konto usunięte

Temat: Koniec OFE czy początek III filaru? Rząd rozpoczyna...

Koniec OFE czy początek III filaru? Rząd rozpoczyna "operację emerytury".

Celem jest zamiana obecnych OFE w fundusze inwestycyjne, które mają pomnażać nasze oszczędności na starość. "OFE 2" ma być podstawą planu budowy kapitału wicepremiera Mateusza Morawieckiego odpowiedzialnego za gospodarkę. Długofalowe oszczędzanie będzie się opierać z jednej strony na środkach przeniesionych z OFE na konta w III filarze z drugiej na emeryturach pracowniczych, które mają być rozbudowane w nowej formie: pracowniczych planach kapitałowych.


Polacy nie palą się do oszczędzania na emeryturę w szczególności. Dlatego trudno mówić o III filarze. Lepiej o jego początkach. DGP dotarł do projektów ustaw, które mają to zmienić. Jeden z nich dotyczy zamiany OFE w III filar. Drugi ubezpieczeń pracowniczych. Pokazujemy, jak ma wyglądać zmiana i co może na niej zyskać lub stracić przyszły emeryt. Od tego, czy faktycznie zacznie oszczędzać, zależy, czy zapowiadane zmiany będą tylko końcem OFE, czy narodzinami III filaru.

Ustawa o zmianach w OFE

Jak będzie wyglądało wprowadzenie zmian?

http://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-art...

konto usunięte

Temat: Koniec OFE czy początek III filaru? Rząd rozpoczyna...

Jeden z najbardziej zapalnych punktów ustawy. Co rząd nam pozwoli zrobić z pieniędzmi z OFE?

Gdy fundusze zostaną przekształcone w trzeciofilarowe IKZE, łatwiej będzie w nich dysponować pieniędzmi niż w pracowniczych planach kapitałowych


Zasady wypłat z funduszy reguluje projekt ustawy o przekształceniu OFE w fundusze inwestycyjne i przeniesieniu ich środków na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego (IKZE). Autorzy chcąc uniknąć masowych wypłat pieniędzy, które przez 18 lat odłożono w OFE, zastosowali kilka bezpieczników. 1.: do końca 2019 r. nie będzie można wycofać pieniędzy. 2.: od początku 2020 do końca 2024 r. będzie można wypłacić nie więcej niż 10 proc. wartości środków zapisanych na rachunku. I będzie to obłożone podatkiem 75 proc.

Dopiero po tym okresie pieniądze z obecnych OFE będzie można wyjąć na zasadach, które dziś obowiązują w III filarze. Dziś tak z IKE, jak i z IKZE można wycofać środki w całości lub w przypadku IKE także z części. Zalicza się je wtedy do postawy opodatkowania i płaci od nich PIT (co najmniej 18 proc.). Dlatego nawet po 2024 r. wycofanie pieniędzy pochodzących z OFE nie będzie opłacalne: zapłacimy za to fiskusowi prawie 1/5 sumy.

http://www.msn.com/pl-pl/finanse/finanse-osobiste/jede...



Wyślij zaproszenie do