konto usunięte

Temat: Forma zawarcia umowy o pracę

Forma zawarcia umowy o pracę

Kodeks pracy w art. 29 § 2 stanowi, ze umowa o pracę powinna być zawarta na piśmie. Dla zachowania formy pisemnej umowy obie strony powinny podpisać dokument obejmujący treść oświadczenia woli sporządzony w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Kodeks nie reguluje skutków niezachowania formy pisemnej umowy o pracę. Taka umowa jest ważna. Umowa jaką zawarł Pan ustnie z Prezesem Firmy, określająca wyraźnie wszystkie niezbędne elementy stosunku pracy jest skuteczna i wiążąca.

Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do rodzaju umowy oraz jej warunków. Pracodawca powinien także poinformować Pana na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o obowiązującej Pana dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłaty wynagrodzenia za pracę, urlopie wypoczynkowym oraz długości okresu wypowiedzenia umowy, a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy (art. 29 § 3 Kodeksu pracy).

Warto dodać, że nie potwierdzenie przez pracodawcę na piśmie zawartej z pracownikiem umowy o pracę jest w świetle art. 281 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy wykroczeniem przeciwko prawom pracownika zagrożonym karą grzywny.

http://www.podatki.biz/