konto usunięte
Temat: Współczesna wojna o Westerplatte. O co chodzi w tym sporze?
Współczesna wojna o Westerplatte. O co chodzi w tym sporze?W Sejmie dyskutowana była wczoraj specustawa, dzięki której rząd przejmie tereny na Westerplatte (także i te, które należą do Gdańska) i zbuduje tam Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Na takie rozwiązanie nie godzi się administracja Dulkiewicz, która uważa, że PiS z nikim nie konsultował swoich pomysłów, a cała sprawa to poważne naruszenie autonomii samorządów.
Spór o tereny Westerplatte rozgrywa się na linii miasto - Muzeum II Wojny Światowej, wspierane przez Ministerstwo Kultury.
Rząd chce zbudować na Westerplatte muzeum za około 150 mln zł.
Plany budowy muzeum krzyżowało miasto, które na Westerplatte ma kilka działek.
W latach 90. decyzję o komunalizacji terenu Westerplatte podjął ówczesny wojewoda Maciej Płażyński.
PiS przekonuje, że miasto zaniedbało tereny Westerplatte. Gmina broni się, twierdząc, że ma swoje plany co do przyszłości tej części Gdańska.
Spór o tereny Westerplatte trwa od dłuższego czasu. Rozgrywa się on na linii miasto - Muzeum II Wojny Światowej, wspierane tutaj przez Ministerstwo Kultury. Obie opcje mają zupełnie inne plany, jeżeli chodzi o zagospodarowanie całego obszaru.
Dwie różne koncepcje zagospodarowania Westerplatte. Wizja rządu znacznie bardziej kosztowna
Strona, którą umownie można nazwać rządową chce tutaj zbudować Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (jako oddział MIIWŚ). Koszt nowej placówki oscylowałby w granicach 150 mln zł, a pieniądze pochodziłyby z budżetu państwa.
Z kolei stanowisko miejskiej strony na konferencji ponownie przedstawił Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, placówki, która na Westerplatte ma swój jeden z oddziałów. Ossowski podkreślał, że są trzy projekty zagospodarowania Westerplatte i że koncepcje od lata zeszłego roku są dyskutowane. - Mają one służyć do przygotowania konkursu architektonicznego i dalszej realizacji procesu zmian na Westerplatte.
...
http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/wsp%c3%b3%c...