Temat: Formularz sprzeciwu od nakazu zapłaty
Art. 505(31). § 1 kpc Pisma procesowe powoda niewniesione drogą elektroniczną nie wywołują skutków prawnych, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma do sądu.
§ 2. Pisma procesowe pozwanego mogą być wnoszone także drogą elektroniczną.
§ 3. Przepis § 1 ma zastosowanie do pozwanego od momentu wniesienia przez niego pisma drogą elektroniczną.
§ 4. O skutkach wniesienia pisma drogą elektroniczną sąd powinien pouczyć pozwanego przy pierwszym doręczeniu.
§ 5. Datą wniesienia pisma procesowego drogą elektroniczną jest data wprowadzenia pisma do systemu teleinformatycznego.
§ 6. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw informatyzacji określi, w drodze rozporządzenia, sposób wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną, mając na względzie zapewnienie skuteczności wnoszenia pism oraz ochronę praw osób wnoszących pisma.
Autor:
Dariusz Zawistowski
Tytuł:
Komentarz do art.505(31) Kodeksu postępowania cywilnego
Stan prawny:
2013.03.01
Pozwany ma możliwość wnoszenia pism procesowych zarówno w formie tradycyjnej, jak i drogą elektroniczną. W wypadku gdy pozwany kiedykolwiek skorzysta z możliwości wniesienia pisma procesowego drogą elektroniczną, to od tej chwili będzie miał zastosowanie, także wobec niego, rygor określony w § 1, o czym sąd ma obowiązek pouczyć pozwanego przy pierwszym doręczeniu. Praktyczne znaczenie tej regulacji będzie raczej znikome. Należy bowiem uwzględnić, że w postępowaniu upominawczym pierwszego doręczenia pozwanemu dokonuje się wraz z doręczeniem nakazu zapłaty. Z kolei skuteczne wniesienie przez pozwanego sprzeciwu, który w praktyce jest pierwszym pismem procesowym pozwanego, powoduje utratę mocy nakazu zapłaty i zakończenie elektronicznego postępowania upominawczego, w którym wskazany wyżej rygor ma zastosowanie.
Art. 505(35) kpc . Sprzeciw od nakazu zapłaty nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów, jednak w sprzeciwie pozwany powinien przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór, co do istoty sprawy. W pozostałym zakresie przepisu art. 503 § 1 zdanie drugie nie stosuje się.
Sprzeciw od nakazu zapłaty w EPU stanowi wysoce odformalizowane pismo procesowe (por. art. 503). Sprzeciw powinien spełniać wymogi określone w art. 126 § 1 i 2 w zw. z art. 13 § 2, z tym że nie jest konieczne podanie dowodów przytoczonych okoliczności (ani uzasadnienia sprzeciwu), trzeba jednak opisać nakaz zapłaty podlegający zaskarżeniu, co należy wywieść ze sformułowania art. 50535 ("sprzeciw od nakazu zapłaty"). Nie wskazuje się zakresu zaskarżenia, ponieważ wniesienie sprzeciwu w EPU powoduje w całości utratę mocy przez nakaz zapłaty (art. 50536 § 1). Sprzeciw nie podlega opłacie.
Pozwany może w sprzeciwie zamieścić wszystkie elementy pism procesowych, w tym zarzuty oraz wnioski dowodowe. Obowiązany jest jednak powołać w sprzeciwie te zarzuty, które stosownie do przepisów ogólnych może podnieść wyłącznie przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy (zob. uwagi do art. 202, 1165 oraz 50536 § 2).
Tak więc jeżeli pozwany nie złożył wcześniej żadnego pisma w postaci elektronicznej może sprzeciw złozyc chociażby na druku "SP"