konto usunięte

Temat: Ile wolno policji podczas kontroli? Co może zrobić...

Ile wolno policji podczas kontroli? Co może zrobić policjant? W skrajnym przypadku nawet skierować na powtórny egzamin.

Kontrola policji nie zawsze musi być podyktowana złamaniem prawa. Czasem dochodzi do rutynowego zatrzymania, co może być niepokojące dla niektórych kierowców. Dlatego warto wiedzieć, jakie prawa ma funkcjonariusz, który nas zatrzymał.

Każdego dnia policja przeprowadza tysiące kontroli drogowych. Większość dotyczy kontroli prędkości, dokumentów lub sprawdzenia trzeźwości. Funkcjonariusze mają jednak szersze uprawnienia.

Jak wygląda prawidłowe zatrzymanie przez policję?


Kontrola policyjna zaczyna się od przedstawienia się funkcjonariusza, okazania służbowej legitymacji (w przypadku policjanta nieumundurowanego) i poproszenia zatrzymanego o dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy oraz dokumenty pojazdu. Policjant może także poprosić o okazanie zaświadczenia lub umowy potwierdzającej prawo do użytkowania samochodu. Dzieje się tak w sytuacji korzystania z aut służbowych lub użyczonych.

Badanie alkomatem

Częstym elementem kontroli drogowej jest badanie trzeźwości kierowcy. Jeśli to rutynowa, poranna lub świąteczna akcja, widok alkomatu nie powinien nikogo dziwić. Takie akcje policji prowadzone są często po weekendach, świętach czy dniach wolnych od pracy. Może się jednak zdarzyć, że funkcjonariusz podczas zwykłej kontroli dokumentów nabierze podejrzeń wobec trzeźwości kierowcy i alkomat pójdzie w ruch. Policjant może więc bez wskazywania podstawy prawnej nakazać osobie zatrzymanej dmuchnięcie w urządzenie. To samo tyczy się pasażerów, wobec których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogli kierować samochodem.

Kontrola stanu technicznego ...
Zaproszenie do radiowozu ...
Przeszukanie samochodu ...
Skierowanie na powtórny egzamin ,,,
...
http://www.msn.com/pl-pl/motoryzacja/wiadomosci/ile-wo...