konto usunięte

Temat: Polki częściej kończą studia i są ambitniejsze od Polaków?

Polki częściej kończą studia i są ambitniejsze od Polaków?

Kobiety zdecydowanie częściej kończą wyższe uczelnie, dominują także wśród osób, które decydują się na studia za granicą. 2/3 słuchaczy internetowej szkoły językowej Fluentbe to również panie. Czy Polki są bardziej ambitne niż Polacy? Z jakimi wyzwaniami przychodzi im się zmagać na rynku pracy?


Ponad wiek temu Maria Skłodowska-Curie o mały włos nie dostałaby Nobla właśnie dlatego, że była kobietą. O pominiętą przy nominacji do nagrody żonę musiał upomnieć się Piotr Curie. I wprawdzie czasy, w których tylko mężczyzn honorowano nagrodami naukowymi już minęły, to jednak panie ciągle muszą brać się za barki ze stereotypami, uwarunkowaniami kulturowymi i wynikającymi z tego ograniczeniami. W tym roku dwie astronautki nie poleciały na Księżyc tylko dlatego, że NASA nie przewidziała dla nich odpowiednich kombinezonów

Od najmłodszych lat.
Dzisiaj kobiety już od najmłodszych lat mogą wybijać się w różnych obszarach. Jedno z badań PISA, któremu poddano 15-latków z krajów OECD, dowiodło, że pod względem umiejętności zespołowego rozwiązywania problemów (collaborative problem solving) w każdym z analizowanych krajów dziewczynki wypadły lepiej od swoich rówieśników, a przeciętna różnica sięgała kilkudziesięciu punktów.

“Dziewczynki są lepsze z przedmiotów humanistycznych, a chłopcy są ścisłowcami”. Ta wyświechtana formułka nie do końca odzwierciedla rzeczywistość. Według badań opublikowanych przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne dziewczynki uzyskują lepsze oceny końcowe z matematyki, nawet jeśli czasami w testach wypadają słabiej. Autorzy badania Gender Differences in Scholastic Achievement: A Meta-Analysis zauważają, że finalne oceny semestralne z przedmiotów pokazują uczenie w szerszym kontekście społecznym. Uzyskanie lepszych stopni wymaga wytrwałości w długim okresie.

Studia pierwszego stopnia i jeszcze dalej ...
Studia za granicą i dodatkowa edukacja ...

Wbrew stereotypom
Wiele kobiet już dawno przeciwstawiło się stereotypom i oczekiwaniom części społeczeństwa np. względem ich roli w rodzinie. Blisko połowa zatrudnionych w Polsce to kobiety. Dla porównania – w 1950 stanowiły one niespełna jedną trzecią osób pracujących.
...
http://www.egospodarka.pl/159910,Polki-czesciej-koncza...