konto usunięte

Temat: Uwaga na wakacyjne oszustwa.

Uwaga na wakacyjne oszustwa.

Zbliża się czas urlopów, podczas których pracujący ciężko przez cały rok wreszcie oddadzą się błogiemu lenistwu. Wyjazdy na zasłużony wypoczynek otwierają też gorący sezon oszustom. Czyhają oni na nieostrożnych, działających w pośpiechu, łaknących odpoczynku bądź atrakcji turystów.


Brytyjskie organizacje ABTA – The Travel Association, Action Fraud i Get Safe Online – łączą siły, aby ostrzegać społeczeństwo przed niebezpieczeństwami związanymi z oszustwami wakacyjnymi, i udzielają licznych porad, jak uniknąć oszustw podczas podróży. Pomysł ten jest wart naśladowania przez polskie organizacje turystyczne.

W 2018 r. ponad 5 tys. osób zgłosiło Action Fraud stratę ponad 7 mln funtów w wyniku oszustw związanych z podróżami i urlopami. Liczba ta jest nieco większa niżw roku 2017, kiedy to 4382 osoby zgłosiły kradzież 6,7 mln funtów, co stanowiło średnią 1380 funtów na osobę. Rzeczywiste dane mogą być jeszcze wyższe, gdyż wiele osób pokrzywdzonych nie zgłasza tego policji.

Ponad połowa – 53 proc. – zgłoszonych przestępstw dotyczyła sprzedaży biletów lotniczych. Największa indywidualna strata, wynosząca ponad 425 tys. funtów, miała miejsce w sierpniu 2018 r. Kolejne najczęstsze oszustwo (25% poszkodowanych) dotyczyło sprzedaży zakwaterowania, a szczytowe straty odnotowano w październiku (wiele osób zgłasza straty dopiero po powrocie z wakacji). Warto podkreślić, że raporty były sporządzane konsekwentnie przez cały rok.

Otrzymujesz wiadomość e-mail zawierającą fantastyczną ofertę odpoczynku w wyjątkowym, zazwyczaj egzotycznym miejscu, która niebawem się kończy, nie możesz więc przegapić takiej okazji! Jeśli brzmi to zbyt pięknie, żeby mogło być prawdziwe, zwykle jest to tzw. oszustwo podróżnicze.

Problem polega na tym, że niektóre z tych ofert zawierają wymóg wniesienia zaliczki. Inni oszuści nie bawią się w zawoalowanie swoich działań, inkasują twoje pieniądze, nigdzie cię nie wysyłając. W takich przypadkach warto opanować emocje i dokładnie zapoznać się z ofertą podróży, jednocześnie zabawić się w detektywa i szukać ukrytych kosztów, takich jak podatki lotniskowe, inne opłaty za transfer między lotniskiem a hotelem lub marże hotelowe za pośrednictwo w ofercie atrakcji, bilety, za które trzeba dodatkowo zapłacić, by uzyskać dostęp do lokalnych atrakcji, sprawdzić, czy posiłki są wliczone w cenę itp. Powinna nam przyświecać myśl, że nie ma nic za darmo. Nie podpisujmy też umów, zanim ich ze zrozumiemy i spokojnie nie przeczytamy. Warto korzystać z ofert godnych zaufania i dobrze znanych biur podróży. Na szczęście nie są już oferowane przez naciągaczy propozycje przystąpienia do klubów globtroterów, by po wnoszeniu stałej opłaty móc korzystać z atrakcyjnych pobytów w klubowych pensjonatach. Policja na całym świecie wypowiedziała wojnę tego rodzaju oszustwom i miejmy nadzieję, że zwycięską.

Ostatnie badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, która oprócz Niemiec jest jednym z największych krajów wakacyjnych turystów i globtroterów, ujawniły, że co roku Brytyjczycy tracą miliony funtów w wyniku oszustw związanych z urlopami. Tylko w 2018 r. oszuści ukradli ponad 7 mln funtów niczego niepodejrzewającym 5 tysiącom turystów i podróżnych. Ofiary skarżyły się również na emocjonalny dyskomfort z tym związany.

Raport opracowany przez Action Fraud, krajowe centrum sprawozdawcze ds. oszustw i cyberprzestępczości, zawiera szczegółowe informacje na temat najczęściej wybieranych obszarów podróży oraz metod stosowanych przez pozbawionych skrupułów przestępców w celu oszukania podróżnych.

W Polsce nikt nie prowadzi podobnych badań, ale sposoby oszustw dotykających krajowych turystów są takie same. Więcej oszustw dotyczy lokalnych ofert wynajmu pokoi czy domków w atrakcyjnych lokalizacjach. Dużej wagi nabiera więc wiedza dotycząca metod stosowanych przez oszustów i tego, w jaki sposób przed nimi się bronić ...
...
http://aspolska.pl/uwaga-na-wakacyjne-oszustwa/