Tomek Srokosz

Tomek Srokosz Student, Akademia
Ekonomiczna im.
Karola Adamieckiego
w K...

Temat: Decyzja wydana ale nie doręczona-wielka prośba

Proszę o pomoc!

Organ I instancji wydał decyzję i przekazał swojej jednostce wewnętrznej aby doręczyła stronie. Przed doręczeniem organ spostrzegł, że nie jest właściwy w tej sprawie.

Co należny zrobić w tej sytuacji?

bardzo dziękuję za wszelkie komentarze, może są jakieś orzeczenia w tej kwestii

Temat: Decyzja wydana ale nie doręczona-wielka prośba

Art. 110 kpa: organ jest związany decyzją od chwili jej doręczenia, ergo przed tą chwilą nie jest związany.
Tomek Srokosz

Tomek Srokosz Student, Akademia
Ekonomiczna im.
Karola Adamieckiego
w K...

Temat: Decyzja wydana ale nie doręczona-wielka prośba

tak to wiem.
Pytanie jakie się nasuwa to czy taka decyzja istnieje w rozumieniu kpa.
W mojej ocenie istnieje tylko nie została doręczona.

Więc co należy z tym zrobić?

przekazać organowi właściwemu i nią się nie zajmować?
Maciej Kiełbus

Maciej Kiełbus doktorant, Prawnik w
Dziale Prawa
Administracyjnego,
Dr K...

Temat: Decyzja wydana ale nie doręczona-wielka prośba

Zagadnienie to jest niejednolicie interpretowane w doktrynie. Przeważa pogląd, iż "przed ogłoszeniem lub doręczeniem decyzja może być zmieniana, nawet kilkukrotnie, choćby była już zredagowana na piśmie i podpisana" (J. Jendrośka, Komentarz do art. 110 [w:]Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, J. Borkowski (red.), Warszawa 1989, s. 211). Podobnie zagadnienie to ujmuje m.in. B. Moraczewski (B. Moraczewski, Komentarz do art. 110 [w:] Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz dla praktyków, A. Mudrecki (red.), Warszawa 2008, s. 270), P. Przybysz (Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, wyd. II, Warszawa 2005, s. 246) czy Cz. Martysz (Cz. Martysz, Rozstrzygnięcia w postępowaniu administracyjnym [w:] G. Łaszczyca, Cz. Martysz, A. Matan, Postępowanie administracyjne ogólne, Warszawa 2003, 679). Idąc tym tropem skoro możliwe jest zmienianie takiej decyzji możliwe jest także jej uchylenie, a tym samym powrót na etap poprzedzający wydanie decyzji co umożliwia przekazanie podania według właściwości.

Powyższy pogląd został jednakże poddany krytyce m.in. przez A. Wróbla, który podnosi, iż zasada wyrażona w art. 110 KPA rozciąga się na okres pomiędzy wydaniem decyzji a jej doręczeniem, co wyklucza jej zmianę bądź uchylenie (por. A. Wróbel, Komentarz do art. 11o [w:]M. Jaśkowska, A. Wróbel, Kodeks postępowania administracyjnego. Komentarz, Warszawa 2000, s. 642).

Odnosząc się do pierwszego z przedstawionych poglądów wątpliwości budzić może forma, w której powinno nastąpić uchylenie wydanej lecz niedoręcznonej decyzji. Czy powinna być to odrębna decyzja - jeśli tak to jaka byłaby podstawa prawna? Kolejna wątpliwość może być związana z zasadą pogłębiania zaufania obywateli do organów Państwa. Organ przeprowadza postępowanie i wydaje decyzję, a następnie zmienia zdanie (dokonuje odmiennej oceny stanu faktycznego i prawnego sprawy). Wszystko to sprawia, iż w mojej ocenie pierwszy z poglądów wydaje się obarczony ryzykiem.

Bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje się poczekanie na odwołanie złożone przez stronę i podjęcie wówczas stosownych działań bądź zastosowanie lub doprowadzenie do zastosowania przez organ nadrzędny jednego z trybów nadzwyczajnych przewidzianych w KPA. Droga ta wydaje się dłuższa jednakże w mojej ocenie bezpieczniejsza.
Witold F.

Witold F. Magazyn
"Kontrateksty",publi
systa,dziennikarz,cz
asem urzę...

Temat: Decyzja wydana ale nie doręczona-wielka prośba

1. decyzja wydana a nie doręczona nie wiąże adresata decyzji:
2. organ w każdym stadium postępowania jest obowiązany badać swoją właściwość w postępowaniu;
3, decyzja wyadana przez organ niewłaściwy w sprawie jest z mocy prawa nieważna;
4. o ile adresta decyzji takową dostanie wnosi skargą do organu nadrzędnego o unieważnienie decyzji;
5. jeśli nie ma organu nadrzędnego, wnosi skargę do WSA - po wyczerpaniu procedury (wezwaniu do unieważnienia decyzji tego, kto ją wydał);

nie ma możliwości uchylenia decyzji w takim przypadku - jedyną drogą jest jej unieważnienie



Wyślij zaproszenie do