konto usunięte

Temat: “Co, gdzie I komu” – polskie I angielskie zasady...

“Co, gdzie I komu” – polskie I angielskie zasady ustawowego dziedziczenia beztestamentowego

Monika Byrska.

Śmierć osoby bliskiej, to jedna z najbardziej stresujących sytuacji życiowych. Co zrobić? Jak dalej żyć? Jak zorganizować pochówek i co zrobić z rzeczami zmarłego? Niestety każda rodzina będzie musiała zadać sobie te pytania, często wcześniej niż byśmy sobie tego życzyli. Sprawy zmarłego często stają się skomplikowane, gdy pozostawia on majątek zlokalizowany w więcej niż jednym kraju. Pisaliśmy o tym w ubiegłym tygodniu. Dodatkowe komplikacje pojawiają się gdy zmarły umiera, nie pozostawiając ważnego testamentu.

Zarówno polskie i angielskie prawo spadkowe posiada ustawy określające zasady dziedziczenia beztestamentowego. Polskie zasady mają zastosowanie w odniesieniu do majątku zlokalizowanego w Polsce. Angielskie zasady maja zastosowanie w odniesieniu do majątku zlokalizowanego w Anglii i Walii.

Kiedy umiera osoba zamężna, ale bezdzietna, zgodnie z zasadami angielskimi, małżonek (lub partner w przypadku zarejestrowanych związków pomiędzy partnerami tej samej płci) dziedziczy wszystko. W Polsce małżonek dziedziczy jedynie połowę. Druga połowa należna jest rodzicom i rodzeństwu zmarłego, lub dzieciom rodzeństwa, jeśli bracia i siostry umarli wcześniej.

Kiery umiera osoba zamężna i posiadająca dzieci zgodnie z zasadami angielskimi, małżonkowi należne są wszystkie rzeczy osobiste zmarłego i pierwsze £250,000 jego majątku. Pozostała część majątku dzielona jest na dwie równe części. Jedna połowa należna jest małżonkowi. Druga dzielona jest równo pomiędzy wszystkie dzieci zmarłego. Jeśli któreś z dzieci umarło, należna mu część dziedziczona jest przez jego dzieci (tj. wnuki zmarłego).

Zgodnie z polskimi zasadami dziedziczenia ustawowego, małżonek i dzieci zmarłego dziedziczą w częściach równych, z zastrzeżeniem, że małżonek nie może uzyskać części mniejszej niż ¼ wartości całej masy spadkowej. Tak więc w rodzinie posiadającej dwoje dzieci, małżonek i dzieci dziedziczą w częściach równych 1/3; w rodzinie posiadającej troje dzieci, małżonek i dzieci dziedziczą częściach równych ¼; w rodzinach posiadających czworo i więcej dzieci, małżonek otrzyma ¼ a reszta zostanie podzielona równo pomiędzy wszystkie dzieci. Tak jak w Anglii, jeśli dziecko umiera prędzej, do dziedziczenia jego części powołane są jego dzieci (wnuki zmarłego).

Czytaj: http://www.lexology.com/library/detail.aspx?g=d981c8ca...