Temat: Sprzedaż wysyłkowa dla osób fizycznych w UE (w tym PL) a...

Witam

Niemcy mają wspaniałą, dużo niższą niższą stawkę VAT (7%) na towar który mnie interesuje, w porównaniu do PL (22%).

I pytanie:
Czy konstrukcja typu: PL - siedziba / produkcja, DE oddział który fizycznie dokonuje wysyłek i wystawia dokumenty sprzedaży z zastosowaniem niższej stawki VAT w tym do Polski (30% obrotu) jest możliwe?

Odbiorcy to osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej, nie firmy.
Różnica to oczywiście zysk 22-7 jeżeli utrzymać cenę jak przy wysyłce z PL, albo niższa cena jak stosować ich VAT.

Czyli siedziba w PL produkuje towar, wysyła do DE - eksport ze stawką 0, oddział w DE wysyła sobie wewnątrz EU oraz poza EU ze stawką 7%. Oczywiście jak przekroczy eksport do PL coś koło ~ 137000 zł netto, to zaczyna się problem z rozliczaniem, ale to można dopilnować.


Da radę? Na czym można popłynąć?
MZ
Maciej J.

Maciej J. Senior Manager,
PricewaterhouseCoope
rs (PwC)

Temat: Sprzedaż wysyłkowa dla osób fizycznych w UE (w tym PL) a...

Jak dla mnie, może zadziałać (do 35 tys EUR rocznie), jeśli uważasz że koszty transportu i wysyłki nie spowodują że interes stanie się nieopłacalny. Do tego dochodzi prawdopodobna rejestracja dla celów VAT w Niemczech i koszty związane z obsługą podatkowo księgową.

Najważniejsza rzecz dla mnie na pierwszy rzut oka to zadbanie o spełnienie wymogów formalnych do stawki VAT 0% przy wywozie na Niemcy.

Aha jeszcze jedno - sugerowałbym skorzystanie z profesjonalnej pomocy kiedy zdecydujesz się rozkręcić biznes, bo diabeł tkwi w szczegółach.

Pzdr
M
Anna Z.

Anna Z. Senior Tax
Accountant, Nestle
Polska S.A.

Temat: Sprzedaż wysyłkowa dla osób fizycznych w UE (w tym PL) a...

W tym przypadku mamy do czynienia nie z ekportem ale z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów. W tym celu musisz zarejestrować się w Niemczech jako podatnik VAT a także na potrzeby dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych. Wysyłając towar do swojego oddziału w Niemczech z Polski należy rozliczyć WNT na terenie Niemiec oraz WDT w Polsce. Z oddziału na terenie Niemiec będziesz mógł dokonywać sprzedaży na rzecz osób fizycznych ze stawką VAT właściwą, wg. niemieckiej ustawy o VAT. Jeżeli sprzedaż będzie na rzecz firmy zidentyfikowanej na potrzeby VAT jako podatnik unijny to VAT-u nie będzie (nie wiem czy w niemczech WDT jest opodatkowane 0% czy zw.).
Pamiętaj jednak, że gdyby odbiorcami twoich towarów z oddziału w Niemczech byli wyłącznie polscy klienci to takie działanie (rejestracja i opodatkowanie w Niemczech) może zostać potraktowane przez Polski US jako próba obejścia prawa i podlega konsekwencjom karno-skarbowym.

Następna dyskusja:

Vat dla Laika




Wyślij zaproszenie do