konto usunięte
Temat: Prokuratorzy chcą odwołania Ziobry. "Jesteśmy...
Prokuratorzy chcą odwołania Ziobry. "Jesteśmy wykorzystywani jako narzędzie walki politycznej".Prokuratorzy z "Lex Super Omnia" podjęli uchwały zawierające szereg zarzutów pod adresem kierownictwa prokuratury. Piszą m.in. o szykanach, wykorzystywaniu śledczych w walce politycznej czy ustawie z 2016 r., która "zniweczyła niezależność prokuratury". Domagają się też ustąpienia ze stanowisk Zbigniewa Ziobry i Bogdana Święczkowskiego.
Stowarzyszenie Prokuratorów "Lex Super Omnia" podjęło na sobotnim walnym zebraniu trzy uchwały. Pierwsza z nich dotyczy "nadużyć władzy i szykanowaniu prokuratorów".
Prokuratorzy biją w Zbigniewa Ziobrę i piszą o szykanach
Autorzy uchwały na początku nadmieniają, że prawo do zrzeszania się jest jedną z podstawowych wartości w państwie demokratycznym. Podają też konkretne regulacje, m.in. zawarte w konstytucji, które stanowiły podstawę powołania ich stowarzyszenia. Prokuratorzy przypominają też powód powstania "Lex Super Omnia" - jest nią przyjęta w styczniu 2016 r. ustawa "niwecząca niezależność prokuratury i prokuratorów".
Autorzy uchwały stwierdzają w niej, że powstanie ich organizacji spotkało się z nieprzychylną reakcją kierownictwa, które "korzystając z dostępnych instrumentów prawnych inwigilowało proces jej rejestracji, a następnie systematycznie i konsekwentnie eliminowało członków oraz sympatyków stowarzyszenia ze wszystkich gremiów".
Prokuratorzy przywołują konkretne przypadki "szykan" ze strony władz organu, m.in. sprawę odwołania delegacji z Prokuratury Regionalnej w Poznaniu do Prokuratury Krajowej dwóch pań prokurator, które "oponowały wobec polecenia przełożonych, wydanych w sprawie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza". Chodzi o sprawę prokurator Magdaleny Feist i Hanny Grzeszczyk. Feist w odmówiła w 2016 r. złożenia apelacji dotyczącej decyzji, by umorzyć postępowanie toczone ws. oświadczeń majątkowych Adamowicza. Natomiast Grzeszczyk apelację złożyła, ale wyraźnie w niej zaznaczyła, że takie było polecenie przełożonych.
Przykładów w uchwale jest więcej. Dalej czytamy: "Jaskrawym przykładem zastosowania quasi kary dyscyplinarnej jest jeden z prokuratorów Prokuratury Okręgowej w Warszawie, którego z osobistych pobudek Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski pozbawił szansy powołania na stanowisko sędziego i delegował z prokuratury okręgowej do prokuratury rejonowej. Czas pokazał, że w istocie na stałe".
Prokuratorzy żalą się też, że "niemal każde publiczne wystąpienie członków Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia” wyjaśniane jest w trybie przepisów o odpowiedzialności dyscyplinarnej". "W aktualnej sytuacji politycznej, ustawa Prawo o prokuraturze jest traktowana przez kierownictwo prokuratury jako akt prawny ważniejszy od Konstytucji i stała się narzędziem ograniczania działalności" - czytamy w uchwale.
Prokuratura jako narzędzie walki politycznej ...
(...)
W całości wszystkie uchwały można przeczytać na stronie stowarzyszenia "Lex Super Omnia".
http://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/prokuratorz...