konto usunięte

Temat: Wcześniej na emeryturę: Co się zmieni od 1 października?

Wcześniej na emeryturę: Co się zmieni od 1 października?

Każdy, kto taki obniżony wiek osiągnie, może zakończyć aktywność zawodową i korzystać z wypłat z ZUS. Nie trzeba mieć określonego stażu pracy. Liczą się tylko kapitał początkowy (więcej na stronie II–III) oraz składki zgromadzone na kontach i subkontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz – ewentualnie – w otwartych funduszach emerytalnych (OFE). To nie oznacza jednak, że staż pracy nie ma znaczenia. Wpływa na wysokość emerytury pośrednio: im wcześniej ktoś zaczął pracować, tym większy uskładał kapitał początkowy. Im dłużej ktoś będzie pracował, tym więcej składek odprowadzi na własną emeryturę i w efekcie wypłata z ZUS będzie wyższa.

Na emeryturę można przejść na własny wniosek (na podstawie art. 24 ustawy emerytalnej) albo z urzędu (na podstawie art. 24a ustawy emerytalnej). Nowy wiek emerytalny dotyczy też okresowej emerytury kapitałowej pochodzącej ze środków zgromadzonych w OFE. Także te świadczenia, podobnie jak emerytury zusowskie, wypłacane są na wniosek zainteresowanego albo z urzędu (art. 12, art. 13 ustawy o emeryturach kapitałowych). Więcej o wypłatach środków gromadzonych w OFE na str. IV–V.

Na emeryturę w wieku powszechnym mogą przejść osoby, które:

- skończą 60 lub 65 lat po 30 września 2017 r.,

- przed 30 września 2017 r. ukończą 60 lub 65 lat, ale nie osiągną do tego czasu podwyższonego wieku emerytalnego, który obowiązuje obecnie i zależy od roku i kwartału urodzenia (art. 24 ustawy emerytalnej),

http://www.msn.com/pl-pl/finanse/finanse-osobiste/wcze...