konto usunięte

Temat: 3 proste pytania: urlop na żądanie i okres wypowiedzenia

Witam,

mam pytania, zapewne bardzo proste:
1. Czy mozna wziąć pod rząd 4 dni urlopu "na żądanie"?
2. Czy taki urlop można zapowiedziec wcześniej? Np 2 tygodnie przed faktem dzwonię do pracodwacy i mówię " w dniach 1-4.10 biorę urlop na żądanie" - w Kodeksie pracy doczytałam się, ż e trzeba to zorbić najpóźniej w dniu takiego urlopu. A duzo wczesniej?
3. czy podczas okresu wypowiedzenia można już podjąć pracę u innego pracodawcy? (np. podczas 3miesiecznego okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron nie muszę swiadczyć już pracy u pracodawcy od którego odchodzę a znalazłąm nową pracę i chcę ją już zacząć.) Jeśli tak, to czy moge to robić nawet kiedy wykorzystuję zaległy urlop podczas okresu wypowiedzenia?

będę wdzięczna za odpowiedzie ekspertów językiem nie dla ekspertów ;-)

dzięki!

konto usunięte

Temat: 3 proste pytania: urlop na żądanie i okres wypowiedzenia

Ad. 1. Tak
Ad. 2. Tak. Rozumiem, że pracodawca nie chce dać urlopu "po dobroci"?
Ad. 3. Tak, jeżeli nie masz w umowie zakazu konkurencji (choć są tacy, co twierdzą, że to jest niedbanie o interes pracodawcy - ale IMO to byłoby bez sensu, bo wiele osób pracuje nawet jednocześnie w kilku firmach).

Tylko, że jak jest porozumienie stron, to nie ma okresu wypowiedzenia. Albo wypowiedzenie, albo porozumienie (to zupełnie różne tryby rozwiązania umowy o pracę).
Magdalena Gurdziołek

Magdalena Gurdziołek prawa ręka Lucyfera
od lewej roboty

Temat: 3 proste pytania: urlop na żądanie i okres wypowiedzenia

Krystyna O.:
1. Czy mozna wziąć pod rząd 4 dni urlopu "na żądanie"?
nie spotkałam się z przepisem zakazującym wykorzystania 4 dni UŻ pod rząd, a co nie jest zakazane jest dozwolone, więc moim zdaniem można
2. Czy taki urlop można zapowiedziec wcześniej? Np 2 tygodnie
przed faktem dzwonię do pracodwacy i mówię " w dniach 1-4.10 biorę urlop na żądanie" - w Kodeksie pracy doczytałam się, ż e trzeba to zorbić najpóźniej w dniu takiego urlopu. A duzo wczesniej?
można zgłosić go wcześniej, ale nie trzeba
3. czy podczas okresu wypowiedzenia można już podjąć pracę u innego pracodawcy? (np. podczas 3miesiecznego okresu wypowiedzenia za porozumieniem stron
nie istnieje coś takiego jak 3-miesięczne wypowiedzenie za porozumieniem stron, ale rozumiem, że z pewnych względów umówiłaś się z obecnym pracodawcą na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron na dany dzień za 3 miesiące (pewnie odpowiada on dacie, kiedy Twoja umowa rozwiązałaby się w trybie zwykłego wypowiedzenia)
nie muszę swiadczyć już pracy u pracodawcy od którego odchodzę
pamiętaj, że jeżeli pracodawca zwalnia Cię z obowiązku świadczenia pracy, warto mieć pisemne potwierdzenie, że tak jest
dodatkowo Ty musisz wyrazić na to zgodę, ponieważ wykonywanie pracy to nie tylko Twój obowiązek, ale także prawo
zachowujesz też prawo do wynagrodzenia (średniego, czyli jeżeli Twoje wynagrodzenie to nie tylko podstawa, ale też premia, to również do niej zachowujesz prawo)
nie do końca słuszne jest również zwalnianie ze świadczenia pracy, gdy tak naprawdę nie istnieje okres wypowiedzenia (ale że nie jest on krzywdzący dla pracownika, to chyba nie jest mocno sprzeczny z prawem - to moje zdanie, ale prawnikiem nie jestem)
a znalazłąm nową pracę i chcę ją już zacząć.) Jeśli tak, to czy moge to robić nawet kiedy wykorzystuję zaległy urlop podczas okresu wypowiedzenia?
możesz rozpocząć nową pracę bez problemu
pamiętaj jednak, żeby do czasu rozwiązania umowy z poprzednim pracodawcą na PIT-2 wskazać dotychczasowego pracodawcę lub zmienić PIT-2 u dotychczasowego pracodawcy (jeśli w dwóch firmach będą odliczać Ci kwotę wolną od podatku, na koniec kwietnia 2010 na rozliczeniu podatkowym wyjdzie Ci podatek do zapłaty)
będę wdzięczna za odpowiedzie ekspertów językiem nie dla ekspertów ;-)
mam nadzieję, że napisałam wszystko wystarczająco prosto :-)

konto usunięte

Temat: 3 proste pytania: urlop na żądanie i okres wypowiedzenia

o, tak, bardzo dziękuję.
Napiszę, dla porządku, że nie chodzi o mojego pracodawcę.
Co zaś się tyczy urlopu na żadanie- są te 4 dni, które pracownik MUSI miec wolne, a pracodawca zazwyczaj robi taki myk, że niby daje urlop, ale później go odwołuje.A ponieważ nikt nie wie gdzie te urlopy są zapisywane to nie ma dowodu, że pracownik w ogóle go brał...

A jeszcze wracając do tego rozwiązania umowy- jeśli pracownikowi przysługuje 3 miesięczny okres wypowiedzenia, to co można zrobić, zeby podczas niego nie świadczyć pracy? Miałam taki plan, że pracownik złoży wymówienie i powołując się na ciężkie naruszenia prawa pracy powie tak: "rozwiązujemy pracę na podstawie porozumienia stron, a porozumienie wygląda tak, że płacicie mi przez 3 miesiące, ale ja juz tu nie wracam". Czytałam KP i coś tam podobnego znalazłam. A ponieważ w firmie X faktycznie w sposób rażący naruszają prawa pracownika (i człowieka, bo co można powiedziec o dniu pracy trwającym 26 godzin?) to sie trochę przetsraszą i pójda mu na rękę - tak to sobie optymistycznie wymyśliłam;-)

Generalnie chodzi o to, żeby nie musieć już nigdy tam wrócić, ale mieć czas na znalezienie kolejnej pracy.

konto usunięte

Temat: 3 proste pytania: urlop na żądanie i okres wypowiedzenia

osobiście zaczęłabym od prośby do przełożonego, że proszę o pismo pt. 'zwolnienie ze świadczenia pracy' (choć nie musi się na to zgodzić);

potem zastanowiłabym się nad wykorzystaniem ew. urlopu;

26-godzinny dzień pracy - poproszę o kontakt na tego pracodawcę - chętnie wprowadzę to u siebie, ale nie wiem, jak rozciągnąć dobę. ale na poważnie - jeśli była lista obecności, i z niej wynika ile godzin pracownik przepracował - kolejną rzeczą byłby odbiór nadgodzin, przy czym uwaga: za 1 nad-godzinę pracownik odbiera 1,5 godziny, pod warunkiem, że pracodawca samodzielnie oddaje, a nie na wniosek zainteresowanego;

na koniec zawsze pozostaje mały szantażyk: 'jak nie dostanę nieświadczenia, zawsze mogę zachorować...'

konto usunięte

Temat: 3 proste pytania: urlop na żądanie i okres wypowiedzenia

on własnie teraz choruje. Przez pracę. I to bez ściemy.
Co zas się tyczy czasu pracy, to od 5 lat nie dostał ani wynagrodzenia za nadgodziny ani nie oddano mu za to dni wolnych. Podobnie z nocami- nie liczono wówczas wynagrodzenia podwójnie.

Chyba spróbujemy od jakiejś ugody z pracodawcą- rozwiązanie umowy z np. miesięcznym okresem wypowiedzenia bez obowiązku świadczenia pracy. (zresztą wykorzytsa wówczas zaległy urlop więc dla pracodawcy to też żadna strata)

Następna dyskusja:

Okres wypowiedzenia i urlop




Wyślij zaproszenie do