Michał
Stopka
Inwestor
Profesjonalny:
michalstopka.pl
Temat: Jak źle wypaść na rozmowie o pracę
Poniżej opiszę moje doświadczenia z rozmowami kwalifikacyjnymi.Nabyłem je zarówno jako poszukujący pracy jak i Kierownik Zespołu, kiedy rekrutowałem doradców finansowych.
Oczywiście podstawowy błąd to nie przygotować się wcześniej do rozmowy. Rekrutujący zazwyczaj zadają otwarte pytania, (czyli takie, gdzie kandydat może odpowiedzieć bardzo szeroko), aby jak najlepiej poznać osobę, z którą się rozmawia. Naprawdę głupio wygląda, ja ktoś nie umie odpowiedzieć na podstawowe pytania:
- Co wiesz o naszej firmie?
- Na jakim etapie rozwoju jest nasza firma?
- Jak wyobrażasz sobie pracę u nas?
- Dlaczego zmieniasz pracę?
- Czy pracodawca wie, że jesteś na rozmowie?
- Twoje 3 słabe i mocne strony
- Jak radzisz sobie w sytuacji stresowej na przykładzie
- Praca zespołowa-jaką rolę w niej odgrywasz?
- Gdzie widzisz siebie za 5 lat zawodowo?
- Dlaczego akurat nasze ogłoszenie cię zaciekawiło?
- Proszę opisać jak radzisz sobie z wyznaczonym zadaniem na przykładzie?
- Jak poradzisz sobie z takim problemem (tutaj przykład)?
- Cechy idealnego szefa
Aby się przygotować warto:
-wejść na stronę firmową
- wpisać w google dane osoby, firmy, z którą się spotykasz ( często można się dowiedzieć ciekawych rzeczy), z tego względu warto też uważać, gdzie pojawia się nasze nazwisko i czego można się o nas dowiedzieć.
-popytać znajomych, co wiedzą o tej firmie
Warto też mówić prawdę, bo szybko potem wyjdzie, że czegoś nie potrafi się robić.
Oczywiście należy też samemu zadać parę pytań:
- dlaczego akurat ja jestem na rozmowie (pytanie to jest bardzo fajne, bo po pierwsze pokazuje, czy rekrutujący przygotował się do rozmowy i bierze nas na poważnie oraz, NAJWAŻNIEJSZE, często zdarza się, że aby ukryć zaskoczenie, mówi o cechach idealnego kandydata, jakiego chciałby zatrudnić. Wtedy tylko wystarczy to sobie spisać, zdobyć potrzebną wiedzę/uprawnienia i na kolejnych rozmowach nasze szanse znacznie rosną)
- Plany firmy na przyszłość
- Zakres obowiązków
- Możliwość rozwoju
- Godziny pracy
Wynagrodzenie:
Tutaj opracowałem taki sposób:
Mówię, że jest pewien przedział wynagrodzenia rynkowego mojej wiedzy i doświadczenia. Z jednej strony ten przedział nie powinien być niekorzystny dla firmy a z drugiej ja nie powinienem czuć się niedoceniony przez firmę.
Oczywiście podaje się zawsze przedział płacy obwiązujący na rynku i dostosowany do naszej wiedzy i doświadczenia.
I ostania rzecz. Musisz się nastawić, że na początku chodzi się na rozmowy, aby zdobyć doświadczenie i dowiedzieć się, czego oczekują pracodawcy. To taka inwestycja w przyszłość. Po każdej rozmowie powinno się dokonać analizy, co było dobrze i co jest do poprawienia.
Dodatkowo powinno się zapisywać, jakie ma się braki, a potem je likwidować, np. chodząc na kursy, zdobywając certyfikaty czy po prostu zdobywać wiedzę z książek czy netu.
Nie wolno dopuścić, aby jakakolwiek rozmowa zakończyła się brakiem wyciągnięcia wniosków, co trzeba zrobić, aby w przyszłości było lepiej. Nawet, jeżeli widzimy, że rozmowa nam nie poszła to warto zapytać na końcu rekrutującego, co powinieneś zrobić/nauczyć się, aby dostać pracę. Czasami odpowiedzi mogą nas naprowadzić na bardzo ciekawe rozwiązania
Pozdrawiam i życzę sukcesów
Michał Stopka