konto usunięte

Temat: Zasada reverse charge przy sprzedaży towarów w Polsce

Czytając przepisy dotyczące rozliczania VAT, można również znależć szczególną formulę roliczenia, tzw. reverse charge.

Większość państw unijnych wprowadziła bowiem do swoich regulacji prawnych możliwość zastosowania zasady reverse charge również przy sprzedazy towarów, polegającej na przeniesieniu obowiązku zaewidencjonowania VAT na nabywcę będącego podatnikiem VAT w państwie rezydencji.

Polska ustawa o VAT zasadę tę przedstawia w art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5. Stanowi on, że w przypadku braku rozliczenia podatku przez dokonującego dostawę towarów .... podatnikami VAT będą również podmioty:
a. .....
b.nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju.

Jednakże do takiego rozliczenia podatku nie zawsze uprawnieni są podatnicy nie mający w Polsce siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności. Dlatego też najlepiej wystąpić o interpretację podtkową.

Moje pytanie jest następujące:
- czy może ktoś z Państwa próbował już zastosować tę metodę rozliczania podatku VAT dla firmy zagranicznej nie posiadajacej siedziby i zarejestrowanej dla celów podatku VAT, która dokonuje sprzedaży towarów na terytorium Polski.
- jesli tak, proszę o komentarz
- jesli nie, ciekawa jestem czy byłyby osoby zainteresowane wspólnym przygotowaniem zapytań o intrpretacje podatkowe dla naszych firm. Mam na myśli grupę osób pracujących w koropracjach, które chciałby w ten sposób poprawić cash flow dla swoich firm.

Pozdrawiam, Barbara
Artur P.

Artur P. Doradca podatkowy,
PwC

Temat: Zasada reverse charge przy sprzedaży towarów w Polsce

generalnie reverse charge na dostawie towarow dziala, znam firmy, ktore to robia

interpretacja nie jest konieczna, ale mozna ja rozwazyc

Następna dyskusja:

zakup towaru w polsce a zwr...




Wyślij zaproszenie do