konto usunięte
Temat: Wiemy, co naprawdę Niemcy myślą o Polsce i Polakach
Wiemy, co naprawdę Niemcy myślą o Polsce i Polakach.Cenią nas i nasz kraj za umiejętność improwizacji, doceniają – uwaga – umiarkowaną biurokrację i miłe na co dzień sąsiedztwo. Nowy raport Instytutu Spraw Publicznych o Niemcach żyjących w Polsce pokazuje naszą ojczyznę w dobrym świetle. I tylko media publiczne i polityczna atmosfera burzą te odczucia.
Instytut Spraw Publicznych, znany do tej pory z cyklu badań „Barometr Polska-Niemcy“, który mierzy nastroje pomiędzy naszymi narodami, wziął pod lupę żyjących w Polsce Niemców.
W ramach badania jakościowego „Między nami – unijni obywatele w Polsce”, przeprowadzono wywiady z czternastoma Niemcami i Niemkami z Wrocławia, Szczecina, Warszawy i Krakowa. Autorka raportu, Agnieszka Łada, wybrała ich tak, by najlepiej pokazali spektrum podejść do naszego kraju.
Dlaczego przybyli do Polski? Najczęstszym powodem przyjazdu było oddelegowanie przez pracodawcę, drugim miłość do Polki, a trzecim zainteresowanie Polską.
Polska to kraj przyjaznych urzędników i małej biurokracji ...
Antyniemieckie nastroje na ulicy i w polityce
Wszyscy rozmówcy z niepokojem odnieśli się do, ich zdaniem, antyniemieckiej retoryki partii rządzącej i mediów publicznych. Jak pisze autorka raportu, uważają, że bardzo szkodzi ona relacjom polsko-niemieckim. – Jak się słucha dziś Polskiego Radia, to cały czas ma się wrażenie, że się jest mordercą. Ja przecież nie zaprzeczam, że moi dziadkowie byli mordercami, ale ja już nie jestem. A w mediach publicznych przedstawia się to tak, jakbym ja osobiście zabijał – mówił jeden z rozmówców.
Wśród badanych znalazły się nawet osoby, które spotkały się z antyniemieckimi komentarzami, rozmawiając po niemiecku w tramwaju. Niektórzy przyznali też, że nie odbierają w miejscach publicznych telefonu, jeśli wiedzą, że rozmowa miałaby być prowadzona po niemiecku. Inni przestrzegają swoje dzieci, żeby nie rozmawiały po niemiecku na ulicy. Wiele osób wspomina też, że obecna sytuacja wewnętrzna w Polsce po raz pierwszy od czasu przyjazdu skłania ich do refleksji, czy kiedyś nie trzeba będzie wyjechać. Mimo tego, poza jedną osobą, która zrezygnowała z ubiegania się o polskie obywatelstwo, choć to planowała, badani podkreślają, że właściwie na razie nie jest to rozważane
Pozytywne stereotypy ...
http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/wiemy-co-na...