Anna Maria K.

Anna Maria K. reporter/dziennikarz
- szukająca nowych
wyzwań:)

Temat: Co z opuszczoną posesją?

Piszę tekst na temat jednej z warszawskich posesji. Od dwudziestu kilku lat jest opuszczona, a współwłaściciele (niektórzy z nich są w USA) nie mogą pogodzić się w kwestii własności. Całość popada w ruinę, nocują tam bezdomni, nieletni spożywają alkohol, a okoliczności mieszkańcy boją się tamtędy przechodzić. W dzielnicy podkreślają, że to nie ich i nic nie mogą zrobić. A co jeśli komuś stanie się krzywda? Czy nie można jakoś zmusić właścicieli, żeby chociaż ogrodzili i zabezpieczyli teren ? Czy własność jest święta i niech jest tak jak jest?
Tomasz P.

Tomasz P. prawnik,

Temat: Co z opuszczoną posesją?

Jeżeli jest tam obiekt budowlany to tak właściciele jak i zarządcy obiektów budowlanych zobowiązani są do ich utrzymania w należytym stanie technicznym oraz bezpiecznego użytkowania w razie wystąpienia czynników zewnętrznych, takich jak wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, czy intensywne opady (art. 61 ustawy Prawo budowlane).
Właściciel nieruchomości musi dbać o estetyczny wygląd i bezpieczeństwo użytkowania swojej własności. Przede wszystkim właściciel zobowiązany jest wykorzystywać nieruchomość zgodnie z jej przeznaczeniem.
Z bezpieczeństwem korzystania z nieruchomości wiążą się koszty remontów, przeglądów, a także zapewnienia niezbędnych środków przeciwpożarowych.
Powinien ją więc ogrodzić skoro istnieje zagrożenie np. zawalenia się budynku.
realia są takie, że dopóki coś się nie stanie to nikt specjalnie nie zmusi właścicieli nie zmusi do zadbania o nią ale zgłoszenie tego do nadzoru budowlanego nie jest złym pomysłem.

konto usunięte

Temat: Co z opuszczoną posesją?

Zgodnie za art. 66 ust 1 prawa budowlanego W przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany:
1) może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia bądź środowiska albo
2) jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, bezpieczeństwu mienia lub środowisku, albo
3) jest w nieodpowiednim stanie technicznym, albo
4) powoduje swym wyglądem oszpecenie otoczenia
- właściwy organ nakazuje, w drodze decyzji, usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości, określając termin wykonania tego obowiązku.
2. W decyzji, o której mowa w ust. 1 pkt 1-3, właściwy organ może zakazać użytkowania obiektu budowlanego lub jego części do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Decyzja o zakazie użytkowania obiektu, jeżeli występują okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, podlega natychmiastowemu wykonaniu i może być ogłoszona ustnie.

Stroną postępowania w trybie przepisu art. 66 i art. 61 p.b. jest wyłącznie właściciel nieruchomości i jej zarządca. Inny podmiot zainteresowany funkcjonowaniem obiektu w tego typu sprawie posiada wyłącznie interes faktyczny.

Organ nadzoru może uznać za nieodpowiedni stan techniczny wówczas, gdy ujawniony stan obiektu narusza wymagania wynikające z obowiązujących przepisów i tylko w takim przypadku organ nadzoru budowlanego może nałożyć obowiązek usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Przyjęcie odmiennej koncepcji, tj. uznanie, iż stan nieodpowiedni nie jest równoznaczny z naruszeniem określonej normy prawnej, oznaczałoby w istocie uprawnienie dla nakładania obowiązków na właściciela obiektu niewynikających wprost z przepisów prawa.
2. Wprawdzie art. 61 ustawy Prawo budowlane nakłada obowiązek utrzymywania go w należytym stanie estetycznym, to nakładanie obowiązków wynikających z art. 66 pkt 3 tej ustawy dopuszczalne jest gdy ustalone zostanie, iż obiekt swym wyglądem szpeci otoczenie, przy czym ciężar udowodnienia tej okoliczności spoczywa na organie administracji. Tymczasem w rozpoznawanej sprawie w tym zakresie nie przeprowadzono postępowania dowodowego, a ustalenia opierają się na werbalnym stwierdzeniu, że ujawnione usterki obiektu powodują, iż szpeci on swym wyglądem otoczenie, bez jakichkolwiek ustaleń co do tego, w jakim otoczeniu znajduje się obiekt w tym czy jest eksponowany w terenie, na którym się znajduje. Oznacza to, że bez odpowiedniego postępowania dowodowego z naruszeniem art. 80 k.p.a. dokonano w sprawie ustaleń w tym zakresie.

Kategoryczne sformułowanie art. 66 ust. 1 p.bud. jednoznacznie wskazuje, iż organ nadzoru budowlanego jest zobowiązany do wydania decyzji nakazującej usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości w przypadku spełnienia przynajmniej jednej z określonych w tym przepisie przesłanek [por. wyrok NSA z dnia 14 lipca 1998 r., IV SA 1420/96, LEX nr 43224]. Kwestia realizacji dyspozycji art. 66 ust. 2 p.bud. została pozostawiona uznaniu ww. organu. Wykładnia celowościowa tego postanowienia wymaga jednak bezwzględnie wydania zakazu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części w sytuacji, gdy następowało to w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi.

Egzekucja obowiązków nałożonych przez organ na mocy art. 66 ust. 1 i ust. 2 p.bud. po bezskutecznym upływie określonego przez organ nadzoru budowlanego terminie następuje na podstawie przepisów u.p.e.a., w szczególności art. 127-135 u.p.e.a. (tzw. wykonanie zastępcze).

Art. 91a. prawa budowlanego Kto nie spełnia, określonego w art. 61, obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
Anna Maria K.

Anna Maria K. reporter/dziennikarz
- szukająca nowych
wyzwań:)

Temat: Co z opuszczoną posesją?

Dziękuję za pomoc :)

Temat: Co z opuszczoną posesją?

Sprawdź http://vietnamimmigration.pl/na-czym-polegaja-konsulta... dobry wybór.

Następna dyskusja:

Bruk przed posesją - co i jak




Wyślij zaproszenie do