Kamila Bronkowska

Kamila Bronkowska Student, praktykant

Temat: opłata za pobyt dziecka w placówce

Witajcie,
jestem studentką i piszę pracę na temat Domów Dziecka. Jak do tej pory spotykam się ze sprzecznymi informacjami na temat płatności za pobyt dziecka w Domu Dziecka. Wiadomo, że w momencie kiedy rodzice decydują się oddać dziecko do Placówki- ponoszą koszty za jego utrzymanie, chyba że zostają zwolnieni z tej opłaty. Podpowiedzcie mi proszę Państwo, jak jest w sytuacji gdy dziecko jest przekazywane do Domu dziecka bezpośrednio ze szpitala, a matka zaraz po porodzie zrzeka się praw do dziecka i chce przekazać je do adopcji? Kto wówczas płaci za pobyt dziecka do czasu, aż nie zostanie adoptowane? Udało mi się znaleźć w internecie informację na ten temat:
"Zgodnie z ustawą, za pobyt dziecka lub osoby pełnoletniej ( do czasu ukończenia szkoły, w której rozpoczęto naukę przed osiągnięciem pełnoletniości) w całodobowej placówce opiekuńczo-wychowawczej opłatę ponoszą, do wysokości średniego miesięcznego kosztu utrzymania, rodzice dziecka, osoba pełnoletnia lub jej rodzice, a także opiekunowie prawni lub kuratorzy, w przypadku gdy dysponują dochodami dziecka, z tym że opłata ponoszona przez opiekunów prawnych, kuratorów lub osobę pełnoletnią nie może być wyższa niż 50 % kwoty stanowiącej dochód dziecka lub osoby pełnoletniej. Dotyczy to również rodziców pozbawionych władzy rodzicielskiej lub których władza rodzicielska została zawieszona albo ograniczona. Nie dotyczy to natomiast rodziców dziecka pozostawionego przez matkę w zakładzie opieki zdrowotnej bezpośrednio po urodzeniu."
Chodzi mi o ostatnie zdanie- czy mam rozumieć, że wówczas dziecko utrzymuje Skarb Państwa? Będę wdzięczna za pomoc w tym temacie, pozdrawiam.