konto usunięte

Temat: Tsunami umorzeń. Od audytu rządów PO-PSL minęły trzy lata

Tsunami umorzeń. Od audytu rządów PO-PSL minęły trzy lata.

Po trzech latach od audytu rządów PO – PSL zapytaliśmy ministerstwa co dalej z „tsunami niegospodarności” z czasów ich poprzedników. Odpowiedzi można streścić w pytaniu – a co ma być?

Przypomnijmy posiedzenie Sejmu z 11 maja 2016 roku. Rozpoczęło się od wystąpienia ówczesnej premier Beaty Szydło o 9:35. Zakończyło głosowaniem o 1 w nocy. Głosowano odrzucenie całego audytu, na co Prawo i Sprawiedliwość się nie zgodziło.


Po trzech latach pytanie identycznej treści wysłaliśmy do wszystkich resortów i Kancelarii Premiera.

Uprzejmie proszę w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej z 6 września 2001 r. (Dz.U. z 2016 poz. 1764, z późn. zmian.) o informację jakie sprawy zostały skierowane do prokuratury po ustaleniach „audytu rządów PO-PSL” przedstawionego w Sejmie dnia 11 maja 2016 r.

Przytaczamy zarzuty, które przez 16 godzin padały z sejmowej i odpowiedzi, które po 3 latach otrzymaliśmy od ministerstw.

Przytaczamy zarzuty, które przez 16 godzin padały z sejmowej. I odpowiedzi, które po 3 latach otrzymaliśmy od ministerstw.

Premier Beata Szydło, wystąpienie w Sejmie 11 maja 2016 r.:
(...) Niestety, dzisiaj ci, którzy mówią: nie realizujecie, za wolno, za szybko, dlaczego tak mało, dlaczego za dużo – bo bez przerwy płyną takie głosy z waszej strony – sami uciekli od odpowiedzialności. Nie pokazali, co zostawili po swoich rządach. (...) Tych 8 ostatnich lat to czas, gdy politycy partii rządzącej za nic nie brali odpowiedzialności, także tej politycznej. Bo prawna odpowiedzialność to jest jedna sprawa, ale jest również odpowiedzialność polityczna, której oczekuje się od polityków. (...) Jak państwo ma oczekiwać, że obywatele będą płacić podatki, skoro samo pozwala, by pieniądze publiczne były marnotrawione czy wyłudzane? Jak obywatele mają Marszałek (...) czuć się sprawiedliwie traktowani, kiedy widzą, że władza z sędzią może ustalić wyrok na telefon.(...) Mnie w tym wszystkim oprócz skali nadużyć i marnotrawstwa uderza najmocniej jedna rzecz: Platforma i PSL nie rządziły państwem – to było trwanie i czerpanie profitów z władzy. (...) My dzisiaj czujemy się w obowiązku powiedzieć i pokazać to, w jaki sposób przez ostatnie 8 lat była rządzona Polska. Czujemy się w obowiązku powiedzieć wszystkim Polakom, ile na waszych rządach stracili, ile zostało zmarnowanych szans, ile zostało zmarnotrawionych pieniędzy publicznych, ile zostało popełnionych zaniechań tylko i wyłącznie dlatego, że władza nie rozumiała, że ma służyć obywatelom i ma realizować dobro publiczne, że władza skoncentrowała się tylko i wyłącznie na realizacji własnych ambicji i własnych celów. I wszyscy siedzący na tej sali, zarówno wy, którzy rządziliście przez te 8 lat, jak i nowa opozycja, jak i partia rządząca, musimy wyciągnąć wnioski z tych 8 lat i dlatego dzisiaj chcemy o tym powiedzieć, bo ten raport należy się przede wszystkim Polakom. (...) Wiem, że chcecie, byśmy uczciwie pokazali, jaki jest stan państwa po tych 8 latach, i dziś to zrobimy. I chcę jeszcze raz podkreślić, to nie jest żaden rewanż, to jest pokazanie prawdy, obrazu, jaki poprzednicy nam zostawili. To jest bilans potrzebny po to, żeby pójść dalej, by móc powiedzieć, jakie mamy dziś możliwości działania. (...) To był egoizm, marnotrawstwo, pogarda dla państwa i obywateli. Działania i zaniechania poprzedniej ekipy wynikały z zupełnie innych pobudek niż interes państwa. (...) Szanowni Państwo! Szacujemy, że Polacy przez rządy Platformy i PSL-u stracili ok. 340 mld zł. To mogło być 8 lat obowiązywania programu 500+, 5 tys. nowo wybudowanych przedszkoli, 250 nowych szpitali i 1500 km autostrad. Szans i możliwości, które odebraliście Polakom, policzyć się nie da (...)

Tyle premier Beata Szydło w Sejmie. A to odpowiedź Kancelarii Premiera:

Informujemy, że Departament Prawny Kancelarii Presa Rady Ministrów nie składał zawiadomień w określonym w pytaniu zakresie. Wśród spraw, w zakresie których organy ścigania miały kontakt z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów nie sposób wykluczyć, że któreś z nich zostały wszczęte właśnie w wyniku przeprowadzonego audytu, jednak na chwilę obecną nie sposób tego ustalić, ponieważ KPRM nie była w nich zawiadamiającym ani poszkodowanym, a w konsekwencji nie posiada wglądu do akt takich spraw.

Następnie w Sejmie wystąpił ówczesny minister finansów Paweł Szałamacha. Mówił o wielkich pieniądzach i systemie podatkowym, ale także o szczegółach dotyczących funkcjonowania resortu.

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/tsunami-umo...