konto usunięte

Temat: Plan Burza a Warszawa

Od poczatkow praktycznie niemeickej okupacja rozpozcely sie plany rozpoczecia w spzyjajacych warunkach powstania bna terenach Polski. Zapewne poczatkowo ZWZ mial odgrywac role drugiej POW. Jednak skala terroru niemieckiego sprawil ze konspiracja urosla zdecydowanie ponad to czym byl POW. W polskich planach przewidywano porodbny rozwoj wydarzen hjak w pierwszej wojnie swiatowej - pokonanie przez Niemcy ZSRR z rownoczesnym zwyciestwem aliantow nad Niemcami. W tych warunkach mialo dojsc do powstania w Polsce przy czym miano prowadzic walki nie tylko z Niemcami ale i Ukraincami. Kiedy okazalo sie ze plan powstania nie ejst mozliwy do zrealizwania a sytuacja na froncie jest kompletnie odmienna od spodzieanego wariantu nastapilo przejscie do planu Burza. AK miala atakowac Niemcow kiedy zblizal sie do danego miejsca front. Akcja "Burza" miała być prowadzona przez Armię Krajową niezależnie od Armii Czerwonej. Rozkaz KG AK przewidywał natomiast współdziałanie z Armią Czerwoną na szczeblu taktycznym i występowanie w roli sojusznika, połączone z ujawnieniem dowództw AK wobec dowództw Armii Czerwonej. Rozkaz do rozpoczęcia akcji wydał w listopadzie 1943 Komendant Główny AK, gen. Tadeusz Komorowski. Burza nie spelnila zakladanych celow. W Wilnie i Lwowie i innych miejsach powtarzal sie ten sam scenariusz. Amia czerwona wykorzysala zaangazowanie Niemcow w wlakach z AK ale nie uznawala wladz POlski podziemnej.
WEdlug planu powstania powszechnego AK miala przystapic do opanowania Warszawy kiedy zalamie sie niemieckie rzady. W marcu 1944 mialo dojsc do zasadniczej zmiany planow.
Niestety te wydarzenia nie sa osiwetlne przez dokumenty. Znamy je z relacji ktore byly zbierane po wojnie. Osoby ktore je sporzadzali zdawali sobie sprawe z tego jak wydarzyluy sie dalej decyzje. T istotne dla dyskusji o wiarygodnosci tych wywiadow. Czesciowo dane z roznych wywiadow nie pokrywaja sie ze soba.
Podstawa moich dalszych rozwazan jest wywiad z Borem ktory ukazal sie w Biuletynie Informacyjnym kola AK w Londynie w 1947 r. Takze w swoich wspomnieniach Bor w ten sam spsob przedstawia wydarzenia.
Otpz Bor Komorowski informowal ze w marcu 1944 r. wylaczyl Wrszawe z planu BUrza. Decyzja zostala pdjeta aby UNIKNAC ZNISZZEN I ZAOSZCZEDZIC CIERPIEN LUDNOSCI CYWILNEJ. Oddzialy Ak mialy skoncentrowac sie w okoliach Skierniewic. Sily AK mialy byc skoncentrowanie za miastemi jedynie atakowac tylne niemeickie straze oraz chronic ludnosc cywilna.
Decyzji tej nie potwierdzali ani Bokszczanin ani Rzepecki. To kaze zadac pytanie czy Bor nie probuje sie bronic opisujac swoj rozkaz o wycofaniu WArszawy z planu Burza. Relacje Rzepeckiego i Bokszczanina sa silnym argumentem za ta hipoteza. Niemniej istnieja przeslanki ktore kaza na serio traktowac slowa Bora-Komorowskiego
- w marcu 1944 r. bron z zrzutow brytyjskich kierowana byla na wschod. Nie docierala do Warszawy, gdzie AK bylo bardzo marnie uzbrojone
- w tym samym czasie takze bron produkowana w kraju byla przerzucana na wschod
- z rozkazu Bora w 7 lipca 1944 r. wyslano z Warszawy na wschod 900 pistoletow maszynowych
- w polowie lipca 1944 r. kolejna porcje broni przekazano na wschod
Jak widac dla POWODZENIA AKCHJI BURZA OGOLOCONO WASZAWE Z BRONI.

W depeszy z 5.07 1944 r. Bor Komorowski stwierdzil:
Przy obefnym stanie sil niemieckich w POlsce i ich przygotowaniu przeciwpowstanczych polegajacych na rozbudowie kazdego budynku [...] POWSTANIE NIE MA WIDOKOW POWODZENIA.

Powstanie wybuchlo mniej niz miesiac po wyslaniu tej depeszy. Na dwa tygodnie przed podjeciem decyzkji o wybuchu powstania a mniej niz miesiac przed jego rozpoczeciem Bor Komorowski wuzal ze pwstanie nie ma sensu i AK nie ejst w stanie przeprowadzic zrywu w Warszawie.
Gosia Ć.

Gosia Ć. specjalista ds.
ubezpieczeń

Temat: Plan Burza a Warszawa

Szef Sztabu Komendy Głównej AK gen. T Pełczyński - Grzegorz :

" W "Burzy" chcieliśmy unikać walki w dużych miastach , aby je oszczędzić . Walka w Warszawie tez nie była przewidywana . Jednak natura wojny ruchowej przekreślała nasze zmiary. Bitwy toczyły się przede wszystkim o węzły komunikacyjne , a więc o miasta .
Decyzja władz krajowych podjęcia walki o opanowanie Warszawy została powzięta w połowie lipca , gdy front bojowy gwałtownie zbliżał się ku stolicy . "
Powstanie Warszawskie , Polska Walcząca , nr 31 z 3 VIII 1946.

Buiuletyn Informacyjny . Londyn , lipiec -sierpień 1947 nr 10 . gen. Bór Komorowski :
" ... Przewidywaliśmy ,że oddziały konspiracyjne , w momencie przyblizania sie frontu , opuszczac będą wieksze miasta i że walki potocza sie poza nimi . Niestety doświadczenia z frontu wschodniego wskazywały , że Niemcy z reguły korzystali z miast , zwłaszcza połozonych nad rzekami , by tworzyć punktu oporu , bronione długo i zajadle . Z tej przyczyny zmuszeni bylismy zrewidowac nasz poprzedni plan przygotowac nowy , uwględniający nieuniknioną walke w stolicy. (...) Cofające sie wojska niemieckie wypełniły cały teren na zachód od miasta i mowy nie moglo być o jakiejkolwiek koncentracji czy ewakuacji broni w takich warunkach . A chodziło o rzecz najważniejszą , o opanowanie stolicy polskimi rękoma , by nie przeszła z rąk niemieckich do rosyjskich jak drobiazg , który nie posiada swego prawego właściciela "

Historia 1939 - 1997 /98 A. Garlicki :

Rozkaz rozpoczęcia powstania W Warszawie w dniu 01.08.1944 roku o godzinie 17.00 wydał on ( przyp. BóR Komorowski ) w poniedziałek 31 lipca ok godz. 18.00 . Bezpośrednim powodem był medlunek dowódcy okręgu Warszawskiego Ak. płk Antoniego Chruściela ps. Monter , że Rosjanie zajęli Miłosna, Radość, Okuniew , Wołomin i Radzymin, a na Pradze pojwiły się radzieckie czołgi . W rzeczywistości skończył się paniczny odwrót Niemców widoczny przez parę poprzdnich dni w Warszawie , a skierowana na wschodnie przedpole stolicy pancerna dywizja SS "Herman Goring" skutecznie powstrzymała marsz Armii Czerwonej i wraz z czterema innymi dywizjami pancernymi przystapiła do kontrataku .

Bór Komorowski obawiał się też, że walkę w Warszawie rozpoczna komuniści . 30 lipca radiostacja im T. Kościuszki nadał apel do ludnosci Warszawy , w którym wzywała :

"Ludu Warszawy . Do Broni > Niech ludność cała stanie murem wokół Krajowej Rady Narodowej , wokół warszawskiej Armii Podziemnej > Uderzcie na Niemców . Udaremnijcie ich plany zburzenia budowli publicznych . Pomóżcie Armii Czerwonej w przeprawie przez Wisłę . Przysyłajcie wiadomości , pokazujcie drogę . Milion ludności Warszawy niechaj się stanie milionem żołnierzy , którzy wypędzą niemieckich najeźdźców i zdobędą wolność .""

konto usunięte

Temat: Plan Burza a Warszawa

Do samej decyzji o wybuchu powstania to jeszcze dojdziemy:)
Dla ans wazne jest cos innego - Warszawa zostala ogolocona z broni ktora szla na wschod, ktore uzywano w akcji burza. Tyle ze przez to Warszawa nie byla przygotowana na wybuch powstania.
Gosia Ć.

Gosia Ć. specjalista ds.
ubezpieczeń

Temat: Plan Burza a Warszawa

J.Kirchmajer " Powstanie Warszawskie :

" Organizacja wojskowa - Armia Krajowa - osiągnęła w pierwszej połowie 1944 r.szczytowy punkt swego rozwoju .
Pod względem terenowym organizacja doznała pewnych zmian. Komendzie Głównej podlegały bezpośrednio :
obszar warszawski w składzie podokręgów "Zachód", "Wschód" i " Północ "
obszar lwowski w składzie Lwów , Tarnopol i Stanisławów
obszar zachodni w składzie okręgów Poznań i Pomorze
okręg Wilno z podporządkowanym mu okręgiem Nowogródek
okregi Warszawa miasto , Kielce , Łódź , Śląsk , Lublin < Białystok Polesie i Wołyń

Odniesienie do obszaru warszawskiego i podokręgu "Północ ":

W skład obszaru wchodził formalnie także okreg warszawski . jednak od czasu , kiedy okręg ten został ostatecznie wyłączony z "Burzy " ( marzec 1944 ) , doszło w praktyce do podporządkowania go bezpośredni Komendzie Głównej . Pod względem formalnym okręg warszawski wyszedł ze składu obszaru około 25 lipca 1944 roku , tak ,że w czasie powstania nie podlegał pod żadnym względem komendantowi obszaru , gen. bryg. Skroczyńskiemu Albinowi ( "Łaszcz ") . W związku z tym stanem rzeczy komendant obszaru nie kierował w roku 1944 zrzutów broni i amunicji do Warszawy , lecz do podokręgu "Wschód " , którego zadania w ramach "Burzy " były w wykonaniu najwcześniejsze i zarazem najistotniejsze ."

Problem w tym ,ze w tym okresie sytuacja zmieniała się diametralnie praktycznie z dnia na dzień . Zarówno pod względem politycznym jak i militarnym .Gosia Ć. edytował(a) ten post dnia 03.04.09 o godzinie 23:36
Gosia Ć.

Gosia Ć. specjalista ds.
ubezpieczeń

Temat: Plan Burza a Warszawa

Niestety zbyt późno aby przedstawić bardziej wiarygodne źródło niż wikipedia , ale aby unikąć obrazy ewakupacji broni tylko poza obszar Warszawy, krótka wzmianka o grupie Kampinos :

"Grupa Kampinos - jednostki wojskowe podległe dowództwu Armii Krajowej i walczące w powstaniu warszawskim.

Grupa ta powstała z oddziałów 8. Rejonu VII Obwodu "Obroża" (m.in. partyzantów czasowo stacjonujących w Puszczy Kampinoskiej) i żołnierzy oddziałów z Puszczy Nalibockiej, którzy przedostali się z Wileńszczyzny do Warszawy przed wybuchem walk powstańczych, czyli ponad 900 ludzi dowodzonych przez porucznika Adolfa Pilcha ps. Dolina. Naczelnym kapelanem był ksiądz Jerzy Baszkiewicz, a także Stefan Wyszyński, późniejszy prymas Polski.

Powstanie warszawskie [edytuj]
W powstaniu dowództwo objął kapitan Józef Krzyczkowski ps. Szymon, następnie (w 2. połowie sierpnia) major Alfons Kotowski ps. Okoń. Żołnierze Grupy Kampinos walczyli w wielu rejonach - m.in. z tego względu Niemcy ich liczebność szacowali na kilkanaście tysięcy. Jednak najwyższa ich suma tak naprawdę wynosiła ok. 3500 powstańców.

3 sierpnia jeden z oddziałów Grupy zwyciężył kompanię Wehrmachtu w walce pod Truskawką. Straty niemieckie wyniosły: 70 zabitych, 19 rannych i 15 jeńców.
Grupa Kampinos uczestniczyła w walkach o m.in.: Dworzec Gdański, lotnisko, a 21 sierpnia wspomagała próbę nawiązanie połączenia Żoliborza ze Starym Miastem. Pod koniec walk część Grupy Kampinos - ok. 1500 żołnierzy wyruszyło w kierunku Kielecczyzny. 29 września odbyła się bitwa pod Jaktorowem z wojskami niemieckimi. Wielu powstańców zginęło, wraz z nimi dowódca Alfons Kotowski. Nielicznym udało się przedostać w Góry Świętokrzyskie.
"

konto usunięte

Temat: Plan Burza a Warszawa

To znowu jedynie potwierdza fakt ze w Warszawie brakowalo broni. Cala bron szla na akcje Burza, ktora byla proba ratowania kresow z jedenj strony a z drugiej proba wymuszenia na ZSRR uznania wladz polskich.
Gosia Ć.

Gosia Ć. specjalista ds.
ubezpieczeń

Temat: Plan Burza a Warszawa

Niestety problem w tym ,ze podczas układania planów jak również w trakcie ich realizacji wile rzeczy moż ulec radykalnej zmianie , zarówno pod względm militarnym jak i politycznym .Liczę ,że ten wątek obejmie genezę poruszając różne jej aspekty :)
Grzegorz K.

Grzegorz K. jeśli szukam nowych
doznań to.....
muzycznych

Temat: Plan Burza a Warszawa

Nie każda decyzja podjęta była słuszna...

Ale, każdy z Was, jeśli kiedykolwiek podejmował w życiu decyzje które mają wpływ na przyszłość rodziny, grupę osób, firmę, zdaje sobie doskonale sprawę że czasem trzeba po prostu zaryzykować....
Agnieszka Karoń

Agnieszka Karoń PhD candidate ||
Social researcher ||
PR | CSR | SM |
New...

Temat: Plan Burza a Warszawa


Ale, każdy z Was, jeśli kiedykolwiek podejmował w życiu decyzje które mają wpływ na przyszłość rodziny, grupę osób, firmę, zdaje sobie doskonale sprawę że czasem trzeba po prostu zaryzykować....

Wydanie rozkazu do walki tysiącom ludzi bez zapewnienia im broni i gwarancji pomocy z zewnątrz to nie RYZYKO,to nie szaleństwo, to draństwo.Agnieszka Karoń edytował(a) ten post dnia 04.04.09 o godzinie 10:20
Gosia Ć.

Gosia Ć. specjalista ds.
ubezpieczeń

Temat: Plan Burza a Warszawa

Bruno R.:
Nie każda decyzja podjęta była słuszna...

Ale, każdy z Was, jeśli kiedykolwiek podejmował w życiu decyzje które mają wpływ na przyszłość rodziny, grupę osób, firmę, zdaje sobie doskonale sprawę że czasem trzeba po prostu zaryzykować....

jeśli spojrzysz na Powstanie Warszawskie jedynie z perspektywy dnia dzisiejszego , oceniając je z pozycji wiem jakie były skutki , bardzo łatwo wyciągniesz wnioski jakie formuuje Agnieszka . A przyznam szczerze zanim kogoś oskarże o celowe skazanie miasta na zniszczeniei i smierć tysięcy ludzi , to jednak bym się tak nie rozpędzała .
Natomiast jeżeli zapoznasz się z faktami tamtych dni możesz dojść do wniosku ,ze jednak w tamtych dniach pewne decyzje nie były tak oczywiste a fakty jednoznaczne . Że mozliwość popełnienia błędu w ocenie sytuacji bedąc w okrążeniu , podczas wiecznie zmieniającej się sytuacji były większa niż nam sie wydaje. Ale trzebaby zruzumiec ulicę , ludzi . Fakty mozna róznie oceniać w zależności z jakiej perspektywy nanie patrzysz .
Agnieszka Karoń

Agnieszka Karoń PhD candidate ||
Social researcher ||
PR | CSR | SM |
New...

Temat: Plan Burza a Warszawa

.

jeśli spojrzysz na Powstanie Warszawskie jedynie z perspektywy dnia dzisiejszego , oceniając je z pozycji wiem jakie były skutki , bardzo łatwo wyciągniesz wnioski jakie formuuje Agnieszka .
Gosiu , dowództwo w chwili wydawania rozkazu doskonale wiedziało, że nie posiada wystarczającej ilości broni, wiedziało także że 3 Dywizja Pancerna SS „Totenkopf”, 5 Dywizja Pancerna SS „Wiking” oraz 19 Dolnosaksońska Dywizja Pancerna Wehrmachtu już jest pod Warszawa ...
Przeciwko takiej sile wystawiło ...marnie uzbrojonych wierzących z sprawe młodych ludzi w przeważającej częsci bez doświadczenia wojskowego..uzbrojonych w (DWA!!!) działka przeciwpancerne, 29 granatników i rusznic nie zapominajmy o imponującej ilośći butelek z benzyną i malennskiej ilosci pistolecików...

nie wiem jak ty to nazwiesz ja draństwem ..Agnieszka Karoń edytował(a) ten post dnia 04.04.09 o godzinie 10:56
Gosia Ć.

Gosia Ć. specjalista ds.
ubezpieczeń

Temat: Plan Burza a Warszawa

Ale jak słysznie zuwazył Robert nie rozpędzjmy się do momentu wybuchu Powstania .
Wiele czynników miało wpływ na podjęcie decyzji o wybuchu Powstania , wiele było na ten temat stanowisk i mam nadzieję,że dotrzemy do nich jeszcze .
Ponieważ wielokrotnie na tym forum dochodziło do pyskówek , które niewiele miały wspólnego z merytorycznym aspektem tematu , proponuje więc częściej odwoływac sie do materiałów źródłowych , pamietników , relacji uczestników tych wydarzeń i je komentować , niz wrzucac jedynie krótkie riposty . Uważam że tylko w ten sposób może uda nam się dotrzeć do sedna problemu .
I może dzieki temu osoby "z tej kategorii osób" jak to ujał Robert , które nacechowane sa napuszonym patriotyzmem staną się partenerem do rozmowy , a nie osobami , którym należy historię opowiedzieć . To że wykonujemy różne zawody nie znaczy ,ze nasza wiedza jest marginalne na temat Powstania .
Natomiast oddajmy głos ludziom z tamtych dni i faktom , ale widzianym z róznych stron i wyciagajmy wnioski .Gosia Ć. edytował(a) ten post dnia 04.04.09 o godzinie 11:25
Grzegorz K.

Grzegorz K. jeśli szukam nowych
doznań to.....
muzycznych

Temat: Plan Burza a Warszawa

Agnieszka Karoń:

Ale, każdy z Was, jeśli kiedykolwiek podejmował w życiu decyzje które mają wpływ na przyszłość rodziny, grupę osób, firmę, zdaje sobie doskonale sprawę że czasem trzeba po prostu zaryzykować....

Wydanie rozkazu do walki tysiącom ludzi bez zapewnienia im broni i gwarancji pomocy z zewnątrz to nie RYZYKO,to nie szaleństwo, to draństwo.Agnieszka Karoń edytował(a) ten post dnia 04.04.09 o godzinie 10:20

Jednak broń powstańcy mieli, a dowództwo w momencie wybuchu powstania liczyła jednak na pomoc z zewnątrz? W końcu Mikołajczyk jeszcze negocjował ze Stalinem.
Poza tym, chyba nie liczono na sama pomoc, co na kontynuację ofensywy radzieckiej?

Trudno to oceniać, ale moim zdaniem przywódcy polski podziemnej wydając rozkaz wybuchu powstania nie mieli świadomości do jakiej tragedii to doprowadzi. Gdyby wiedzieli że powstanie nie ma najmniejszych szans pewnie nie dali by rozkazu do jego rozpoczęcia. Ale, o tym co myśleli w tamtych dniach pewnie nigdy się nie dowiemy.

Czy decydując o wybuchu powstania podjęto za duże ryzyko? Czy dane z Londynu, dane wywiadu, atmosfera miasta, alternatywne scenariusze dawały prawo do podjęcia takiego ryzyka? Nie wiem, wiem tylko że bardzo trudno jest podejmować decyzje, decyzje od których tak wiele zależy, bez dokładnej wiedzy, na podstawie intuicji, przewidywań i improwizacji. I czuje wielki szacunek wobec osób które taką decyzję potrafiły podjąć.

Ja mam przykład z mojej firmy...
Branża motoryzacyjna, wielki kryzys. Produkujemy podzespoły do większości marek. Pod koniec roku zamówienia spadły drastycznie, prognozy naszych klientów były bardzo złe. Mając takie dane, takie przewidywania, zarząd zdecydował o zwolnieniu 20% załogi, prawie 300 osób. Po prostu nie było dla nich pracy.
Wielka tragedia dla pracowników, wielka tragedia dla osób takich jak ja które musiały zatwierdzać listy z nazwiskami. Nikomu tego nie życzę.
Teraz okazuje się że prognozy są złe, ale jednak nie tak bardzo. I w sumie to wystarczyło zwolnić 150 osób.

I ogólnie jest jedna wielka nagonka na zarząd firmy. Agnieszko, też mówią że to było draństwo.
Ale w momencie podejmowania decyzji, wyglądało na to że jest ona słuszna... I czasem ryzykowne decyzje, podejmowana na podstawie niekompletnych danych okazują się nie błędne. Ale, to jest wpisane w ryzyko...

konto usunięte

Temat: Plan Burza a Warszawa

W tym miejscu dochodzimy do relacji. Jak wiadomo nie sa one najlepszym zrodlem historycznych, szczegolnie kiedy powstaly one po wydarzeniach a ich autorzy wiedzieli do czego doprowadzil powstanie. Wiekszosc z nich ukazuja Okulickiego jako najwiekszego jastrzebia (ale akurat Okulicki nie mogl zostawic po sobie relacji...). Wiemy o ostrym sporze pmiedzy Bokszczaninem a Borem Komorowskim i Okulickim w sprawie podjecia walki w stolicy. Bokszczanim mial twierdzic ze AK nie bedzie w stanie przejal kontroli nad miastem. Zwracano uwage ze glwne sily niemieckie znajduja sie poza miastem wiec nawet jesli dojdzie do zniszzcenia sil nieprzyjaciela w miescie to nie oznacza to jeszcze sukcesu. Wedlug relacji Bokszczanina zwrocil on uwage Okulickiemu ze operacja bylaby improwizacja na co Okulicki mial odeprzec ze w takiej walce zawsze ejst improwizacja. A zwycueza ten kto jest smielszy. RElacje Bokszczanina potwierdza Bor-Komorowski wedlug ktrego Bokszczanim byl przeciwnikiem rozpoczecia powstania

konto usunięte

Temat: Plan Burza a Warszawa

Bruno R.:

>
Jednak broń powstańcy mieli, a dowództwo w momencie wybuchu powstania liczyła jednak na pomoc z zewnątrz? W końcu Mikołajczyk jeszcze negocjował ze Stalinem.
Poza tym, chyba nie liczono na sama pomoc, co na kontynuację ofensywy radzieckiej?


Co do broni to bylo jej bardzo malo. Brakowalo broni szczegiolnie ciezkiej oraz anunicji. Chrusciel uznal ze braki w uzbrojeniu zastapi furia odwetu
Agnieszka Karoń

Agnieszka Karoń PhD candidate ||
Social researcher ||
PR | CSR | SM |
New...

Temat: Plan Burza a Warszawa


Ja mam przykład z mojej firmy...
Branża motoryzacyjna, wielki kryzys. Produkujemy podzespoły do większości marek. Pod koniec roku zamówienia spadły drastycznie, prognozy naszych klientów były bardzo złe. Mając takie dane, takie przewidywania, zarząd zdecydował o zwolnieniu 20% załogi, prawie 300 osób. Po prostu nie było dla nich pracy.
Wielka tragedia dla pracowników, wielka tragedia dla osób takich jak ja które musiały zatwierdzać listy z nazwiskami. Nikomu tego nie życzę.
Teraz okazuje się że prognozy są złe, ale jednak nie tak bardzo. I w sumie to wystarczyło zwolnić 150 osób.

I ogólnie jest jedna wielka nagonka na zarząd firmy. Agnieszko, też mówią że to było draństwo.
Ale w momencie podejmowania decyzji, wyglądało na to że jest ona słuszna... I czasem ryzykowne decyzje, podejmowana na podstawie niekompletnych danych okazują się nie błędne. Ale, to jest wpisane w ryzyko...

jest subtelna różnica pomiędzy ryzykiem a hazardem ;)
miedzy pewną śmiercią a szansa na życie...

A tak na marginesie rozumiem ze RYZYKIEM wytłumaczysz autorów banieczki spekulacyjnej w USA ...i nie bedziesz obstawał za ich odpowiedzialnoscią .. (przecież te biedaczyska musiały podejmowac ryzykowne decyzje ;))proponuje postawic im ze dwa pomniki ;)Agnieszka Karoń edytował(a) ten post dnia 04.04.09 o godzinie 19:55
Gosia Ć.

Gosia Ć. specjalista ds.
ubezpieczeń

Temat: Plan Burza a Warszawa

Tylko ,że tam wtedy nie chodziło tylko o to żeby przeżyć , ważne było też to co miało nastąpic potem .
Jak była alternatywa ?

konto usunięte

Temat: Plan Burza a Warszawa

Rozpoczynanie powstania w duzym miescie kiedy jest sie nie przygotowanym do obrony nie ejst zbyt rozsadne. Szczegolnie ejsli nie nastpilo w zbyt sprzyjajacym momencie. I w tym ktwii caly problem. Zreszta zalozylem nowe watki aby nie prowadzic dyskusji na bardzo wielkim poziomie ogolnosci ale rozmawaic o faktach

konto usunięte

Temat: Plan Burza a Warszawa

Jesli chodzi o bron to nalezy wspomniec o misji Nowaka. O jego misji mamy klika relacji (w tym jego i Bokszczanina). Nowak mial powiedziec Pelcznskiemu ze powstanie zostanie potraktowane jak burza w szklance wody. Wedlug relacji Bokszczannina Nowak poinformoal dowodcow powstania o stanowisku Sosnkowskiego. Emisariusz jasno powiedzial ze AK nie moze liczyc na wielkie zrzuty broni czy wyslanie Brygady spadochronowej. Bylo czywiste ze AK nie moze liczyc na pomoc z zachodu
Grzegorz K.

Grzegorz K. jeśli szukam nowych
doznań to.....
muzycznych

Temat: Plan Burza a Warszawa

Agnieszka Karoń:

A tak na marginesie rozumiem ze RYZYKIEM wytłumaczysz autorów banieczki spekulacyjnej w USA ...i nie bedziesz obstawał za ich odpowiedzialnoscią .. (przecież te biedaczyska musiały podejmowac ryzykowne decyzje ;))proponuje postawic im ze dwa pomniki ;)Agnieszka Karoń edytował(a) ten post dnia 04.04.09 o godzinie 19:55

Oni nie ryzykowali :)

Doskonale wiedzieli że będzie krach, pytanie tylko kiedy i jak wielki. I sami zdążyli sobie postawić kilka pomników, takich w stylu rezydencji :)

Następna dyskusja:

Okupowana Warszawa oczami j...




Wyślij zaproszenie do