Katarzyna D.

Katarzyna D. Starszy specjalista
ds płac

Temat: Potrącenia komornicze

witam,szukam jakiejś mądrej głowy, a że grupa aktywna może tutaj znajdzie się ktoś kto mi pomoże

Pracownik ma zajęcie alimentacyjne w stałej kwocie + zajęcie komornicze niealimentacyjne%, za październik dostaje wynagrodzenie oraz zasiłek chorobowy. Przy zbiegu takiego typu egzekucji potrącam 60% z wynagrodzenia netto-z tych 60% potrącam na alimenty kwotowe i resztę na zajęcie niealimentacyjne, ale co z wysokością potrącenia z zasiłku czy tu potrącam 25% zasiłku bo alimenty zostały pokryte z wynagrodzenia czy nadal 60% bo jest zbieg mimo,że alimenty zostały pokryte z wynagrodzenia.

I druga sytuacja - te same zajęcia( alimenty kwotowe+zajęcie niealimentacyjne ) i wynagrodzenie i zasiłek,60% z wynagrodzenia, ale wynagrodzenie jest tak małe, że nie wystarczy na pokrycie alimentów kwotowych to czy w takiej sytuacji z zasiłku uzupełniam do brakującej kwoty alimentów kwotowych i dalej potrącam 25% zasiłku czy potrącam 60% zasiłku ( z czego potrącam brakującą kwotę na alimenty , a resztę na zajęcie niealimentacyjne ) czy rozliczam to jeszcze inaczej

z góry dziękuję za pomoc

konto usunięte

Temat: Potrącenia komornicze

Zgodnie z art. 139 ust 1 pkt 3 i 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Ze świadczeń pieniężnych określonych w ustawie - po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczki i innych należności z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych - podlegają potrąceniu, z uwzględnieniem art. 141, następujące należności:

3) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie należności alimentacyjnych;
5) sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne;

Z kolei art. 140 ust 6 ustawy stanowi, ze W przypadku zbiegu:
1) potrąceń sum egzekwowanych, o których mowa w art. 139 ust. 1 pkt 3 i 5, potrącenia nie mogą przekraczać łącznie:
a) 60% świadczenia, jeżeli podlegają potrąceniu należności alimentacyjne,
b) 50% świadczenia, jeżeli podlegają potrąceniu należności inne niż alimentacyjne, z zastrzeżeniem lit. c,
c) 25% świadczenia, jeżeli podlegają potrąceniu wyłącznie należności egzekwowane, o których mowa w art. 140 ust. 1 pkt 3;

Skoro użyto w tym artykule zwrotu "jeżeli podlegają potrąceniu należności alimentacyjne" to uznałbym, że limit 60 % może wystąpić jedynie przy realnie dokonanych potrąceniach na rzecz długu alimentacyjnego. Skoro w pierwszym przypadku całe potrącenie na rzecz alimentów zostało zaspokojone z wynagrodzenia za pracę to z zasiłku chorobowego nie będzie już potrąceń na rzecz alimentów. Dlatego uznałbym, że w tym przypadku limit 60 % nie będzie obowiązywał.

W drugim przypadku czytając literalnie ww. artykuły należałoby przyjąć wysokość potrącenie do 60 %, ale budzi to moje wątpliwości, albowiem nie sądzę aby ustawodawcy chodziło o taki limit w każdej sytuacji. Można sobie bowiem wyobrazić, że kwota zaległych alimentów wynosiłaby 10 złotych a innych należności 1000 już w takiej sytuacji możnaby było zająć 60 % zasiłku, a przecież w takiej sytuacji głównym beneficjentem byłby wierzyciel wierzytelności nie alimentacyjnej, który dostałby mniej gdyby dochodził samodzielnie swojej wierzytelności. Z uwagi na powyższe moim zdaniem celem ustawodawcy było wzmocnienie wierzycieli alimentacyjnych to też za celowe uznać by należało takie o to przeliczenie w którym to uzupełnia się potrąceniem z zasiłku alimenty, a następnie 25 % potrącenia dla wierzyciela niealimentacyjnego (oby tylko nie przekroczyć 60% łącznie).

Zaznaczam przy tym, że jest to moja interpretacja i nie znalazłem źródeł doktrynie i judykaturze, które by ją wsparły
Katarzyna D.

Katarzyna D. Starszy specjalista
ds płac

Temat: Potrącenia komornicze

dziękuję bardzo
Katarzyna D.

Katarzyna D. Starszy specjalista
ds płac

Temat: Potrącenia komornicze

według Pana interpretacji to czy przy zasiłku trwającym cały miesiąc mogłabym potrącić stałą kwotę na alimenty i 25% zasiłku na zajęcie zwykłe ( łącznie nie przekraczamy 60% ) a nie 60% zasiłku jak pozwala ustawa przy zbiegu zajęć?

konto usunięte

Temat: Potrącenia komornicze

Tak bym to interpretował, bowiem w art. 140 ust 6 mowa jest, że potrącenia nie mogą przekraczać łącznie 60%. Tak więc jeżeli kwota na poczet alimentów obejmowałaby 30 % zasiłku to dodałbym 25 % na inne należności, łącznie 55 %.



Wyślij zaproszenie do