konto usunięte
Temat: Kasowanie punktów karnych 2019. Niby już nie można, a...
Kasowanie punktów karnych 2019. Niby już nie można, a jednak można. Nowe przepisy wciąż czekają na wejście w życie.Grubo ponad rok temu pisaliśmy, że nie będzie można już kasować punktów karnych. Ostatecznie zmiany w przepisach miały wejść 4 czerwca 2018 r. I co? Na stronach WORD-ów wciąż znajdziemy kursy, które kasują punkty karne.
Jak legalnie zmniejszyć liczbę punktów karnych w 2019 r.?
Choć tzw. kursy reedukacyjne miały przestać istnieć, to WORD-y wciąż je oferują. Raz na sześć miesięcy każdy kierowca, który ma prawo jazdy dłużej niż rok, a stan jego konta nie przekroczył 24 punktów, może uczestniczyć w takim kursie. Trwa on kilka godzin i kosztuje 300 zł. Po jego odbyciu kierowca pozbywa się sześciu punktów karnych. Warto też pamiętać, że punkty karne znikają z konta po roku od dnia ich przyznania. Zmniejszenie punktów dotyczy zawsze punktów najstarszych, będących w ewidencji ostatniego roku liczonego od dnia szkolenia wstecz.
Kursy reedukacyjne nie dotyczą kierowców, którzy prawo jazdy posiadają od mniej niż 12 miesięcy. W ich przypadku limit punktów wynosi 20. Jeśli zostanie przekroczony, prawo jazdy jest odbierane, a kierowca musi raz jeszcze udać się na kurs i zdać egzaminy teoretyczny i praktyczny.
Wciąż czekamy na nowe przepisy. To nie tylko punty karne
Kursy reedukacyjne miały zniknąć już dawno temu. Ostatecznym terminem był 4 czerwca 2018 r. Jednak Ministerstwo Cyfryzacji z powodu problemów z CEPiK-iem przesunęło termin wprowadzenia powyższych przepisów na czas nieokreślony. Poprawne funkcjonowanie ogromnej bazy danych, w której będą notowane wszystkie przewinienia kierowców, jest niezbędne, by nowe przepisy mogły być egzekwowane - tak opóźnienia tłumaczy ministerstwo.
Stąd dochodzi do absurdalnych sytuacji. Teoretycznie punktów karnych kasować już nie można, a na stronach WORD-ów bez najmniejszego problemu znajdziemy wspomniane kursy. I wszystko działa po staremu. Czy wiemy, kiedy przepisy w końcu zaczną obowiązywać w praktyce? Nie. Nikt już nie podaje konkretnych dat. Przypomnijmy, CEPiK 2.0 miał w pełni funkcjonować już w styczniu 2016 r. Wciąż czekamy.
W szufladzie oprócz zmian w punktach karnych leżą jeszcze inne zmiany w przepisach. M.in.: wprowadzenie okresu próbnego dla młodych kierowców oraz konieczności przechodzenia kursu doszkalającego w szkołach bezpiecznej jazdy. O jakie szkolenia chodzi? Nie tylko teorię, ale także część praktyczną, która obejmowałaby zajęcia w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy (tzw. ODTJ), gdzie kierowcy pod okiem instruktorów ćwiczyliby niebezpieczne manewry, które mogą się przydarzyć na drodze publicznej.
http://www.msn.com/pl-pl/motoryzacja/wiadomosci/kasowa...