konto usunięte

Temat: Jak rosną oczekiwania finansowe pracowników z Ukrainy?

Jak rosną oczekiwania finansowe pracowników z Ukrainy?

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pracownicy z Ukrainy coraz śmielej poczynają sobie na polskim rynku pracy, ich obecność zaznacza się coraz silniej, a wymagania finansowe rosną. Potwierdzeniem tego mogą być chociażby wyniki wspólnego badania EWL S.A. i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Ukraińcy na polskim rynku pracy: doświadczenia, wyzwania i perspektywy”.

Jeszcze w minionym roku najliczniejszą grupą pracowników z Ukrainy (przeszło 40%) byli ci, którzy ubiegali się o najniższą stawkę godzinową (9-11 złotych). Obecnie na takie warunki pracy gotowych jest się zgodzić jedynie 6% Ukraińców. Podwojeniu uległa z kolei (33%) rzesza tych, którzy chcieliby zarabiać od 13 do 15 złotych netto na godzinę. Udział respondentów oczekujących stawki na poziomie 15-20 złotych netto sięgnął z kolei 19%, co oznacza, że pracowników z takimi oczekiwaniami finansowymi jest dziś trzykrotnie więcej niż w zeszłym roku.

Zebrane dane pokazują, że dziś wśród pracowników z Ukrainy dominują (ponad 36%) osoby zakładające, że podczas całego pobytu w Polsce zarobią od 5 do 10 tys. złotych (po odjęciu kosztów utrzymania i dojazdu). Ukraińskich obywateli, którzy przyjechali, by zarobić w naszym kraju od 3 do 5 tys. złotych, jest z kolei 27%. Co ósmy respondent zaś zadeklarował plany zarobienia od 10 do 30 tys. złotych.

Badanie pokazuje również, że praca w Polsce wśród naszych wschodnich sąsiadów przestała już być traktowana jako nowe zjawisko. Jeżeli w 2018 roku niemal 2/3 badanych pracowników z Ukrainy pracowało w naszym kraju po raz pierwszy, to w 2019 roku odsetek osób bez doświadczenia na polskim rynku pracy zmalał do 49%.

Wydłużeniu uległ okres zatrudnienia pracowników z Ukrainy w Polsce. Jeżeli w ubiegłym roku ponad 54% ankietowanych deklarowało, że w trakcie ostatniego pobytu pracowali w naszym kraju mniej niż 3 miesiące, to w 2019 roku długość okresu zatrudnienia ponad połowy ankietowanych wynosiła już od 3 do 6 miesięcy.

„Wyniki potwierdzają wśród Ukraińców niezmienną chęć powrotu do naszego kraju w celu podjęcia lub kontynuowania zatrudnienia. Polskich pracodawców powinno usatysfakcjonować ponadto rosnące zainteresowanie podejmowaniem długookresowej pracy” – powiedziała podczas prezentacji raportu Renata Ostrowska, wicedyrektor ds. sprzedaży EWL S.A.
...
http://www.egospodarka.pl/158881,Jak-rosna-oczekiwania...