Temat: PW / SW... co myślicie o kandydaturze Kornela...
Niestety, z przykrością muszę stwierdzić że samo uczestnictwo w AK, walka w Powstaniu, bycie czynnym świadkiem tamtych strasznych lat, nie czyni jeszcze człowieka "kryształowym"...
Dla przykładu
Maria Gurowska: Przewodnicząca składu sędziowskiego, skazała Generała "Nila" na karę śmierci. Według oskarżenia generał miał występować przeciwko "bojownikom o wolność i wyzwolenie społeczne. Udowodnione materiałami sprawy morderstwa około 1000 antyfaszystów, tylko w części obrazują faktyczne zbrodnie, które obciążają skazanego".
W 1995 r. napisała do Ministra Sprawiedliwości, że Emil Fieldorf jako komendant "Kedywu" podpisywał rozkazy mordowania bezbronnych ludzi. Twierdziła, że karę wymierzała, opierając się na dowodach, na podstawie obowiązującego wówczas prawa. Sąd III RP uznał jednak, że Gurowska działała bezprawnie, z pełną świadomością, że Fieldorf zostanie stracony.
Na szczególną uwagę zasługuje podpisana przez Gurowską opinia składu sędziowskiego, skierowana do Sądu Najwyższego: "Skazany Fieldorf na łaskę nie zasługuje. Skazany wykazał wielkie natężenie woli przestępczej". (...) Zdaniem sądu nie istnieje możliwość resocjalizacji skazanego”.
Uwaga... pani Maria Podczas Powstania Warszawskiego służyła w Armii Ludowej jako łączniczka
Hellena Wolińska: prokurator Naczelnej Prokuratury Wojskowej która 21 listopada 1950 r. na wniosek por. Zygmunta Krasińskiego z Departamentu III MBP (walka z podziemiem) wydała nakaz tymczasowego aresztowania Fieldorfa. Decyzja Wolińskiej była bezprawna. Pani Helena od lat 70-tych mieszkała w Oksfordzie, od lat 90-tych i ścigana (formalnie) przez organa sprawiedliwości III Rzeczpospolitej. Do rozprawy nie doszło, ponieważ władze Wielkiej Brytanii odrzuciły dwa wnioski o ekstradycje, a sama pani Wolińska głośno argumentowała że byłby to proces polityczny i nacechowany antysemityzmem.
Uwaga... Pani Helena przeżyła koszmar życia w getcie warszawskim z którego udało się jej uciec. Co nie przeszkadzało jej w podpisaniu aktu oskarżenia przeciwko Władysławowi Bartoszewskiemu który był założycielem ŻEGOTY