konto usunięte
Temat: O wezwaniu pracownika na ćwiczenia pracodawcy powinni...
O wezwaniu pracownika na ćwiczenia pracodawcy powinni dowiadywać się z urzędu od wojska. Żołnierz rezerwy ma obowiązek niezwłocznego poinformowania swojego pracodawcy o dniach, w których będzie odbywał te ćwiczeniaRzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje zmiany w przepisach dotyczących informowania pracodawców o terminach pełnienia służby wojskowej przez ich pracowników. Zgodnie z propozycją, jaką zgłosił do Ministra Obrony Narodowej, o wezwaniu pracownika do pełnienia służby w wyznaczonych dniach pracodawcy powinni dowiadywać się z urzędu od właściwych władz wojskowych.
Autor: Michał Wroński
- Żołnierz rezerwy ma obowiązek niezwłocznego poinformowania swojego pracodawcy o powołaniu na ćwiczenia oraz o dniach, w których będzie je odbywał.
- Przedsiębiorcy skarżą się jednak, ze pracownicy nie dopełniają tego obowiązku, czym utrudniają im prowadzenie działalności gospodarczej. Pomimo bowiem braku stosownej informacji pracodawcy muszą umożliwić tym pracownikom stawienie się na te ćwiczenia.
- Brak wywiązania się przez pracowników z obowiązku niezwłocznego poinformowania pracodawców o ww. ćwiczeniach lub powołaniu na nie może skutkować co najwyżej ewentualną odpowiedzialności porządkową – podkreśla Rzecznik.
Biuro Rzecznika MiŚP zwraca uwagę, że obecnie obowiązujące przepisy ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (pochodzącej z 1967 r.) zawierają niejednolite rozwiązania w zakresie informowania pracodawców o konieczności udzielania dni wolnych pracownikom oraz umożliwienia im stawienia się do pełnienia służby wojskowej (w tym terytorialnej).
Zgodnie z ustawą w przypadku „ćwiczeń wojskowych rotacyjnych” żołnierz rezerwy ma obowiązek niezwłocznego poinformowania swojego pracodawcy o dniach, w których będzie odbywał te ćwiczenia, o zmianach w tym zakresie, a także powiadamiać pracodawcę o powołaniu na te ćwiczenia. W tej sytuacji zatem jedynym źródłem informacji dla pracodawcy jest sam pracownik.
Rzecznik informuje o docierających do niego sygnałach od przedsiębiorców skarżących się na „istotne utrudnienia” w prowadzeniu działalności gospodarczej skutkiem tego, że nie zostali oni poinformowani przez swoich pracowników o dniach odbywania przez nich ćwiczeń oraz samym fakcie powołaniu ich na nie. Pomimo bowiem braku stosownej informacji pracodawcy Ci mają obowiązek umożliwić tym pracownikom stawienie się na te ćwiczenia.
- Natomiast brak wywiązania się przez pracowników z obowiązku niezwłocznego poinformowania pracodawców o ww. ćwiczeniach lub powołaniu na nie może skutkować co najwyżej ewentualną odpowiedzialności porządkową – podkreśla Rzecznik.
CZYTAJ DALEJ »https://www.pulshr.pl/prawo-pracy/o-wezwaniu-pracownika...