Hanna B Przybylska

Hanna B Przybylska Redaktor, Menadżer
DLM, EKSPERT ds.
optymalizacji
ubezpie...

Temat: VAT w rozliczaniu za wykonawnie czynności agencyjnych...

Poszukuję informacji jak wobec zmian VAT od 01.01.2011 poprawnie dokonywać fakturowania pomiędzy podmiotem - OWCA ( osoba wykonujaca czynności agencyjne i AGENTem ubezpieczeniowym ?

będę wdzięczna za podanie podstawy prawnej i ewentualnie linku do interpretacji.
Tomasz R.

Tomasz R. Wyjątki od reguły
stanowią o uroku
życia.

Temat: VAT w rozliczaniu za wykonawnie czynności agencyjnych...

Art.43 ust.1 Zwalnia się od podatku:
.........
pkt37. usługi ubezpieczeniowe, usługi reasekuracyjne i usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, a także usługi świadczone przez ubezpieczającego w zakresie zawieranych przez niego umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, z wyłączeniem zbywania praw nabytych w związku z wykonywaniem umów ubezpieczenia i umów reasekuracji;
.........
Hanna B Przybylska

Hanna B Przybylska Redaktor, Menadżer
DLM, EKSPERT ds.
optymalizacji
ubezpie...

Temat: VAT w rozliczaniu za wykonawnie czynności agencyjnych...

no tak - ale dalej jest jeszcze napisane, że ze zwolnienia są wyłaczone elementy usługi pośrednictwa
- więc .... czy zawieranie umów przez OWCA to elwment usługi pośrednictwa ?
... czy jednak usługa, która korzysta ze zwolwnienia tak jak dzialalnośc agenta
Mariusz Norbert Olszanka

Mariusz Norbert Olszanka Dyrektor Finansowy,
Net Premium Sp. z
o.o. , SPF Sp. z
o....

Temat: VAT w rozliczaniu za wykonawnie czynności agencyjnych...

Przepisu ust. 13 nie stosuje się do świadczenia usług stanowiących element usług pośrednictwa, o których mowa w ust. 1 pkt 7 i 37–41.

zobacz : przepis ust. 13 czyli Zwolnienie od podatku stosuje się również do świadczenia usługi stanowiącej element usługi wymienionej w ust. 1 pkt 7 i 37–41, który sam stanowi odrębną całość i jest właściwy oraz niezbędny do świadczenia usługi zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 7 i
37–41.

Jeżli ma się podpisaną umowę agencyjna o otrzymuje prowizję za czynności agencyjne to zwolnienie ma zastosowanie
Mariusz Pogoński

Mariusz Pogoński doradca podatkowy

Temat: VAT w rozliczaniu za wykonawnie czynności agencyjnych...

Rozumiem, że poprzez czynności agencyjne rozumiemy pośrednictwo w świadczeniu usług ubezpieczeniowych (np. zawieranie umów).

Zasady fakturowania usług pośrednictwa finansowego, w tym także usług pośrednictwa w zakresie ubezpieczeń od 1.01.2011 nie uległy zmianie. To co zostało zmienione to zakres zwolnienia usług pośrednictwa (a bardziej dokładnie: został doprecyzowany zakres zwolnienia usług m.in. usług ubezpieczeń i pośrednictwa do tych usług, gdyż przed nowelizacją kwestię zwolnienia regulował ogólnie załącznik nr 3 + PKWiU).

Zasadę określa wspomniany już art. 43 ust. 1 pkt 37 ustawy, w którym mowa jest, że zwolnione są „usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych”. Ust. 13 jest rozszerzeniem zwolnień m.in. z pkt 37. Chodziło tu o to aby firmy świadczące usługi tam wymienione, np. usługi ubezpieczeniowe czy finansowe mogły traktować jako „zw” szereg innych usług „niezbędnych” do świadczenia usługi głównej (w grę wchodzą również a może przede wszystkim usługi nabywane na zasadzie importu usług). Aby te inne dodatkowe usługi korzystały ze zwolnienia muszą spełniać wymienione warunki: właściwy, niezbędny itd.

Ustawodawca zdecydował jednak, że to rozszerzenie powinno być ograniczone stwierdzając w ust. 14, że ust. 13 nie ma zastosowania do świadczenia usług stanowiących element usług pośrednictwa. Moim zdaniem agent ubezpieczeniowy nie może więc potraktować jako „zw” jakichkolwiek dodatkowych usług sprzedawanych klientom związanych z istotą głównej usługi nawet jeśli te dodatkowe usługi spełniają warunki z ust. 13. Nie może tego zrobić dlatego, że ust. 14 ogranicza taką możliwość.

Reasumując, usługa agencyjna sama w sobie jako usługa pośrednictwa korzysta ze zwolnienia w VAT. Jako „zw” nie można jednak podciągnąć jakichkolwiek dodatkowych usług choćby były niezbędne i właściwe dla usług pośrednictwa.
Jeśli zaś chodzi o „zasady fakturowania” to stosujemy zasady ogólne, które zasadniczo nie uległy zmianie od 2011.

Pozdrawiam,
M

Następna dyskusja:

Podatek VAT - Praktyczne pr...




Wyślij zaproszenie do