konto usunięte

Temat: Rewolucja w prawie pracy. Zmiany mocno wpłyną na pensje i...

Rewolucja w prawie pracy. Zmiany mocno wpłyną na pensje i urlopy.

Ograniczenie premii uznaniowych, ułatwienia dla telepracowników i koniec z odkładaniem urlopów – nowy kodeks może przynieść rewolucyjne zmiany na rynku.

Komisja kodyfikacyjna pracuje nad nim od roku. Jej przewodniczący, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej prof. Marcin Zieleniecki w rozmowie z DGP zdradza, czego mogą oczekiwać pracodawcy i pracownicy. Dotyczy to nie tylko wynagrodzeń, ale także np. urlopów.

– Urlop powinien służyć rzeczywistemu celowi, w jakim się go udziela, czyli odpoczynkowi od wykonywanych obowiązków – mówi DGP. W praktyce oznacza to, że udzielany on będzie w tym roku, za który przysługuje. Po to, aby zatrudniony rzeczywiście mógł zregenerować siły do dalszej pracy. Ograniczona zostanie możliwość korzystania z zaległego urlopu np. rok lub nawet dwa lata po czasie, za który przysługuje. Nowy kodeks nie będzie już także dopuszczał pracy w czasie urlopu na rzecz innej firmy lub na podstawie innej umowy. Pracodawcy i zatrudnieni zyskają za to możliwość negocjowania wymiaru wypoczynku obowiązującego w firmie. Ten wskazany w kodeksie (docelowo 26 dni przy odpowiednim stażu) będzie obowiązywał tylko wtedy, gdy szef i załoga nie ustalą inaczej (czyli że wynosi np. 20 albo 30 dni).

Wywiad z wiceministrem rodziny, pracy i polityki społecznej oraz przewodniczącym komisji kodyfikacyjnej prawa pracy prof. Marcinem Zielenieckim ...

http://www.msn.com/pl-pl/finanse/finanse-osobiste/rewo...