Temat: Proszę o poradę prawna

Czy urząd pracy może nie zgodzić się na podjęcie stażu z osobistych powodów.Jakie kroki mogę podjąć,aby uzyskać staż?

konto usunięte

Temat: Proszę o poradę prawna

Nie rozumiem sformułowania może nie zgodzić się na podjęcie stażu. Czy ma to być staż proponowany przez urząd pracy czy też staż o jaki wystąpił potencjalny pracodawca do urzędu pracy.

Godzi się także zauważyć, że w nieco uprzywilejowanej pozycji są osoby do 25 roku życia, bowiem art. 50 ust 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy(, stanowi, że bezrobotnym do 25 roku życia powiatowy urząd pracy w okresie do 4 miesięcy od dnia rejestracji powinien przedstawić propozycję zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, stażu, odbycia przygotowania zawodowego dorosłych, zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych albo innej formy pomocy określonej w ustawie.

Przepis dany jawi się jako w dużej mierze postulacyjny, ale można wyprowadzić także wniosek, że daje on bezrobotnym prawo domagania się od powiatowego urzędu pracy przedstawienia im oferty zatrudnienia - lub zbliżonej do zatrudnienia - formy aktywizacji zawodowej. Dyrektor powiatowego urzędu pracy nie może wobec takich żądań tej grupy osób pozostać bezczynny.

Temat: Proszę o poradę prawna

W pierwszym zdaniu jest mowa o tym,że u
rzad pracy nie wyraża zgody na podjęcie stażu w firmie nie proponowanej przez urząd pracy.Jakie mogę podjąć kroki,aby uzyskać staż.Jakie są na to przepisy prawne jeśli urząd pracy pozostaje bezczynny.

konto usunięte

Temat: Proszę o poradę prawna

Czyli starała się Pani o staż ale nie z urzędu pracy bezpośrednio tylko przez pracodawcę, który wystąpił do urzędu pracy o zorganizowanie stażu.

Sprawa jest skomplikowana, albowiem taka procedura została przewidziana w Rozporządzeniu MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1) z dnia 20 sierpnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków odbywania stażu przez bezrobotnych

§ 1. 1. Uprawniony podmiot, zwany dalej "organizatorem", o którym mowa w art. 53 ust. 1 i 8 oraz art. 61a ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zwanej dalej "ustawą", zamierzający zorganizować staż dla bezrobotnych, składa do starosty wniosek o zawarcie umowy o zorganizowanie stażu, zawierający:
1) dane organizatora: firmę lub imię i nazwisko, siedzibę i miejsce prowadzenia działalności oraz imię i nazwisko osoby upoważnionej do reprezentowania organizatora;
2) liczbę pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy;
3) liczbę przewidywanych miejsc pracy, na których bezrobotni będą odbywać staż;
4) imię i nazwisko oraz stanowisko opiekuna bezrobotnego odbywającego staż;
5) proponowany okres odbywania stażu, nie krótszy niż 3 miesiące;
6) opis zadań, jakie będą wykonywane podczas stażu przez bezrobotnego, w tym nazwę zawodu lub specjalności, zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy, nazwę komórki organizacyjnej i stanowiska pracy oraz zakres zadań zawodowych;
7) wymagania dotyczące predyspozycji psychofizycznych i zdrowotnych, poziomu wykształcenia oraz minimalnych kwalifikacji niezbędnych do podjęcia stażu przez bezrobotnego na danym stanowisku pracy.
2. Organizator może we wniosku, o którym mowa w ust. 1, wskazać także imię i nazwisko bezrobotnego, którego przyjmuje na staż.

§ 3. Starosta w terminie miesiąca od dnia otrzymania wniosku organizatora informuje go pisemnie o sposobie rozpatrzenia wniosku.

Rozporządzenie nie przewiduje możliwości odwołania od stanowiska starosty.

Temat: Proszę o poradę prawna

Udaj się do http://tomekbaran.pl/poszukiwania-znanego-adwokata/ polecam.

Następna dyskusja:

Wypadek na turnusie rehabil...




Wyślij zaproszenie do