Łukasz Lizoń

Łukasz Lizoń menager, top-but

witam!
od jakiegoś czasu nurtuje mnie pytanie:
czy prowadząc zwykły sklep mogę sprzedawać mój towar także w internecie bez dodawania do profilu firmy pkd o sprzedaży w internecie?
Wiesław Jan Tomczak

Wiesław Jan Tomczak doradca podatkowy
(wpis Min Fin.
03697)

PKD dotyczące sprzedazy detalicznej http://www.klasyfikacje.pl/drzewo_pkd07_47.91.Z.html zazwyczaj dotyczą... sprzedaży okreslonego rodzaju towarów prowadzonej w wyspecjalizowanych sklepach. Miejscem dokonania transakcji jest wiec lokal sklepowy.

Sprzedaż wysyłkowa nie jest sklasyfikowana w zaleznosci od branży ale od formy dostawy.
Jest nią zarówno sprzedaż prowadzona przez sklep internetowy, osobę sprzędającą za pośrednictwem portali aukcyjnych typu Allegro Świstak itp, sprzedaż na podstawie zamówień składanych w oparciu o dostarczane pocztą katalogi, ogłoszenia prasowe, itp
Liczy się tylko forma wysyłki
PKD 47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedazy wysyłkowej lub internet
Definicję "sprzedaży wysyłkowej" zawiera też art. 544 § 1 k.c. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli rzecz sprzedana ma być przesłana przez sprzedawcę do miejsca, które nie jest miejscem spełnienia świadczenia (sklep stacjonarny), poczytuje się w razie wątpliwości, że wydanie zostało dokonane z chwilą, gdy w celu dostarczenia rzeczy na miejsce przeznaczenia sprzedawca powierzył ją przewoźnikowi trudniącemu się przewozem rzeczy tego rodzaju. Powołując się na treść tego przepisu "...sprzedaż wysyłkowa wiążę się z czynnością przesłania rzeczy"

Znam osoby nie poszerzajace zakresu dzialalności o sprzedaż wysylkową, szczególnie jesli tylko sporadycznie dokonują takiej wysyłki i nie zostały jeszcze za to ukarane. Dla nikogo nie może to stanowić podstawy do pewnosci że "również i w moim przypadku nkt się nie doczepi".
Zgodnie jednak z definicją działalności okreslonej w PKD są to dwie różne czynności i powinno się w ciagu 14 dni dokonać zmiany w zakresie dzialalności.

Wyślij zaproszenie do