Temat: Czy za 15 lat Polska stanie się krajem ludzi biednych i...
Darku.
Jeśli chodzi o przyszłość młodych ludzi, do której chyba jeszcze sama się zaliczam, myślę, że nie gwarantuje powodzenia i „radości lat starczych”. Co mam na myśli? A więc zmierzające ku zmianie przepisy zusowskie, które coraz to bardziej rygorystycznie określają okresy zatrudnienia, czy też podlegania ubezpieczeniu społecznemu. Nasz naród jest narodem zestresowanym i jednak schorowanym, ciągła pogoń do uzyskania zamierzonych dóbr materialnych i „życia na godnym poziomie” wykańcza zdrowotnie, a co gorzej psychicznie. Ale tez nie dajmy się zwariować. Patrząc na nasze społeczeństwo, na ludzi w wieku produkcyjnym, którzy jednak mogliby pracować, często tej pracy po prostu nie mają. Lokalne rynki pracy, a nawet bardziej masowo rynek pracy w Polsce nie jest w stanie wchłonąć nadwyżki osób bezrobotnych. Nie dziwię się też, ze decydują się na podjęcie zatrudnienia poza granicami naszego kraju. Po pierwsze stosowanie systemów zabezpieczenia społecznego ma na celu koordynować procedury związane z pracownikami migrującymi. Zważywszy na fakt, iż osoby te mogą korzystać ze świadczeń lekarskich na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, uzyskanej z Narodowego Funduszu Zdrowia.
Ponadto, okres pracy w krajach UE/EOG jest zaliczany do okresów uprawniających nabycie świadczeń z tytułu bezrobocia. Osoba, która ubiega się o zasiłek dla bezrobotnych powinna zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy właściwym dla miejsca zamieszkania i złożyć niezbędne dokumenty wraz z E-301 we właściwym terytorialnie Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Decyzję o przyznaniu bądź odmowie zasiłku wydaje Marszałek Województwa.
Udokumentowane okresy zatrudnienia obywateli polskich i obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i obywateli krajów, z którymi UE zawarła umowy o swobodzie przepływu osób za granicą u pracodawców zagranicznych, są zaliczane do okresów pracy w RP w zakresie uprawnień pracowniczych.
Za udokumentowanie okresu zatrudnienia czy podlegania ubezpieczeniu, celem nabycia prawa do emerytury, uważa się okazanie drukiem E-207.
Czyli ktoś, kto zamierza starać się o ww. świadczenie składa:
1. wniosek ZUS RP-1 do ZUS
2. E-207, jeśli pracował za granicą i chce zaliczyć ten okres. Oddział ZUS sam wystąpi do instytucji właściwej w danym kraju, celem potwierdzenia danego okresu.
1. Dokument stwierdzający datę urodzenia;
2. Kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych ZUS RP-6
3. Dokumenty potwierdzające istnienie okresów składkowych i nieskładkowych wydawane przez zakłady pracy i inne uprawnione do tego instytucje.
4. Zaświadczenie o wynagrodzeniu (ZUS RP-7) wydawane przez pracodawcę.
Akty prawne, które określają prawo swobodnego przepływu pracowników w UE/EOG to:
Traktat Rzymski o utworzeniu Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej z dnia 25 marca 1957 r.
Rozporządzenie Rady (EWG) z dnia 15 października 1968 r. nr 1612/68
Decyzja Komisji Europejskiej z dnia 23 grudnia 2002 r. nr C(2002) 5236
Statut EURES z dnia 4 kwietnia 2003 r.
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. - Dz.U. 08.69.415 z późn.zm.)
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 marca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia przez publiczne służby zatrudnienia usług rynku pracy (Dz.U.07.47.314).
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 marca 2007 r.