Sylwia
S.
Zawsze warto
szukać....
Temat: ocena kwalifikacyjna pracowników samorządowych
Piszę pracę magisterska związaną z procesem oceniania pracowników samorządowych.Mam problem zwiazany z interpretacją i stosowaniem jedengo z przepisów.
Ustawa o pracownikach samorządowych w art. 17 ust. 3, jak również §8 rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje, iż od okresowej oceny kwalifikacyjnej pracownikowi służy odwołanie w ciągu 7 dni od jej doręczenia. Ani ustawa ani rozporządzenie nie mówią jednak o skutkach uwzględnienia odwołania. Wydaje się logiczne, że w przypadku odrzucenia, ocena jak i wnioski z niej wynikające zostają utrzymane w całości. Ale co się dzieję, jeżeli kierownik jednostki uwzględni odwołanie?
I tutaj pojawia się problem... Znlazłam dwa rozwiązania takiej sytuacji:
1.gdy kierownik jednostki uwzględni odwołanie, wskazówką może być analogiczne unormowania zawarte w ustawie o służbie cywilnej . Zgodnie z art. 53 ust. 3 tejże ustawy, kierownik jednostki ma dwie możliwości postępowania: może nakazać powtórne przeprowadzenie oceny wraz ze wskazaniem innych kryteriów niż dobrane wcześniej przez przełożonego, albo też może dokonać zmiany oceny sporządzonej przez bezpośredniego przełożonego. W tym drugim wypadku kierownik jednostki przejmuje sprawę do wyjaśnienia i samodzielnie przeprowadza ocenę pracownika.
2.kierownik może jedynie nakazać ponowne przeprowadzenie procesu oceniania. Nie może tejże oceny zmienić ze względu na, iż ustawa nie przewiduje możliwości zmiany oceny przez kierownika jednostki, a art 17 ust 1 ustawy o pracownikach samorządowych daje wyraźną dyspozycje, iż oceny dokonuje bezpośredni przełożony (chyba, ze jest to wlaśnie kierownik jednostki).
Jakie są Wasze opinie na ten temat? Która z interpretacji jest poprawna? A może Ktoś się spotkal z taką sytuacja?