", wspomniałam o ekwiwalencie.

Wydaje mi się, że jednym problemem jest fakt i sposób wpisania zajęcia w świadectwie pracy (i jeżeli decydujemy się na wpis, zrobiłabym to tak jak napisałam wcześniej), a drugim prawo do potrącenia z wynagrodzenia (w przypadku gdyby nie bylo jeszcze wypłacone) w chwili już zakończonego stosunku pracy.

Należaloby się więc zastanowić, czy jeżeli zajęcie nie było wymagalne w momencie trwania stosunku pracy, w ogóle powinniśmy dokonywać potrącenia (jeżeli mamy z czego) i czy w takim przypadku dokonywac jakichkolwiek zapisów na świadectwie pracy.
Bo czy można uznać, że wynagrodzenie faktycznie było zajęte przez komornika? Przecież to, którego dnia miesiąca jest wypłacane wynagrodzenie jest wewnętrznym ustaleniem zakładu pracy. Faktycznie wynagrodzenie wypłacone 10-tego następnego miesiąca jest wypłacone już po ustaniu stosunku pracy. A wynagrodzenie jest zobowiązaniem pracodawcy w związku ze stosunkiem pracy właśnie. Czy takie wynagrodzenie podlega zajęciu w ogóle?
Jeżeli terminem wypłaty wynagrodzenia byłby ostatni dzień miesiąca i wszystkie należności zostałyby uregulowane przed 04.04, czy należałoby na świadectwie pracy w ogóle wykazać zajęcie (jeżeli świadectwo nie zostało wystawione wcześniej)?

Bo jeżeli nie, to nie można tego wykazać na świadectwie pracy, bo zwyczajnie nie byłaby to prawda.

Co o tym myślisz?Alina Martyniak edytował(a) ten post dnia 05.04.08 o godzinie 12:36

konto usunięte

Temat: Potrącenie na mocy egzekucji i wpis do świadectwa pracy

Wynagrodzenie faktycznie nie zostało jeszcze wypłacone, ponieważ w firmie przyjęte jest, że wypłacane jest 10-go następnego miesiąca, a więc w tym wypadku 10-go kwietnia.

Zastanawiam się właśnie nad tym czy można z wynagrodzenia potrącić kwotę egzekucji i czy można dokonać wpisu w świadectwie pracy o zajęciu komorniczym, skoro gdyby pracodawca wystawił świadectwo pracy 31 marca lub 1 kwietnia wpis nie mógłby się w nim znaleźć z oczywistych powodów.

Dodatkowo wynagrodzenie jest za miesiąc marzec, a wniosek egzekucyjny wpłynął w kwietniu, a więc już po ustaniu stosunku pracy.

Staram się właśnie znaleźć wykładnię prawną dotyczącą tego tematu.

Temat: Potrącenie na mocy egzekucji i wpis do świadectwa pracy

Uważam, że pracodawca:
- nie powinien wpisywać zajęcia w świadectwie pracy - tak naprawdę wg. KP nie powinien mieć takiej możliwości - świadectwo już będzie wydane praconikowi,
- powinien potrącić z wynagrodzenia odpowiednie kwoty z tyt. egzekucji (najczęściej na zajęciach komorniczych jest napisane: "naliczenie list płac nie może być przeszkodą w potrąceniu należności" czyli tak naprawdę z wynagrodzenia pracodawca powinien potrącić wszystkie egzekucje które "dotrą" do niego do dnia przelewu,
- powinien wystosować do komornika odpowiednie pismo z wyjaśnieniem jednorazowago porącenia i informacją o tym, że pracownik już nie pracuje (ewentualnie od kiedy).
Aby być "w porządku" w stosunku do byłego pracownika poinormowałabym go wcześniej, że nie powinien się spodziewać całego wynagrodzenia.
Pozdrawiam

konto usunięte

Temat: Potrącenie na mocy egzekucji i wpis do świadectwa pracy

Ola,
Nie rozumiem dlaczego jeżeli potrącimy coś w wynagrodzenia na mocy wyroku, mamy nie wpisywać tego na świadectwie, szczególnie, że świadectwo pracy nie jest jeszcze wystawione. A niewątpliwie jest to informacja dla kolejnego pracodawcy.
Nie mam przed sobą zajęcia komorniczego i nie pamiętam, ale czy jest tam wskazany konretny przepis? Czy jesteś pewna, że chodzi o takie przypadki jak opisany wyżej? Jeżeli tak - czy mogłabyś go wskazać? Chciałabym sama go przeczytać.

Temat: Potrącenie na mocy egzekucji i wpis do świadectwa pracy

Jeśli nie jest jeszcze wystawione świadectwo pracy to można wpisać zajęcie, po prostu stosuję w swojej pracy zasadę wystawiania świadectwa w dniu rozwiązania umowy, aby umożliwić już byłęmu pracownikowi jego odebranie. Ale skoro pracownik świadecta jeszcze nie odebrał/nie zostało wysłane to nie widzę przeszkód aby tam wpisać zajęcie. Co do konkretnych artykułów - postaram się jutro to w pracy sprawdzić.
Nie mam natomiast żadnych wątpliwości co do konieczności potrącenia należności z wynagrodzenia pracownika.
Pozdrawiam
Angelika K.

Angelika K. Samodzielna księgowa
KPiR

Temat: Potrącenie na mocy egzekucji i wpis do świadectwa pracy

Informację o zajęciu wynagrodzenia za pracę wpisuje sie na świadectwie pracy wówczas, gdy zajęcie obowiązuje w dniu rozwiązania stosunku pracy.
W tym konkretnym przypadku pracodawca ma obowiązek zawiadomić komornika o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem. Natomiast nie powinien umieszczać informacji o zajęciu wynagrodzenia na świadectwie pracy, gdyż w dniu rozwiązania stosunku pracy, czyli 31.03, takie zajęcie nie miało miejsca.

Następna dyskusja:

dwa świadectwa pracy




Wyślij zaproszenie do