Temat: Powstańcze pojazdy bojowe.
Tomasz Bednarz:
W swoim założeniu StuG III miał być istotnie armata samobieżną(wersje od A- do E) posiadał właściwe haubicę StuK 37L24 [...]
Panie Tomaszu... StuK to działo nie haubica. K w tym skrócie to "kanone". Haubice oznaczano literą "H". Np.
105 mm leFH18(Sf) auf Geschützwagen 39H(f) dla poniższego sprzętu.
Tomasz Bednarz:
[...] z braku posiadania typowego niszczyciela czołgu Niemcy w wersjach StuG 40 zastosowali armatę StuK 40 L/43 lub L/48(tą również w StuG IV) będącą właściwe armatą czołgową KwK 40 z czołgu PzKpfw IV a będącą adaptacją armaty p-panc 7,5 cm PaK 40-czyli wniosek nasuwa się sam-StuGi po przezbrojeniu miały walczyć z pojazdami opancerzonymi(czołgami również)zdarzało się(szczególnie pod koniec wojny)że w niemieckich batalionach pancernych było więcej StuGów niż czołgów właściwych,Sturmhaubitze 42 uzbrojone w haubice 105mm,Brummbär-y Hummele itd miały wspierać ogniem.
Panie Tomaszu. Broni Pan rozumiem tezy, że StuG był
jednostką służąca do niszczenia pojazdów panernych, tak? To jest ona nie do obrony. Tak postawione stwierdzenie jest błędne, gdyż takie pojazdy były dedykowane do szeroko rozumianego
wsparcia. Jeśli to wsparcie wymagało walki z czołgami, to StuG miał je wykonać. Ale nie można przypisać StuG'om tylko tego zastosowania, bo nie był to sprzęt
przeznaczony do walki z wrogą bronią pancerną.
Co do Pak 40. Proszę się tak nie rozpędzać ze stwierdzeniem, że to jest to samo działo. Bo to również jest nieprawda. Ogólnie KwK 40 bazowało na Pak 40, ale różnic było wiele. Pierwsza i podstawowa to ta, że... nie mogły strzelać tą samą amunicją. KwK miały krótszą komorę nabojową i strzelały amunicją 75x495R, podczas gdy Pak 40 strzelał 75x714R. Jak widać długość łuski różniła się znacznie. Pak 40 ogólnie "przeciwpancernie" była mocniejsza od KwK 40. Teza, że Pak 40, była na StuG'ach - chybiona. Niemcy nie od parady nazywali działa PaK, StuK, KwK. Inne zastosowania, inne modyfikacje, inne działa (mimo, że wywodzące się z jednego wzoru). Poniżej link z amunicją do różnych typów dział 75-77mm.
http://www.quarry.nildram.co.uk/ammotable8.htm
Tomasz Bednarz:
Panie Mariuszu, panu Michałowi chodziło o hamulec wylotowy-stosowany w wielu rodzajach artylerii(nie wszystkie armaty p-panc je posiadały panie Michale)
Ależ ja bardzo nawet rozumiem... :-))))))
Tomasz Bednarz:
Panie Mariuszu cała rodzina Marder-ów nie ma w swojej nazwie "jadg" lub "jäger" a do niszczycieli czołgów należały-więc z tymi nawami u szkopów też różnie bywało(wytaszczy wspomnieć MP43 przyjęty pod nazwą StG44).
Oj, ta terminologia to widzę wszystkim problemy sprawia. Ja rozumiem, że bardzo często Mardery występują w literaturze (zwłaszcza polskiej) jako Mardery (i tyle na tym), ale to nie znaczy, że tak się nazywały. Pełna nazwa dla Marderów I, II i III to:
Panzerjäger 38(t) für 7.62cm PaK36(r), SdKfz 139, Marder III
Panzerjäger II Ausf A-C für 7.62 cm Pak 36(r), SdKfz 13, Marder II
7.5 cm Pak 40/1 auf Geschützwagen Lorraine Schlepper (f), SdKfz 135, Marder I
http://www.wwiivehicles.com/germany/tank-hunters/marde...
http://www.wwiivehicles.com/germany/tank-hunters/marde...
http://www.wwiivehicles.com/germany/tank-hunters/marde...
Jak widać w załączonych linkach, powyższe pojazdy były nazywane na kilka różnych sposobów, ale zawsze pojawia się nazwa "panzerjäger" albo w nazwie PaK, co dobitnie mówi o ich zastosowaniu (i przewożonym dziale).
PS. StG 44 nie mógł być przyjęty do linii jako MP43, bo nie był bronią strzelającą nabojem pistoletowym. Nazwa MP43 jest błędna.