konto usunięte

Temat: Jan Szyszko nie żyje. Andrzej Duda: "Fiat Voluntas Tua"

Jan Szyszko nie żyje. Andrzej Duda: "Fiat Voluntas Tua".

Zmarł Jan Szyszko. O jego śmierci poinformował prezydent Andrzej Duda. Ostatnie słowa jego wpisu na Twitterze brzmią: "Fiat Voluntas Tua". Co oznaczają?


"Bardzo smutna, niespodziewana wiadomość. Dziś przed południem odszedł Pan Prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk, ale przede wszystkim dobry i życzliwy Człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem. Fiat Voluntas Tua... RiP" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Jan Szyszko pełnił funkcję ministra środowiska w rządach Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Resortem kierował już jednak wcześniej – w latach 1997-1999 i 2005-2007. Szyszko był leśnikiem i nauczycielem akademickim. W wyborach parlamentarnych 2019 kandydował z okręgu 20. Miał za sobą 4 kadencje Sejmu – V, VI, VII i VIII.

Andrzej Duda żegna Jana Szyszkę
Nie dla wszystkich to, co napisał dziś prezydent, może być jasne. "Fiat Voluntas Tua" to po łacińsku "Bądź wola Twoja. Jest częścią modlitwy "Ojcze Nasz", która w łacinie brzmi tak: "Pater noster, qui es in caelis, sanctificetur nomen tuum. Adveniat regnum tuum. Fiat voluntas tua, sicut in caelo et in terra. Panem nostrum quotidianum da nobis hodie. Et dimitte nobis debita nostra, sicut et nos dimittimus debitoribus nostris. Et ne nos inducas in tentationem, sed libera nos a malo". Jan Szyszko miał 75 lat.

https://kobieta.wp.pl/jan-szyszko-nie-zyje-andrzej-duda...

konto usunięte

Temat: Jan Szyszko nie żyje. Andrzej Duda: "Fiat Voluntas Tua"

Jak Szyszko zmarł na zator płuc.

Zmarł Jan Szyszko, naukowiec i polityk, były minister środowiska. Najprawdopodobniej przyczyną jego śmierci był zator płuc. Przypadłość polaga na zablokowaniu przepływu krwi przez jedną z najważniejszych arterii w organizmie. Jeśli tak się stanie, przestają działać płuca, co prowadzi do ich martwicy, a w konsekwencji do śmierci.


Zator płuc powstaje najczęściej w wyniku zakrzepu krwi , powodując tym samym niewydolność krążeniową. Zator powstaje zazwyczaj w kończynach dolnych i jest transportowany do płuc. Tam blokuje światło tętnicy i powstaje morderczy w skutkach zator.

Najczęściej występuje u osób po siedemdziesiątym roku życia. W grupie ryzyka znajdują się również osoby otyłe, cierpiące na choroby układu krążenia i osoby, które przebyły złamania, zwłaszcza w obrębie kości długich.

Kardiolog Rafał Kwiecień przypomina również, że objawami zatorowości płucnej mogą być tzw. choroby poprzedzające. Głównie chodzi o zakrzepicę kończyn dolnych lub arytmia serca , a także migotanie przedsionków. Skrzepy w żyłach , które dostają się do serca (prawa komora) trafiają do tętnicy płucnej i płuc.
...
https://www.wp.pl/?s=portal.abczdrowie.pl/jan-szyszko-n...



Wyślij zaproszenie do