konto usunięte

Temat: W tych miastach (nie) chcą żyć młodzi. Zobacz ranking

W tych miastach (nie) chcą żyć młodzi. Zobacz ranking.

Warszawa, Rzeszów, Katowice - to trzy miasta najwyżej ocenione przez młodych mieszkańców. Fundacja Schumana opublikowała Ranking "Europolis. Miasta dla młodych", w którym zbadano atrakcyjność 66 polskich miast dla młodego pokolenia. Wyniki nie są optymistyczne. Średnia wszystkich ocenianych samorządów wyniosła 32 punty na 100 możliwych.



Obrazek

Polskie miasta wypadły słabo w rankingu "Miasta dla młodych", przygotowanym przez Fundację Schumana.
Zwycięska stolica zgromadziła 55 punktów na 100 możliwych. Aż 28 z 66 polskich miast nie zdołało przekroczyć progu 30 punktów.
Badanie pokazało, że młodym lepiej się żyje w dużych metropoliach.

Pierwsze miejsce zajęła Warszawa z wynikiem 55 punktów. Co ciekawe, zwyciężyła tylko w jednej z siedmiu kategorii rankingu, określającym kondycję gospodarczą. W tej dziedzinie zdeklasowała jednak wszystkie inne polskie miasta. Zrównoważone, dość wysokie noty w większości pozostałych obszarów zapewniły jednak stolicy Polski prowadzenie w całościowym zestawieniu. Drugie miejsce zajął Rzeszów. Jego największa zaleta to wysokiej jakości edukacja, zarówno jeśli chodzi o wyższe uczelnie, jak i szkoły średnie - w tym licealne i zawodowe. Podium rankingu Europolis zamykają Katowice. Miasto to zdecydowanie prowadzi jeżeli chodzi o dostępność do dobrej jakości opieki zdrowotnej.


Obrazek

Czołówka rankingu miasta dla młodych (źródło: Fundacja Schumana)
Skład pierwszej dziesiątki rankingu "Europolis. Miasta dla młodych" nie jest zaskoczeniem: za Katowicami plasują się Gdańsk (zwycięzca kategorii Otwartość) i Kraków (zwycięzca kategorii Kultura i rozrywka), a następnie Wrocław, Opole, Poznań, Sopot i Łódź.

Z wyjątkiem bogatego i prężnego Sopotu wszystkie są miastami wojewódzkimi - ośrodkami, które ze względu na swój potencjał gospodarczy i kulturalny cieszą się dużą siłą przyciągania. Interesujące są dobre wyniki Opola i Łodzi - miast, które w ostatnich latach zmagają się z depopulacją, w tym zwłaszcza w najmłodszych grupach wiekowych.

Czytaj także: Najbogatsze miasta, województwa, wsie i powiaty. Oto najnowszy ranking

Całościowe wyniki nie są dla polskich miast zbyt dobre. Tylko dwa miasta otrzymały więcej niż połowę możliwych punktów, ale aż 28 nie przekroczyło progu 30 punktów (na 100 możliwych). Co więcej, w pierwszej piętnastce znalazły się ośrodki lepsze o ledwie kilka punktów od średniej, która wyniosła 32 punkty. Pokazuje to, że nawet faworyci tegorocznego zestawienia mogą jeszcze wiele zrobić w zakresie polityki młodzieżowej.
...
https://www.portalsamorzadowy.pl/polityka-i-spoleczenst...