konto usunięte
Temat: Ceny rosną szybciej niż emerytura. Jak sobie radzić?
Ceny rosną szybciej niż emerytura. Jak sobie radzić?Drożyzna dotyka emerytów.
Informacje opublikowane przez GUS wskazują, że lipcowa inflacja sięgnęła 2,9 proc. Ceny samej żywności okazały się o 7,3 proc. wyższe aniżeli rok wcześniej. Dla porównania, w poprzednim roku podwyżki w tym zakresie sięgnęły 2,7 proc. Wyższe od ubiegłorocznych są również stawki za usługi, w tym m.in. za wywóz śmieci, transport, czy leczenie w prywatnych gabinetach lekarskich. Jedną z grup w którą szczególnie uderza drożyzna są polscy seniorzy, których emerytury należą do najniższych w Europie (2236,84 zł brutto w I poł. 2019 roku). Jak radzą sobie ze wzrostem cen?
Żeby dokładnie uzmysłowić sobie skalę podwyżek, warto sięgnąć po konkretne przykłady. I tak np., z danych serwisu dlahandlu.pl wynika, że w lipcu 2019 roku za 1 kg schabu płaciliśmy o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. Ziemniaki były dwukrotnie droższe, cebula zdrożała trzykrotnie, a biała kapusta - sześciokrotnie. Podwyżki nie ominęły również sezonowych owoców (malin, czereśni, czy wiśni) i pieczywa, które podrożało o niemal 10 proc. W górę wspięły się również ceny usług. Więcej niż przed rokiem płacimy dziś m.in. za wywóz śmieci (27 proc.), zagraniczne wycieczki (10 proc.), transport (6 proc.) i wizytę u fryzjera (5 proc.) czy konsultację w prywatnym gabinecie lekarza specjalisty (6 proc.). Nie jest żadnym zaskoczeniem i tajemnicą, że jedną z grup społecznych, w którą najbardziej uderzają te podwyżki są emeryci.
Jak dotrwać do pierwszego?
Polacy, którzy przekroczyli 60. rok życia, stanowią już ponad 25 proc. społeczeństwa, a w roku 2021 ich liczba przekroczy 10 milionów obywateli Polski. Z danych ZUS wynika, że przeciętne miesięczne świadczenie emerytalno-rentowe w pierwszym półroczu 2019 r. wyniosło 2236,84 zł brutto. GUS podaje również, że największy odsetek miesięcznych zarobków emeryci przeznaczają na zakup jedzenia - 26,7 proc. Niewiele mniej na opłacenie kosztów związanych z użytkowaniem mieszkania, jak np. czynsz czy rachunki za prąd - 22,8 proc. Na kolejnym miejscu znalazły się wydatki związane z ochroną zdrowia, czyli zakupy leków i wizyty u lekarzy.
Emeryci mają długi ...
...
http://www.finanse.egospodarka.pl/159496,Ceny-rosna-sz...