Temat: Dokumentacja przy import i WNT
Witam,
zastosowanie tu mają vatowskie przepisy o transakcjach łańcuchowych. Pani przykład wyczerpuje bowiem w całości dyspozycję przepisu art. 22 ust. 2 ustawy o VAT, zgodnie z którym:
W przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, to wysyłka lub transport tego towaru jest przyporządkowana tylko jednej dostawie; jeżeli towar jest wysyłany lub transportowany przez nabywcę, który dokonuje również jego dostawy, przyjmuje się, że wysyłka lub transport jest przyporządkowana dostawie dokonanej dla tego nabywcy, chyba że nabywca ten udowodni, że wysyłkę lub transport towaru należy zgodnie z zawartymi przez niego warunkami dostawy przyporządkować jego dostawie.
Ważnym jest zatem, aby uzmysłowić sobie jedną rzecz. Przy tego typu transakcji, w której kilka podmiotów dokonuje dostawy (przeniesienia prawa do rozporządzania jak właściciel) towaru w ten sposób, że pierwszy wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy należy bez wątpienia opodatkować wszystkie dostawy dokonane w łańcuchu transakcji. Aby to zrobić należy poustalać dla każdej z dostaw tzw. miejsce ich świadczenia w celu ostatecznego ustalenia w jakim państwie dana transakcja będzie podlegała opodatkowaniu. W przypadku polskiego VAT ma to bardzo istotne znaczenie, dlatego że polskim VAT objęte są tylko te dostawy, które zostały uznane za dokonane na terytorium kraju (Polski).
W przypadku transakcji łańcuchowych, w których mamy tyle transportów (wysyłek) ile dostaw, sprawa jest jasna. Wszystkie te dostawy traktowane są jak dostawy ruchome (z przemieszczeniem), a więc podlegają opodatkowaniu w tym państwie, w którym rozpoczęła się wysyłka (transport) danego towaru.
Problem pojawi się w przypadku transakcji łańcuchowych, w których jest kilka dostaw i tylko jeden transport. Wtedy (zgodnie z zasadą wynikającą z art. 22 ust. 2 ustawy o VAT) ten transport można przyporządkować tylko jednej dostawie. Ma to to znaczenie, że tylko jedna dostawa (z całego łańcucha) będzie traktowana jak dostawa ruchoma. Druga i kolejne będzie tzw. dostawą w miejscu.
Niezbędne dla "rozsupłania" łańcucha dostaw jest ustalenie odpowiedzialności za transport towaru według INCOTERMS 2000, przy czym mogą być tu 3 różne sytuacje. A mianowicie: odpowiedzialność Rosjanina, X lub Y.
I.
a.
Jeżeli odpowiedzialnym za transport będzie Rosjanin, to (jako, że jest on pośrednikiem w tej transakcji - nabywa i odsprzedaje), to transport - na pierwszy rzut oka należy tu przyporządkować dostawie dokonanej na rzecz tego pośrednika (Rosjanina). Skoro tak jest w istocie rzeczy, to ... cdn. nastąpi, bo muszę się pobawić z Córką ;)))
Pozdrawiam,
Arkadiusz Dudkiewicz
Kasia Z.:
Witam,
mam pytanie ...
Mam trzy podmioty:
podmiot rosyjski - sprzedawca na rzecz Y
podmiot X - przedsiebiorca francuski
podmiot Y - przedsiebiorca austriacki
czy w przypadku gdy przedsiębiorca z Rosji nabywa towar od podmioru francuskiego, a poźniej go sprzedje podmiotowi austriackiemu, mamy do czynienia w WNT? Podkresle ze przemieszczenie towaru bedzi emiało miejsce tylko miedyz podmiotem X a Y.
W jaki sposób rosyjski podmiot miałby to udokumentować? Czy wystarczy ze fakturę 0% wystawi podmiot francyski podmiotowi austriackiemu? A co z dokumentacją między podmiotem francuskim a rosyjnkim?