Tomasz W.

Tomasz W. boss, advertise it

Temat: rozwiązanie umowy

Witam
Zleciłem pewnej firmie wykonanie serwisu ogłoszeniowego, i ta firma niedotrzymała terminu. W tej chwili moje maile zostają bez odpowiedzi, bądź autoreply:
"Uprzejmie informuję, że w dniach 14-22 sierpnia 2010 przebywam na
urlopie"

Dodatkowo adres strony, gdzie mogłem widzieć efekty pracy nad moim zleceniem jest "Próbujesz odwiedzić adres http://xxx.pl, który jest w tej chwili niedostępny."

Czy według prawa konsumenckiego mogę to traktować jako zerwanie umowy przez tą firmę?

Temat: rozwiązanie umowy

Na dobry początek zajrzałbym do umowy. Zwykle ona reguluje kto, kiedy i dlaczego może wypowiedzieć lub odstąpić od umowy.

Jeśli umowy nie ma lub nic o tym nie mówi, można sięgnąć do kodeksu cywilnego. Zastanawiam sie czy w tej sytuacji rzeczywiście jest Pan konsumentem, bo sprawa na pierwszy rzut oka wygląda na gospodarczą...

Niezależnie od tego można odstąpić od umowy w oparciu o kc, ale konkretne kroki mogą też zależeć od tego, jakiego rodzaju umowę Pan zawarł. Jeśli jest to umowa o dzieło (a to wydaje się prawdopodobne), można powołać się na art. 635 kc:
"Art. 635. Jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła."

Dokładne rozwiązanie zależy od treści umowy i stanu faktycznego.
Pozdrawiam,
P

Temat: rozwiązanie umowy

Widzę, że Pan pisze z Cardiff - byłem tam rok na stypendium :)
Jeśli umowa jest pod prawem Anglii i Walii, to sprawa będzie wyglądała inaczej...

konto usunięte

Temat: rozwiązanie umowy

Po pierwsze: czy zawierał Pan umowe jako konsument, czy jako przedsiebiorca?
Jesli jako przedsiębiorca, to ustawa konsumencka (żadna) nie ma zastosowania.
Jesli jako przedsiębiorca to oczywiście najpierw trzeba sprawdzic umowę, a jesli nie ma w niej zapisu o konsekwencji nienależytego wykonania umowy, to wtedy k.c - tzreba tez uściślić czy wzywał Pan firmę do wykonaia umowy, a jeśli tak, to trzeba dowiedziec się co jest przyczyną niewykonnia/ nienalezytego wykonania umowy.
Tomasz W.

Tomasz W. boss, advertise it

Temat: rozwiązanie umowy

Rzeczywiście sprawa podlega pod k.c a dokładniej art.635. Tylko mam pytanie jak mam egzekwować swoje prawa dokładniej mówiąc zwrot zaliczki ponieważ wykonawca nie chce jej mi zwrócić ja mieszkam w UK a wykonawca w Polsce.

Pozdrawiam
T.WernerTomasz W. edytował(a) ten post dnia 03.09.10 o godzinie 02:18

Temat: rozwiązanie umowy

Jeżeli Pana zdaniem przysługuje Panu roszczenie o zwrot zaliczki to należałoby wezwać kontrahenta na piśmie do zwrotu zaliczki. Gdy jej nie zwróci, można wystąpić do polskiego sądu (właściwego wg siedziby kontrahenta) o zasądzenie tej kwoty. Być może możliwe byłoby również pozwanie przed innym sądem, ale to zależy od treści umowy. Zresztą, umowa może np. przewidywać sądownictwo polubowne.

W postępowaniu sądowym można skorzystać z elektronicznego postępowania upominawczego - pozew składa się przez internet. Jest to trochę tańsze i nie musiałby Pan przyjeżdżać do Polski. Sam to przechodziłem i uważam, że nie jest źle - jest z tym trochę kłopotów, ale udało się. Jeśli jednak kontrahent złoży sprzeciw od tak wydanego wyroku, nie uda się ominąć rozprawy w Polsce.



Wyślij zaproszenie do