Eddie Saunders

Eddie Saunders Audytor,
edmund.saunders@wp.p
l

Temat: Koronawirus w Polsce. Specustawa weszła w życie

Specustawę ws. walki z koronawirusem uchwalono w błyskawicznym tempie. Senatorowie już zapowiadają prace nad jej nowelizacją, by wyeliminować błędy.

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie. "Zagrożenie wzrosło"

Koronawirus groźny jak globalny kryzys finansowy. Europejskie rynki spłynęły czerwienią
W niedzielę 8 marca weszła w życie ustawa ws. szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem. Dzień wcześniej podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Dotychczas w Polsce potwierdzono sześć przypadków zakażenia koronawirusem SARS-Cov-2, wywołującym chorobę COVID-19. Na świecie liczba zakażonych przekroczyła 105 tys., a zgonów - 3,5 tys.

Ustawa przewiduje m.in. możliwość wprowadzenia zdalnej pracy w czasie kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego w związku z podejrzeniem koronawirusa, czy wypłatę zasiłków dla rodziców za czas zamknięcia m.in. szkół czy przedszkoli.

Ustawa w sobotę po godz. 12 została ogłoszona w Dzienniku Ustaw. Wcześniej o jej podpisaniu poinformował w Nysie prezydent Andrzej Duda.

Specustawą w koronawirusa. Będzie nowelizacja
Specustawę uchwalił w poniedziałek Sejm. W piątek poparł ją bez poprawek Senat, o co apelował premier Mateusz Morawiecki. Senatorowie opozycji zapowiedzieli jednak, że w przyszłym tygodniu podejmą prace związane z nowelizacją specustawy, bo zawiera ich zdaniem wiele błędów merytorycznych i legislacyjnych.

Rządowy projekt specustawy został przygotowany w związku z rozprzestrzenianiem się nowego koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie i w obliczu dynamicznego wzrostu zachorowań wywołanych przez niego w Europie.

Ustawa zakłada m.in., że pracodawca, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19, będzie mógł polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków zdalnie z domu. Wprowadza rozwiązania zapewniające prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem, za okres nie dłuższy niż 14 dni, w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do których uczęszcza dziecko.
...
Strefy zagrożenia na wypadek epidemii SARS-Cov-2
Ustawa zakłada ponadto, że w skrajnym przypadku, gdy stan epidemii i zagrożenia przekroczy możliwość działania administracji rządowej i samorządów, rząd może rozporządzeniem określić zagrożony obszar wraz ze wskazaniem rodzaju strefy, na którym wystąpił stan epidemii lub stan zagrożenia epidemicznego oraz rodzaj stosowanych na tym terenie rozwiązań.

W ustawie zapisano również m.in., że w celu przeciwdziałania COVID-19 Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, dokonywać przeniesienia planowanych wydatków budżetowych między częściami i działami budżetu państwa uwzględniając wysokość oraz rodzaj koniecznego wsparcia i bieżące wykonanie wydatków w poszczególnych częściach i działach budżetu państwa.
...
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/ustawa-ws-kor...