konto usunięte

Temat: Wkrótce nie będzie gdzie chować zmarłych. Samorządy...

Wkrótce nie będzie gdzie chować zmarłych. Samorządy czekają na zmianę przepisów o cmentarzach.
W Polsce jest około 15,5 tys. cmentarzy.

Jeśli nie pojawią się nowe regulacje prawne, wkrótce nie będziemy mieli gdzie chować naszych zmarłych lub będziemy płacić wyjątkowo słono za tę usługę. Samorządy od wielu lat czekają na nowe regulacje w prawie o cmentarzach. O zmiany w przepisach wołają równie długo organizacje zrzeszające firmy z branży pogrzebowej.

Obowiązująca dziś ustawa została napisana w 1932 roku.

Obowiązujące przepisy dotyczące budowy cmentarzy i pochówku nie są dostosowane do rzeczywistości.

Stale rosną koszty utrzymania cmentarzy komunalnych przez samorządy.

Z powodu braku regulacji zwiększa się szara strefa usług pogrzebowych.

W 2018 roku zmarło 414 tys. mieszkańców Polski. To rekordowa liczba, bowiem tylu Polaków nie umierało od czasów II wojny światowej. Większość z nich została pochowana na jednym z ponad 15,5 tys. leżących na terenie naszego kraju cmentarzy komunalnych lub wyznaniowych. To dobra wiadomość dla dostawców usług pogrzebowych, zła dla utrzymujących cmentarze komunalne samorządów: prawo cmentarne reguluje kilka ustaw i przepisów, jednak ich zdecydowana większość pochodzi sprzed kilkudziesięciu lat. Część przepisów jest na tyle przestarzała, że jest zwyczajnie nieprzestrzegana, a wielu zapisów po prostu brakuje. Włodarze, by mogli spełnić wymogi ustawy, muszą zdrowo kombinować. Tymczasem miastom zaczyna brakować miejsc na pochówek swoich mieszkańców. Problemów związanych z pochówkiem jest jednak dużo więcej.

Po pierwsze: brak miejsca
- Obowiązująca dziś ustawa z 1959 roku dotycząca chowania zmarłych pochodzi jeszcze z roku 1932 i podpisana została przez prezydenta Mościckiego. Po wojnie wprawdzie uchwalono nową ustawę, ale gdy się porówna zapisy, to tych zmian jest naprawdę niewiele w stosunku do tekstu pierwotnego – mówi serwisowi PortalSamorzadowy.pl Dariusz Dutkiewicz z Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. - Włodarze miast mają więc do czynienia z przepisami powstałymi prawie 100 lat temu. Trudno się im dziwić, że każdy radzi sobie, jak może – dodaje.
...
Po drugie: zróżnicowanie cmentarzy ...
Po trzecie: grób grobowi nierówny ...
Po czwarte: koszty utrzymania ...
Po piąte: PPP, czyli firmom musi się opłacać ...
Po szóste: szara strefa ...
Po siódme: samorządy nie bez winy ...
Po ósme: wszyscy kiedyś umrzemy ...
...
https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/w...