Magdalena Dłubak

Magdalena Dłubak senior analyst in
Corporate &
Institutional
Banking divis...

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

witam, jestem osobą która zaliczyła kurs pond 5 lat temu, wtedy też byłam na egz ale nie zdałam ..

i pytanie ? co dalej ?

wiem że muszę zadzwonić do wydz. komunikacji i spytać czy moje papiery są tam, jak są to pewnie pojechać wypełnić jakieś papierki i wziąć papiery do ośrodka w którym chce zdawać egz ... tak?

potem uczyć się od nowa testów (może coś poradzicie :) ), i najważniejsze zapisać się na jazdy doszkalające - i tu najważniejsze - może mi ktoś kogoś poleci, jakieś rady czy coś :)

i myśle też gdzie mam wdawać - też proszę o rady, myślałam że może poza Wawą ale nie wiem ...

czekam na rady i porady :)

pozdrawiam Lano Poniedziałkowo i (u mnie) śnieżnie ...

konto usunięte

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

hej, jeśli chodzi o testy, to obłędny jest serwis http://prawojazdy.com.pl , ja zdaję egzamin za tydzien, uczę się od tygodnia z nimi i już prawie wszystko umiem!!!!!!!

a kurs robiłam... 10 lat temu!! :):)

Tam jest taka zajebista opcja, że najczęściej powtarzają się te pytania, na które odpowiedziałaś błędnie. działa to rewelacyjnie.

A do jazd nikogo Ci nie polecę, bo jestem ze Śląska:)

powodzenia! :)

konto usunięte

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

Nie kujcie na pamięć pytań i odpowiedzi! Tylko proszę trochę pomyśleć! :)
Magdalena Dłubak

Magdalena Dłubak senior analyst in
Corporate &
Institutional
Banking divis...

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

ja tez jestem zdania ze nie mozna na pamiec sie tego nauczyc ale na logike :)

czekam na inne podopowiedzi :)

konto usunięte

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

niektórych rzeczy nie da się na logikę.
na przyklad prędkości:)
albo uzycie świateł przy awarii pojazdu:)

konto usunięte

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

Malina, jeżeli w nocy Twój samochód ulegnie awarii, nie raczysz włączyć świateł, aby być widocznym oraz uniknąć wypadku?

konto usunięte

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

Michał, masz prawko?
bo to jest bardziej skomplikowane, niż Ci się zdaje:)

Oddział 3
Używanie świateł zewnętrznych

Art. 51.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany używać świateł mijania podczas jazdy w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

2. W czasie od świtu do zmierzchu w warunkach normalnej przejrzystości powietrza, zamiast świateł mijania, kierujący pojazdem może używać świateł do jazdy dziennej.

3. W czasie od zmierzchu do świtu, na nieoświetlonych drogach, zamiast świateł mijania lub łącznie z nimi, kierujący pojazdem może używać świateł drogowych, o ile nie oślepi innych kierujących albo pieszych poruszających się w kolumnie. Kierujący pojazdem, używając świateł drogowych, jest obowiązany przełączyć je na światła mijania w razie zbliżania się:

pojazdu nadjeżdżającego z przeciwka, przy czym jeżeli jeden z kierujących wyłączył światła drogowe - drugi jest obowiązany uczynić to samo;
do pojazdu poprzedzającego, jeżeli kierujący może być oślepiony;
pojazdu szynowego lub komunikacji wodnej, jeżeli poruszają się w takiej odległości, że istnieje możliwość oślepienia kierujących tymi pojazdami.
4. (uchylony)

5. Na drodze krętej, oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi, kierujący pojazdem może używać przednich świateł przeciwmgłowych od zmierzchu do świtu, również w warunkach normalnej przejrzystości powietrza.

6. Przepisów ust. 1-3 nie stosuje się do kierującego pojazdem, który nie jest wyposażony w światła mijania, drogowe lub światła do jazdy dziennej. Kierujący takim pojazdem w czasie od zmierzchu do świtu lub w tunelu jest obowiązany uzywać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie takiego pojazdu.

7. Przepisy ust. 1-5 stosuje się odpowiednio podczas zatrzymania pojazdu, wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego. Jeżeli zatrzymanie trwa ponad 1 minutę, dopuszcza się wyłączenie świateł zewnętrznych pojazdu, o ile na tym samym pasie ruchu, przed tym pojazdem i za nim, stoją inne pojazdy.
Oddział 2
Zatrzymanie i postój

Art. 46.

1. Zatrzymanie i postój pojazdu są dozwolone tylko w miejscu i w warunkach, w których jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących i nie powoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub jego utrudnienia.

2. Kierujący pojazdem, zatrzymując pojazd na jezdni, jest obowiązany ustawić go jak najbliżej jej krawędzi oraz równolegle do niej.

3. W czasie postoju na drodze poza obszarem zabudowanym pojazd powinien znajdować się, jeżeli to tylko możliwe, poza jezdnią.

4. Kierujący pojazdem jest obowiązany stosować sposób zatrzymania lub postoju wskazany znakami drogowymi.

5. Kierujący pojazdem jest obowiązany w czasie postoju zabezpieczyć pojazd przed możliwością jego uruchomienia przez osobę niepowołaną oraz zachować inne środki ostrożności niezbędne do uniknięcia wypadku.

Art. 47.

1. Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t, pod warunkiem że:

na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju;
szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5 m;
pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.
2. Dopuszcza się, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 pkt 2, zatrzymanie lub postój na chodniku przy krawędzi jezdni całego samochodu osobowego, motocykla, motoroweru lub roweru. Inny pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t może być w całości umieszczony na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi.

Art. 47a.

Kierujący pojazdem w tunelu, podczas zatrzymania wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego, jest obowiązany zachowac odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 5 m.

Art. 48. (uchylony).

Art. 49.

1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:

na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania;
na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;
w tunelu, na moście lub na wiadukcie;
na jezdni wzdłuż linii ciągłej oraz w pobliżu jej punktów krańcowych, jeżeli zmusiłoby to innych kierujących pojazdami wielośladowymi do najeżdżania na tę linię;
na jezdni obok linii przerywanej wyznaczającej krawędź jezdni oraz na jezdni i na poboczu obok linii ciągłej wyznaczającej krawędź jezdni;
w odległości mniejszej niż 10 m od przedniej strony znaku lub sygnału drogowego, jeżeli zostałyby one zasłonięte przez pojazd;
na jezdni przy jej lewej krawędzi, z wyjątkiem zatrzymania lub postoju pojazdu na obszarze zabudowanym na drodze jednokierunkowej lub na jezdni dwukierunkowej o małym ruchu;
na pasie między jezdniami;
w odległości mniejszej niż 15 m od słupka lub tablicy oznaczającej przystanek, a na przystanku z zatoką - na całej jej długości;
w odległości mniejszej niż 15 m od punktów krańcowych wysepki, jeżeli jezdnia z prawej jej strony ma tylko jeden pas ruchu;
na drodze dla rowerów.
2. Zabrania się postoju:

w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej;
w miejscu utrudniającym dostęp do innego prawidłowo zaparkowanego pojazdu lub wyjazd tego pojazdu;
przed i za przejazdem kolejowym, po obu stronach drogi, na odcinku od przejazdu kolejowego do słupka wskaźnikowego z jedną kreską;
w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu;
na obszarze zabudowanym, pojazdu lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 16 t lub o długości przekraczającej 12 m, poza wyznaczonymi w tym celu parkingami.
3. Zabrania się zatrzymania lub postoju pojazdu na autostradzie lub drodze ekspresowej w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu. Jeżeli unieruchomienie pojazdu nastąpiło z przyczyn technicznych, kierujący pojazdem jest obowiązany usunąć pojazd z jezdni oraz ostrzec innych uczestników ruchu.

4. Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Art. 50.

1. Kierujący pojazdem jest obowiązany sygnalizować postój pojazdu silnikowego lub przyczepy z powodu uszkodzenia lub wypadku:

na autostradzie lub drodze ekspresowej - w każdym przypadku;
na pozostałych drogach twardych:
poza obszarem zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym jest to zabronione, a na poboczu, jeżeli pojazd nie jest widoczny z dostatecznej odległości,
na obszarze zabudowanym - w razie postoju na jezdni w miejscu, w którym zatrzymanie jest zabronione.
2. Postój pojazdu, o którym mowa w ust. 1, należy sygnalizować w sposób następujący:

na autostradzie lub drodze ekspresowej - przez:
włączenie świateł awaryjnych pojazdu, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne,
umieszczenie ostrzegawczego trójkąta odblaskowego w odległości 100 m za pojazdem; trójkąt ten umieszcza się na jezdni lub poboczu, odpowiednio do miejsca unieruchomienia pojazdu;
na pozostałych drogach:
poza obszarem zabudowanym - przez umieszczenie w odległości 30-50 m za pojazdem ostrzegawczego trójkąta odblaskowego i włączenie świateł awaryjnych; w razie gdy pojazd nie jest wyposażony w światła awaryjne, należy włączyć światła pozycyjne,
na obszarze zabudowanym - przez włączenie świateł awaryjnych, a jeżeli pojazd nie jest w nie wyposażony, należy włączyć światła pozycyjne i umieścić ostrzegawczy trójkąt odblaskowy za pojazdem lub na nim, na wysokości nie większej niż 1 m.
3. Sygnalizowanie, o którym mowa w ust. 1 i 2, obowiązuje przez cały czas postoju pojazdu.

Art. 50a.

1. Pojazd pozostawiony bez tablic rejestracyjnych lub pojazd, którego stan wskazuje na to, że nie jest używany, może zostać usunięty z drogi przez straż gminną lub Policję na koszt właściciela lub posiadacza.

2. Pojazd usunięty w trybie określonym w ust. 1, nieodebrany na wezwanie gminy przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia, uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Pojazd ten przechodzi na własność gminy z mocy ustawy.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, gdy nieodebranie pojazdu nastąpiło z przyczyn niezależnych od osoby zobowiązanej.

4. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio, gdy w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia pojazdu nie została ustalona osoba uprawniona do jego odbioru.

5. Minister właściwy do spraw wewnętrznych, kierując się zasadą poszanowania prawa własności oraz potrzebą zapewnienia porządku na drogach publicznych, określi, w drodze rozporządzenia:

szczegółowy tryb oraz jednostki i warunki ich współdziałania w zakresie usuwania pojazdów bez tablic rejestracyjnych lub których stan wskazuje na to, że nie są używane;
tryb postępowania w zakresie przejęcia pojazdu na własność gminy.MALINA W. edytował(a) ten post dnia 25.03.08 o godzinie 22:58

konto usunięte

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

Nie mam prawa jazdy. Ale jeżeli tego mam uczyć się, to ja dziękuję. Przeczytam z kilka razy i zapamiętam to co najważniejsze :)

konto usunięte

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

tak myślałam:)

konto usunięte

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

Zamierzam zapisać się na kurs w pierwszych dniach kwietnia ^^

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

Moi drodzy nie uczcie się na pamięć ustawy…
To jest dobre dla instruktorów, egzaminatorów i policji.
Wy powinniście przestrzegać prawa a interpretację tych suchych art. To na kursie powinni wam przekazać. Jak wam czytją ustawę na zajęciach z teorii to …

konto usunięte

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

hehe, Grzegorz, ja się nie uczę ustawy na pamięć, chciałam tylko utrzeć nosa licealiście:)

konto usunięte

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

Co za dyskryminacja!
Magdalena Dłubak

Magdalena Dłubak senior analyst in
Corporate &
Institutional
Banking divis...

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

dyskusja, dyskusją .. ale rad nie ma dla mnie :(
Mariusz Perlak

Mariusz Perlak Talent Acquisition
Manager

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

najważniejsze, żebyś uregulowała sprawy z WORDEM i Wydziałem komunikacji

potem jazdy i nie popełnij mojego błędu... wziąłem intensywne jazdy zaraz przed egzaminem i oczywiście musząć wszystkei jeszcze raz uczyć się w szybkim tempie...nie nauczyłem sie niczego

idź jeszcze dzisiaj do ośrodka i zapisz się na jazdę dodatkową i sobie jedź tak dwa, trzy razy w tygodniu, w między czasie załatwiaj formalności... a jeżdżąc zawsze możesz podpytać instruktora, co trzeba zrobić, a jak miły to podjedziecie sobie do wordu i załatwisz wszystko podczas jazd :)

najwazniejsze to nie tracic kontaktu z autem i powoli go odzyskiwać ... trzeba zrobic pierwszy krok, a najlepszy to telefon do OSK i zamówienie przynajmniej jednej godziny jazdy a potem domawianie kolejnych i tak do egzaminu (takie rady psychologa, co się boryka z prawem jazdy już od hohoho ) :)
Magdalena Dłubak

Magdalena Dłubak senior analyst in
Corporate &
Institutional
Banking divis...

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

dziekuje Mariuszu za bbbaaardzo wyczerpujaca odpowiedz:)

i mysle ze to rozsadne zapisac sie na jazdy a w miedzy czasie zalatwiac sprawy papierkowe.

tylko ze zdawajac kilka lat temu egz to tak sie zrazilam, ze teraz bardzo trudno mi sie do tego wszystkiego zabrac ... chcialabym juz miec to prawko ...

pozdrawiam.
Roman Chojnacki

Roman Chojnacki Przedstawiciel
Handlowy (Sales
Representative)

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

Jeśli chodzi o naukę testów to moja propozycja jest taka:
Na pewno szkoły jazdy mają swoje programy i pomoce.
Zanim zaczniesz się uczyć robiąc testy na komputerze,
proponuję przejrzeć je wszystkie w wersji papierowej,
bo wtedy będziesz miała pewność że widziałaś wszystkie
testy. Natomiast podczas czytania wersji papierowej
proponuje rozwiązywać na logikę, jeżeli znajdą się takie
pytanie na które nie znasz odpowiedzi, albo znasz błędną
po prostu zaznacz sobie je w jakiś sposób. Ja przejdziesz
wszystkie pytanie potem wystarczy że będziesz wracała do tych
zaznaczonych, gdzie popełniałaś błędy. Taka była moja taktyka
a co mi to dało później sprawdzałem powiedzmy 30 pytań w których
nie wiedziałem albo się myliłem a nie prawie 500.
Rezultat , Testy zdałem w ciągu 4 minut:)
Pozdrawiam
Magdalena Dłubak

Magdalena Dłubak senior analyst in
Corporate &
Institutional
Banking divis...

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

dziekuje za podpowiedz :)

konto usunięte

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

Magdaleno musisz jednka wiedziec, że będziesz musiał odbyc kurs nauki jazdy od początku,
pozdrawiam
Magdalena Dłubak

Magdalena Dłubak senior analyst in
Corporate &
Institutional
Banking divis...

Temat: kurs daaawno temu teraz egzamin ...

nie dalej jak ostatnio sie dowiadywalam ze kurs jest wazny cale zycie, i znam kikla osob w podobnej do mnie sytuacji ktore nie robily kursu tylko wykupily jazdy i na egz :)

Następna dyskusja:

kurs sprzed kilku lat




Wyślij zaproszenie do