konto usunięte

Temat: Światowe media o Polsce. „Była dumą UE, teraz jest jedną...

Światowe media o Polsce. „Była dumą UE, teraz jest jedną z największych bolączek".

„Financial Times”


„Przez ponad dekadę Polska była dumą przeprowadzonego w 2004 r. rozszerzenia UE na wschód – dobrze prosperująca gospodarka, kwitnąca klasa średnia i rosnące wpływy wewnątrz unii”, pisał wczoraj dziennik Financial Times. „Przez ostatnie dwa lata stała się jednak jedną z jej największych bolączek.”

„The Guardian”

Brytyjski dziennik „The Guardian” opublikował we wtorek komentarz redakcyjny, w którym podkreśla swoją opinię, że Polska oraz Węgry idą w złym kierunku. Redakcja pisze, że przeprowadzone przez rząd zmiany w sądownictwie są „prawdopodobnie najbardziej przerażającym objawem prawicowego, nacjonalistycznego i populistycznego antyliberalizmu, który zakorzenił się w Polsce i na Węgrzech”.

"La Repubblica"

Dziennik "La Repubblica" pisze, że doszło do przyspieszenia głębokich reform instytucjonalnych w Polsce i "zdecydowanej eskalacji sporu na temat zasadniczych wartości" między Warszawą a Brukselą, a także do protestów tysięcy ludzi przeciwko zmianom w sądownictwie.

Z kolei włoski dziennik ekonomiczny "Il Sole-24 Ore" pisze, że Polska "nie słucha nawoływań ze strony Unii Europejskiej" i zamierza przeprowadzić do końca reformę sądownictwa. Gazeta podkreśla, że ostrzeżenia skierowane przez KE oraz groźba podjęcia bezprecedensowych kroków przeciwko Warszawie "na nic się nie zdały".

"Sueddeutsche Zeitung"

"Polska degraduje sądy powszechne, Krajową Radę Sądownictwa, a teraz Sąd Najwyższy do roli filii partii rządzącej. Prezydent Andrzej Duda, który nigdy nie wyszedł poza rolę marionetki swojego politycznego promotora Jarosława Kaczyńskiego, podpisze wszystko" - ocenia komentator.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung"

"Frankfurter Allgemeine Zeitung" przypomina niedawny komentarz opublikowany na łamach "Rzeczpospolitej", w którym była mowa o "cienkiej czerwonej linii, po przekroczeniu której obywatelskie nieposłuszeństwo stanie się dla wielu (obywateli) najważniejszą, a być może jedyną postawą w polityce". "Parlamentarna większość szturmem przekroczyła tę linię" - ocenia autor komentarza Reinhard Veser.

"Podobnie jak podczas pozbawienia władzy Trybunału Konstytucyjnego na przełomie lat 2015-2016, bezpośrednio po zwycięstwie wyborczym PiS, doszło do tego w okolicznościach zignorowania praw opozycji, w tempie urągającym poważnej parlamentarnej pracy" - czytamy w "FAZ".

"Człowiek, który kieruje tym rządem z partyjnej centrali, pracuje nad likwidacją demokracji w Polsce" - pisze Veser. "Polakom i Europie pozostaje nadzieja, że obywatele nie dadzą się zastraszyć i że ten rząd zostanie wkrótce zatrzymany" - konkluduje komentator "FAZ".

"New York Times"

"Polski rząd krok po kroku odsuwa się od norm demokracji: zwiększył kontrolę nad mediami informacyjnymi, wziął się za zgromadzenia publiczne i ograniczył działalność organizacji pozarządowych", pisze dziennik "New York Times", publikując na okładce zdjęcie z protestów pod Pałacem Prezydenckim. "Teraz partia rządząca podejmuje agresywne kroki w celu objęcia kontroli nad ostatnią z głównych niezależnych instytucji rządowych, sądami, powodując, że ludzie wyszli na ulice i przyciągając możliwość potępienia ze strony Unii Europejskiej", pisze dziennik.

"NYT" podkreśla, że przeciwko zmianom w prawie opowiedziało się trzech byłych prezydentów, a list otwarty podpisało ponad 175 osób ze środowiska artystycznego i naukowego. Dziennik przypomina sukces, jaki Polska osiągnęła po obaleniu komunizmu i wyraża obawę, że objęcie władzy przez PiS może spowodować, że kraj przestanie być gwiazdą regionu.

"Vox" ...

itd.

http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/%C5%9Bwiato...