konto usunięte
Temat: Nie potrafimy segregować odpadów. Zajrzałam do śmietników...
Na nic kampanie edukacyjne. Do kontenerów na odpady do recyklingu dalej trafiają śmieci, które nie powinny się tam znaleźć. Można się załamać, kiedy wciąż widzi się papierki po cukierkach w kontenerach na papier. A może to nie niewiedza, tylko zwykła bezmyślność?Niby papier ciężko pomylić z plastikiem, ale jak widać - da się.
Temat segregowania śmieci wraca jak bumerang, szczególnie teraz, gdy w kolejnych gminach stawiane są pojemniki na bioodpady, a ceny za wywóz rosną - o czym pisałam w materiale "Segregacja odpadów w 2020. Na co uważać i jakie są kary?".
Zajrzałam do paru śmietników, żeby zobaczyć, jak z zadaniem segregacji radzą sobie inni i - złapałam się za głowę. Chyba ktoś inny też to zrobił i z tego wszystkiego... beret spadł mu do kontenera na szkło. Popatrzcie zresztą na zdjęcie poniżej.
Wnętrza dwóch przykładowych pojemników. Jak ludzie wrzucali, tak dalej wrzucają butelki i słoiki z plastikowymi lub metalowymi nakrętkami/korkami. Do tego w siatkach. Cieszy, że przynajmniej coraz rzadziej w zielonym kontenerze widzi się potłuczone kubki czy lustra (takie odpady powinny trafić do śmieci zmieszanych – nie nadają się do ponownego przetworzenia, ponieważ takie szkło ma inne właściwości fizyko-chemiczne).
Ręce opadają, kiedy widzi się plastikowe butelki w pojemniku na szkło. Czyżby ktoś zasugerował się obrazkiem butelki i "nie doczytał", że pod rysunkiem jest napisane: "szkło"? Segregacja nie dotyczy jednak kształtu wyrzucanego produktu, ale materiału, z jakiego został zrobiony.
Ale, wnioskując po powyższym zdjęciu, mieszkańcy jednej ze wspólnot podjęli walkę z niedzielnym śmieciarzem poprzez strategiczne powieszenie karteczki komunikującej "wiemy, kim jesteś".
Mogłoby się zdawać, że ciężko pomylić papier z czymś innym, ale jednak da się. W niebieskich kontenerach regularnie widuję to, co możecie zobaczyć na zdjęciach – kartony po sokach czy mleku (które są tzw. tetrapakami i powinny trafić do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne) czy też folie po słodyczach. Wielokrotnie też widziałam brudne ręczniki papierowe, chusteczki czy też papier toaletowy, które powinny trafiać do śmieci zmieszanych. Dlaczego? Warto pomyśleć na tzw. chłopski rozum - jak zrecyklingować zasmarkaną chusteczkę?
...
https://finanse.wp.pl/nie-potrafimy-segregowac-odpadow-...Ten post został edytowany przez Autora dnia 12.01.20 o godzinie 10:18