Karolina J. ...
Temat: art. 186 i 187 KP w praktyce
WitamInteresuje mnie interpretacja następujących art. KP
Art. 186 7§ 1.
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
- czy oznacza to ze pracodawca musi czy tylko może uwzględnić taki wniosek?
- jaką formę przyjmuje taki wniosek tzn.: czy należy podać na jaki okres ma być zmniejszony etat np. od 1.01.2010 do 31.12.2010?
- czy należy powołać się w danym wniosku na w/w art. KP?
§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch tygodni od dnia złożenia wniosku.
- jeżeli pracownika urlop macierzyński dobiega końca i ma do wykorzystania zaległy urlop wypoczynkowy z roku minionego - czy należy wówczas złożyć wniosek o zmniejszenie etatu na dwa tygodnie przed zakończeniem urlopu wypoczynkowego czy macierzyńskiego? A może ten fakt w myśl powyższego nie ma znaczenia?
Art. 187. § 1. Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Pracownica karmiąca więcej niż jedno dziecko ma prawo do dwóch przerw w pracy, po 45 minut każda. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie.
§ 2. Pracownicy zatrudnionej przez czas krótszy niż 4 godziny dziennie przerwy na karmienie nie przysługują. Jeżeli czas pracy pracownicy nie przekracza 6 godzin dziennie, przysługuje jej jedna przerwa na karmienie.
- czy po zastosowaniu wniosku wymienionego w art. 186 można również uwzględnić zapis z art. w/w przy 5/8 wymiaru czasu pracy?