konto usunięte

Temat: zamina działki komunalnej na "prywatną"

Stan faktyczne w telegraficznym skrócie:
Prezydent miasta zobowiązał się w kilku pismach (rok 2007) do dokonania zamiany gruntu komunalnego na grunt osoby fizycznej po podjęciu oczywiście stosownej uchwały przez radę miasta. Do dziś nie wystąpił do rady i zmienił zdanie. Wysuwa jakieś nowe propozycje, niekorzystne w stosunku do pierwotnej.

Czy jest jakaś prawna możliwość przymuszenia prezydenta do postępowania zgodnie z wcześniejszymi propozycjami, które notabene zostały w pełni zaakceptowane?

Dzięki z góry za koncepcje. Pozdrawiam!

konto usunięte

Temat: zamina działki komunalnej na "prywatną"

Moim zdaniem nie ma takiej możliwości. Uważam, z doświadczenia, że prezydent miasta winien przed przystąpieniem do jakichkolwiek rokowań uzyskać stosowną kierunkową uchwałę rm. Brak takiego działania winien sugerować osobie fizycznej, że prowadzenie rokowań jest obciążone ryzykiem, za które ponosi odpowiedzialność.

konto usunięte

Temat: zamina działki komunalnej na "prywatną"

Tego się obawiam, że nic się nie da zrobić. Mówiąc kolokwialnie organ może robić z gęby cholewę i pokazać, że szarego obywatela ma gdzieś....

Finał tej sprawy będzie zależał jeszcze od głosowania radnych, gdyż kilku z nich wystąpiło z inicjatywą uchwałodawczą zgodnie z treścią rokowań z 2007r.

Pozostaje tylko sprawa układu sił;)

Dzięki Jacku.

konto usunięte

Temat: zamina działki komunalnej na "prywatną"

A jeszcze jedna rzecz mi przyszła do głowy. Nie wiem tylko na ile ten pomysł ma szansę powodzenia. Może ktoś zna jakieś wyroki?

Gdyby tak powołać się na zasadę ESTOPPEL: venire contra factum proprium? Tym bardziej z uwagi na zasadę pogłęniania zaufania obywateli do organów;) Czytałem gdzieś, że ESTOPPEL przebija się do prawa cywilnego przez orzecznictwo.Michał Chylak edytował(a) ten post dnia 05.08.09 o godzinie 15:05

konto usunięte

Temat: zamina działki komunalnej na "prywatną"

Ja bym tej zasady w sferę stosunków cywilnoprawnych gminy nie mieszał. Faktycznie swoboda kontraktowania jest generalnie ograniczona m.in. u.g.n., jednak zasady pogłębionego zaufania, która w założeniu odnosi się do sfery stosunków procesowych i to na gruncie procesu administracyjnego, nie odnosiłbym do aspektów procesu zamiany nieruchomości prowadzonej na gruncie u.g.n, gdyż ta regulacja łącznie z u.s.g. tworzy odrębny reżim prawny regulujący tą sferę i nie można przyznawac choćby ekspektatywy bez wstepnej uchwały rady gminy zezwalającej na rozpoczęcia rokowań i - co zdarza się w praktyce często - dającej pełnomocnictwo dla organu wykonawczego do zakończenia tych rokowań i zawarcia umowy zamiany.

Możesz ewentualnie rozwinąć "przebijanie" się zasady pogłębionego zaufania w sprawach cywilnych w orzecznictwie.



Wyślij zaproszenie do