Tomasz Balcerak

Tomasz Balcerak Doradca Podatkowy,
Associate Partner w
dziale
księgowości...

Temat: Kompensata wierzytelności uprawnia do zwrotu VAT

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 15 listopada 2011 r., sygn. akt I SA/Łd 1289/11

"Kompensata jest formą zapłaty wierzytelności i uprawnia do zwrotu VAT w terminie 25 dni. Dotyczy to również wierzytelności na kwotę przekraczającą 15.000 euro. Wartość 15.000 euro, o jakiej mowa w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, stanowi granicę zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego i nie ma żadnego wpływu na możliwość dokonywania wzajemnych kompensat wierzytelności.

Sąd stwierdził jednoznacznie, że uregulowanie należności w formie kompensaty nie stanowi uchybienia normie prawnej zawartej w powołanym art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a co za tym idzie również art. 87 ust. 6 ustawy o VAT.

Tym samym wzajemna kompensata wierzytelności, nie wyklucza - jak podkreślił Sąd - prawa ubiegania się o zwrot w ciągu 25 dni od dnia złożenia rozliczenia."

konto usunięte

Temat: Kompensata wierzytelności uprawnia do zwrotu VAT

Czy uważasz, że w myśl przytoczonych przepisów, za zapłatę jest również uważane wystawienie (w celu zaspokojenia należności z faktury) i wręczenie weksla własnego?Lech Malinowski edytował(a) ten post dnia 17.09.12 o godzinie 08:57
Tomasz Balcerak

Tomasz Balcerak Doradca Podatkowy,
Associate Partner w
dziale
księgowości...

Temat: Kompensata wierzytelności uprawnia do zwrotu VAT

Hmm ciężkie pytanie. Nie analizowałem takiego przypadku. Wydaje mi się, że można byłoby sie pokusić, żeby uznać to za zapłatę.

Sięgnąłbym tu jeszcze do przepisów kodeksu cywilnego, a przede wszystkim do treści art. 506.

Art. 506. [Odnowienie] § 1. Jeżeli w celu umorzenia zobowiązania dłużnik zobowiązuje się za zgodą wierzyciela spełnić inne świadczenie albo nawet to samo świadczenie, lecz z innej podstawy prawnej, zobowiązanie dotychczasowe wygasa (odnowienie).

§ 2. W razie wątpliwości poczytuje się, że zmiana treści dotychczasowego zobowiązania nie stanowi odnowienia. Dotyczy to w szczególności wypadku, gdy wierzyciel otrzymuje od dłużnika weksel lub czek.

W komentarzach tego przepisu wskazuje się, że samo wręczenie weksla i czeku nie przesądza o nowacji, lecz konieczna będzie jeszcze umowa stron.

"Pogląd taki przyjęto w orzecznictwie, wskazując, że przepisy prawa cywilnego przewidują co prawda możliwość przekształcenia zobowiązania z innego stosunku cywilnoprawnego w zobowiązanie wekslowe, ale tylko w drodze wyraźnej umowy stron (wyrok SA w Katowicach z dnia 26 sierpnia 1994 r., I ACr 436/94, OSA 1995, z. 5, poz. 22; M. Praw. – Zestawienie Tez 2000, nr 9, s. 596), natomiast zgodnie z art. 506 k.c. przez wręczenie weksla pierwotny stosunek między stronami nie wygasa, chyba że uzgodniono odnowienie (wyrok SN z dnia 3 lutego 1995 r., II CRN 160/94, Glosa 1995, nr 8, s. 30, OSP 1995, z. 9, poz. 198, Wokanda 1995, nr 5, s. 8)."

Patrząc na powyższe można przyjąć, że stare zobowiązanie wynikające z faktury wygasa, a powstaje nowe wynikające wyłącznei z weksla.

"Nawet jeśli weksel nie zostanie wykupiony, nie dochodzimy roszczeń z niezapłaconej faktury, lecz z niezapłaconego weksla. Każde wręczenie weksla jest traktowane jak udzielenie kredytu przez remitenta dłużnikowi wekslowemu. Weksel po przyjęciu przez remitenta może być puszczony w obieg poprzez indosowanie i stanowi środki płatnicze służące innym podmiotom."

Jestem ciekawy jakby zareagował fiskus na taką sytuację, ponieważ nie znalazłem żadnej interpretacji podatkowej :)

konto usunięte

Temat: Kompensata wierzytelności uprawnia do zwrotu VAT

Zgoda, wręczenie weksla może, ale nie musi być nowacją. W pytaniu założyłem, że byłoby.
Jestem ciekawy jakby zareagował [...]

To ile teraz interpretacja kosztuje? :)Lech Malinowski edytował(a) ten post dnia 20.09.12 o godzinie 21:26
Tomasz Balcerak

Tomasz Balcerak Doradca Podatkowy,
Associate Partner w
dziale
księgowości...

Temat: Kompensata wierzytelności uprawnia do zwrotu VAT

Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie wysokości 40 zł. Wniosek podlega jednej opłacie jeżeli stan spraw dotyczy jednego zdarzenia i pytania :):):):)

Następna dyskusja:

Odliczenie VAT z faktury wy...




Wyślij zaproszenie do