konto usunięte

Temat: art. 51. ust 3 ustawy z dnia 27 marca o planowaniu i...

Mam pytanie dot. ustawy z dnia 27 marca o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym art. 51 ust.3 - jest tam mowa o porozumieniu między burmistrzem gminy, na której leży największa część inwestycji pozostałymi
zainteresowanymi wladzami innych gmin. I tu pojawia się pytanie: jaką formę musi mieć porozumienie na mocy takiej ustawy? Bo jeśli np. byłoby napisane, że ten burmistrz musi zasięgnąć opinii, to znaczy, że pyta o zdanie, ale nie musi się z nim liczyć. A jak jest w przypadku porozumienia? Czy wszystkie strony muszą sie zgodzic? Na jakiej podstawie jest to rozpatrywane, co przesadza? Co w przypadku konfliku interesow kilku gmin?
Prosze o pomoc w tej sprawie.

konto usunięte

Temat: art. 51. ust 3 ustawy z dnia 27 marca o planowaniu i...

Witam,
I.
Omawiany art. 51 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717) określa właściwość miejscową organu w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego wykraczającej poza obszar jednej gminy. Decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta, na którego obszarze właściwości znajduje się największa część terenu, na którym ma być realizowana ta inwestycja, „w porozumieniu” z zainteresowanymi wójtami, burmistrzami, albo prezydentami miast.
II.
Porozumienie, o którym mowa w art. 51 ust. 3 powołanej ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oznacza formę współdziałania zainteresowanych organów, realizowaną w trybie art. 106 Kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z treścią art. 106 K.p.a. organ właściwy w sprawie wydania decyzji może ją wydać warunek) po uprzednim zajęciu stanowiska przez inny organ (organ współdziałający). W tym celu organ właściwy zwraca się do innego organu (współdziałającego) o zajęcie stanowiska, jednocześnie zawiadamiając o tym stronę. Organ do którego zwrócono się o zajęcie stanowiska, obowiązany jest przedstawić je niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia mu żądania. Organ obowiązany do zajęcia stanowiska może w razie potrzeby przeprowadzić postępowanie wyjaśniające. Zajęcie stanowiska przez ten organ następuje w drodze postanowienia, na które służy stronie zażalenie. Organ, z którym podejmowane jest współdziałanie w wykonaniu ustawowego obowiązku, nie jest stroną tego postępowania, lecz bierze udział w procesie decyzyjnym, działając władczo i jednostronnie, wydając akt administracyjny indywidualny w procesowej formie postanowienia. Organ współdziałający nie jest stroną postępowania w rozumieniu art. 28 K.p.a. i nie ma żadnych jej uprawnień. Strony mogą dochodzić swoich racji zaskarżając postanowienie organu współdziałającego, a poza tym mogą zrealizować uprawnienie wynikające z art. 10 § 1 K.p.a. przed wydaniem decyzji w sprawie, w której miało miejsce współdziałanie organów. Postanowienie organu współdziałającego musi zawierać uzasadnienie. W przypadku niezajęcia stanowiska w terminie określonym w art. 106 § 3 stosuje się odpowiednio przepisy art. 36 – 38 K.p.a.
III.
Celem porozumienia jest ochrona interesu ponadlokalnego przy ustalaniu lokalizacji inwestycji celu publicznego poprzez wprowadzenie elementu współdecydowania przez organ uzgadniający.
IV.
Zwroty „w uzgodnieniu” i „w porozumieniu” traktowane są jak synonimy. Porozumienie oznacza jednolitość stanowiska i zgodność poglądów zainteresowanych podmiotów co do projektowanej decyzji. Natomiast opinia ma co do zasady niewiążący charakter. W przypadku „uzgodnienia” i „porozumienia”, pozytywne stanowisko organu współdziałającego jest warunkiem wydania w danej postaci decyzji przez organ właściwy.
V.
Zgodnie z art. 145 § pkt 6 K.p.a. w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie jeżeli: decyzja wydana została bez uzyskania wymaganego prawem stanowiska innego organu. Zatem brak zajęcia stanowiska przez organ do tego powołany stanowi przesłankę wznowienia postępowania administracyjnego w przedmiocie wydania decyzji w sprawie ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego.



Wyślij zaproszenie do