Marcin Z.

Marcin Z. Życie to codzienie
nowe wyzwania

Temat: ustawa odnosnie słupów przesyłu

Ustawa z 30 maja 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2008 r. nr 116, poz. 731)

mam takie nie typowe pytanie na działce mojej od lat 50 stoi prąd przesyłu na który niemam umówy dzierżawy z firmą która sprzedaje tą usługe. Czy moze mi ktos poradzić w jakis sposób mogę dostać od firmy która postawiła w dzialce jeszcze mojej babci słup przesyłowy bez podpisania umowy dzierzawy na ten słup. Czy jest ogolnie sens w to sie bawić i czy moge jakies rozsądne piniazki wyciagnąc od firmy dostarczającej prad.?

pozdrawiam

MArcin Zajączkowski

konto usunięte

Temat: ustawa odnosnie słupów przesyłu

Nowe regulacje nie znajdują zastosowania do urządzeń przesyłowych, które posadowione zostały przed 30 laty. Wynika to z treści art. 118 k.c., zgodnie z którym roszczenia majątkowe przedawniają się z upływem dziesięciu lat, a roszczenia związane z prowadzeniem działalności gospodarczej po upływie trzech lat. Jak zaś wyjaśnił Sąd Najwyższy w wyroku z 13 grudnia 2007 r. (I CSK 364/07), zasada ta odnosi się również do roszczeń o zawarcie umowy. Tym samym po upływie okresu przedawnienia żadna ze stron nie będzie się mogła skutecznie domagać przed sądem ustanowienia służebności przesyłu.

Czy zatem służebność przesyłu znajdzie zastosowanie jedynie do urządzeń wybudowanych najpóźniej dziesięć lat temu? Niekoniecznie. Urządzenia te mogły być bowiem budowane tylko po uprzednim uzyskaniu pozwolenia na budowę. Obowiązujące zaś od 1995 r. prawo budowlane uzależniało możliwość uzyskania przedmiotowej decyzji administracyjnej od wykazania się przez inwestora tytułem prawnym do nieruchomości na całym przebiegu inwestycji. Dopiero ostatnio posiadanie tytułu prawnego (badane w postępowaniu administracyjnym) zostało zastąpione oświadczeniem inwestora o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane pod rygorem odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwych informacji.

Wymienione względy wskazują na bezużyteczność instytucji przesyłu w stosunku do istniejących już urządzeń. Oczywiście zawsze istnieje możliwość ustanowienia tej służebności w formie umowy, ale warunkiem jej zawarcia jest porozumienie się stron co do wysokości wynagrodzenia. Nie zawsze jednak jest to możliwe, zwłaszcza iż ustawa nie przewidziała żadnego sposobu obliczania wynagrodzenia. Skoro zaś strony nie będą w stanie się porozumieć, pozostanie im tylko droga sądowa i ustalanie wynagrodzenia przez powołanego w sprawie biegłego sądowego.
Marcin Maciocha

Marcin Maciocha radca prawny , MDS
Kancelaria

Temat: ustawa odnosnie słupów przesyłu

To zależy po pierwsze ode tego:
1) gdzie ten słup stoi,
2) czy zachowały się jakieś papiery sprzed 50 lat dotyczące jego posadowienia

Generalnie zakladając, że takie papiery się nie zachowały można skutecznie dochodzić odszkodowania za ostatnie 10 lat...jeśli słup jest na gruncie rolnym to pewnie nie więcej jak kilka tys za rok, jeśli w mieście na działce budowlane to co najmniej dwa razy tyle.
Sławomir Kaczmarek

Sławomir Kaczmarek właściciel,
Multifinanse
Sławomir Kaczmarek

Temat: ustawa odnosnie słupów przesyłu

Jest firma prawnicza która, uzyskuje odszkodowania za słupy, gazociąg, kanalizację, wodociąg, światłowód, linie TP na posesji, ziemi klienta. I robi to skutecznie, od niedawna również w całej Polsce. Jest też możliwość współpracy - wysoka prowizja za pozyskanie klienta, kilka - kilkadziesiąt tysięcy. Po szczegóły uzyskania odszkodowania, jak również zasady współpracy - proszę o kontakt. 695591956

Następna dyskusja:

Nowa ustawa o podatku akcyz...




Wyślij zaproszenie do