Temat: Jak odmówić udzielenia odpowiedzi na zapytanie na...
Dopiero teraz zauważyłem ten temat, odpowiem zbiorczo.
Jeśli podmiot zobowiązanych do udostępnienia informacji publicznej uważa, że to, czego dotyczy wniosek nie jest informacją publiczną, to informuje wnioskodawcę w drodze czynności materialno-technicznej ("zwykłym pismem"). Wnioskodawca może wnieść do WSA skargę na bezczynność; zgodnie z przeważającym orzecznictwem - bez wzywania do usunięcie naruszenia prawa (linia orzecznicza może nietypowa, ale ukształtowana).
Odmowa udostępnienia informacji (art. 16) - to sytuacja, gdy podmiot obowiązany twierdzi, że to, czego żąda wnioskodawca jest informacją publiczną, ale istnieje podstawa do odmowy (por. art. 5 ustawy - np. z uwagi na tajemnicę przedsiębiorcy).
Co do powództwa o udostępnienie informacji publicznej - por. art. 22 ustawy. Przysługuje ono podmiotowi, któremu odmówiono udostępnienia informacji z powodów wskazanych w tym przepisie. W pozostałym zakresie, jak sądzę, nie ma drogi sądowej przed sądem powszechnym i pozew podlega odrzuceniu. To powództwo to absolutny margines, słyszałem o 1 takiej sprawie (chyba w Gliwicach, nie pamiętam dokładnie).